Loading

Ubytovanie v Dolných Orešanoch

(1 objekt + 24 objektov v okolí 25 km)

Chaty - Horáreň Šišoretne

Dolné Orešany, mimo obce / mesta, v lese
Super štylová horáreň + mega areál

Penzión na Priehrade

Suchá nad Parnou (Dolné Orešany 4,6 km vzdušne), mimo obce...
ZAMERANÝ len pre skupiny min.15 osôb

Penzión Smolenice

Smolenice (Dolné Orešany 6,3 km vzdušne), na okraji obce / mesta
Voľný termín na víkend 6.10 - 8.10!

Chata Záruby

Smolenice (Dolné Orešany 7,4 km vzdušne), na samote, v lese
Chata v lese, tiché prostredie, potok

Koliba pod zámkom

Smolenice (Dolné Orešany 8,1 km vzdušne), na okraji obce / m...
Ubytovanie priamo pod Smolenickým zámkom

Chata Fugelka

Dubová (okres Pezinok) (Dolné Orešany 10,9 km vzdušne), na s...
Chata v tichom prostredí pod lesom

Chata Zoška

Modra (Dolné Orešany 12,9 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji...
Pekná moderná chata blízko Bratislavy

Ubytovanie Trnava

Trnava (Dolné Orešany 13,0 km vzdušne), v obci / v meste, v...
Krásne ubytovanie v centre mesta!

Chata v Harmónii

Modra - Harmónia (Dolné Orešany 13,3 km vzdušne), v rekreačn...
Nádherná chata v tichej horskej oblasti

Hotel Premier

Trnava (Dolné Orešany 13,7 km vzdušne), v obci / v meste, v...
Ubytovanie v historickom centre Trnavy!
1 - 25 / 25

Dolné Orešany

Dolné Orešany 1

Vinohradnícka obec Dolné Orešany leží na východnom úpätí Malých Karpát v okrese mesta Trnava. V jej susedstve sú obce Doľany a Horné Orešany. Najvyššími vrchmi v okolí obce sú Bolehlav s výškou 535 m n. m. a Slepý vrch, ktorý má výšku 544 m n. m. Práve na Slepom vrchu sa rozprestiera najstaršie keltské hradisko na Slovensku z obdobia asi 5. storočia pred naším letopočtom. Už v tomto období sa tu ťažila železná ruda. Ak sem chcete zavítať, ste odkázaní na neznačené chodníky, turistická značka na tieto miesta bohužiaľ nevedie. V zalesnených Malých Karpatoch prevažujú listnaté stromy ako dub, buk, jaseň, hrab a javor. Z ihličnatých stromov je tu zastúpený smrek, borovica a smrekovec opadavý.

Najstaršia písomná zmienka o Dolných Orešanoch pochádza z roku 1235 zo súpisu majetku panstva na Červenom Kameni. Tu mali obec za svoje panstvo až do konca poddanstva. Neskôr od 17. storočia ju panstvo spravovalo z kaštieľaSuchej nad Parnou.

Najstaršou stavebnou pamiatkou v Dolných Orešanoch je pôvodne gotický rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie z prvej polovice 14. storočia. Povráva sa, že do kostola viedli z obce počas tureckých nájazdov podzemné chodby. Kostol je obkolesený pôvodným opevňovacím múrom a vedľa neho stojí socha sv. Jána Nepomuