Loading

Ubytovanie v Cíferi

(1 objekt + 42 objektov v okolí 25 km)

Ubytovňa Slezák

Cífer, v obci / v meste
Lacné a útulné ubytovanie

Penzión Kaplna

Kaplna (Cífer 3,7 km vzdušne), v obci / v meste, pri aquaparku
Lacné ubytovanie blízko BA Trnava Senec

Ubytovňa SIMBA

Hrnčiarovce nad Parnou (Cífer 6,0 km vzdušne), v obci / v meste
Lacné a komfortné ubytovanie

Chatka 21

Hrnčiarovce nad Parnou (Cífer 6,8 km vzdušne), v obci / v meste
Ubytovanie za priaznivú cenu

Ubytovňa Trnava

Trnava (Cífer 7,8 km vzdušne), v obci / v meste
Ubytovanie v centre mesta za skvelú cenu

Penzión Ulička

Zeleneč (Cífer 7,8 km vzdušne), v obci / v meste
Výhodné ubytovanie v blízkosti Trnavy

Ubytovňa Domov

Trnava (Cífer 8,6 km vzdušne), v obci / v meste
Najlepší zákazník je spokojný zákazník !

Ubytovanie Trnava

Trnava (Cífer 9,3 km vzdušne), v obci / v meste, v centre mesta
Krásne ubytovanie v centre mesta!

Ubytovanie v centre Trnavy

Trnava (Cífer 9,4 km vzdušne), v obci / v meste, v centre mesta
Ubytovanie priamo v centre Trnavy!

Ubytovací dom Modranka

Trnava (Cífer 9,5 km vzdušne), v obci / v meste
Vhodné pre robotníkov a cestujúcich
1 - 43 / 43

Cífer

Cífer 1

Obci Cífer patrí prvenstvo ohľadom veľkosti obcí v Trnavskom okrese. Leží neďaleko hranice medzi BratislavskýmTrnavským krajom na juhozápad od Trnavy. Rozprestiera sa na Podunajskej nížine v časti Trnavskej pahorkatiny, a tak tu sú nadmorské výšky iba okolo 150 m n. m. Súčasťou Cífera sú od roku 1974 aj predtým samostatné obce Pác a Jarná.

V katastri obci boli nájdené vskutku mnohé archeologické nálezy. Tie najstaršie pochádzajú z mladšej doby kamennej. Z doby bronzovej tu boli nájdené 3 kostrové hroby. K zaujímavým náleziskám patria zvyšky rímskej usadlosti zo 4. storočia, mince či rímska stanica, tkáčske dielne a studne. Boli tu odkryté aj 3 obydlia z obdobia pred Veľkou Moravou, či avarsko-slovanské pohrebisko z 8. a 9. storočia. Najstaršia písomná zmienka o Cíferi je v listine Ostrihomskej kapituly roku 1291. Cífer patril ku majetkom Lefantovskovcov a pôvodne bol súčasťou hradného panstva v Bratislave. V roku 1529 bola obec vyplienená tureckým vojskom. Potom oblasť osídľovali obyvatelia najmä z oblasti Malých Karpát a z Považia a taktiež významnú rolu zohralo aj chorvátske obyvateľstvo. Už v 16. storočí mal Cífer ľudovú školu. Bohužiaľ, obec bola zničená v roku 1609 počas stavovských povstaní a svoje urobil aj požiar v roku 1638, ktorý postihol prakticky celú obec.

Cífer 2

V 18. storočí sa obyvateľstvo z poľnohospodárstva orientovalo viac aj na remeslá a obchod, a malo aj svoju židovskú komunitu. Asi 800 metrov od obce prechádzala od roku 1846 konská železnica. V 19. storočí sa tu rozšírilo pestovanie obilnín, obec mala aj liehovar a úzkokoľajku ťahanú koňmi. Cífer má bohatú výšivkársku tradíciu, ktorá je spojená najmä s odievaním. Výšivka je naozaj bohatá, pekná a preslávila sa aj za hranicami. Sídlila tu aj výšivkárska škola. Ján Pavol II pri návšteve na Slovensku dostal do daru práve cíferskú oltárnu plachtu. V Cíferi v súčasnosti pôsobí až 20 spolkov. Zaujímavosťou je organizovanie Cíferskej jari a jesene, ktorá je venovaná vážnej hudbe. Tradíciu tu má futbal a hádzaná, stolný tenis, atletika, šach a iné športy.

A aké sakrálne, stavebné a kultúrne pamiatky tu nájdete? V obci stojí už tretí rímsko-katolícky kostol sv. Michala vysvätený v roku 1935. Pred kostolom stojí socha sv. Jána Nepomuckého z konca 18. storočia a socha Panny Márie - Immaculaty. Budova rímskokatolíckej fary pochádza z roku 1812. Za zmienku stojí, že začiatky histórie farnosti siahajú až do 12. storočia. Farnosť sa dlho pýšila prvým slovenským prekladom Písma Svätého - Kamaldulskou bibliou. Na miestnom cintoríne stojí zaujímavá neogotická kaplnka z 19. storočia šesťuholníkového pôdorysu. Na miestnej Vendelínskej ulici stojí kamenná socha sv. Vendelína - patróna roľníkov. Najcennejšou sakrálnou historickou pamiatkou spomínanej časti Pác je Kostol sv. Petra a Pavla z 13. storočia. Tento kostol bol viackrát opravovaný, naposledy v roku 2013. V strede Páca stojí aj malá zvonica zo začiatku 20. storočia so zvonom.

Pri prechádzke obcou si určite všimnete kaštiele. Malý kaštieľ bol pôvodne barokový, po prestavbách má secesné prvky. Obýval ho gróf Móric Pálfy. Veľký kaštieľ spolu s okolitým parkom bol majetkom Zichyovcov, ktorí v ňom mali svoje letné sídlo. Neskôr bol uršulínskym kláštorom. Bohužiaľ, kaštiele sú uzavreté a nie sú pre verejnosť prístupné. Zaujímavé sú pozostatky jedného z dvoch židovských cintorínov ako pamiatka na židovskú komunitu žijúcu tu v 17. a 18. storočí. Ak sem zavítate v lete, nemáte to ďaleko na Slnečné jazerá v Senci, ktoré sú ako stvorené pre kúpanie, ale aj hranie tenisu, futbalu či plážového volejbalu. Pre deti sú tu vybudované detské ihriská. Okrem kúpania sa môžete venovať vodnému futbalu, bicyklovaniu alebo člnkovaniu. Rybári tu tiež často striehnu na svoje úlovky. Ak máte radi termál, navštívte miestny aquapark.

Za peknými pešími turistickými výletmi sa môžete vydať do Malých Karpát. Toto pohorie ponúka spleť turistických chodníkov a zaujímavých trás z obcí pod Malými Karpatmi. Východiskom býva často Pezinok, Modra, Dubová alebo Častá. Ak máte radi rozhľadne, zavítajte na Veľkú Homolu, kde je postavená rozhľadňa, ktorá je vysoká až 20 metrov. Ponúka, ako inak, kruhové výhľady na Malé KarpatyPovažský Inovec alebo Tríbeč. Aj na Kukle Vás privíta rozhľadňa. Zavítať sem môžete z Dubovej.

Milovníci histórie sa potešia Červenému Kameňu, ktorý plnil funkciu strážneho hradu. Je pomerne rozsiahly a určite si v rámci prehliadky pozrite jeho interiéry, ku ktorým patria aj veľké hradné pivnice. Počas sezóny sem často zavítajú aj sokoliari, ktorí tu organizujú vystúpenia so svojimi operenými zverencami. Je tu aj štýlová reštaurácia. Na prechádzky je vhodné aj okolie hradu, na lúkach pred hradom sa deti potešia jazde na poníkovi. Vzdialenejším peším cieľom môže byť napríklad aj Zobor nad Nitrou, či najvyšší Veľký Tríbeč v pohorí Tríbeča. Ak budete na Tríbeč vychádzať z Oponíc, neobíďte Oponický hrad, ktorý je ľahko dostupný.Cífer 3

Cyklisti sa potešia pomerne širokej sieti cyklotrás v okolí Trnavy. Pre bicykel vhodné trate vedú napríklad z Modry pod hrebeňom Malých Karpát smerom na Častú, Doľany, či DolnéHorné Orešany. Cyklistické trate vedú aj priamo Malými Karpatmi. Záleží len na Vás, čo si vyberiete a na čo si trúfnete. Na lyžovanie sa ponúka napríklad navštíviť lyžiarske stredisko Baba Pezinok. Ponúka 3 zjazdové trate, najdlhšia je kilometrová. Má aj sánkarskú dráhu. V okolí môžete vyskúšať taktiež bežkárske trate.

Ak sa rozhodnete stráviť dovolenku v Cíferi, nebudete banovať. Obec ako aj jej okolie Vám majú určite čo ponúknuť - kultúrne, turisticky, ako aj pre cyklistov. Zostáva už len vybrať si to správne ubytovanie - v penzióne či ubytovni, ktoré Vám umocní pekný pocit z tu prežitej aktívnej dovolenky. Prajeme Vám nezabudnuteľné chvíle a veľa radosti pri objavovaní tunajších krás.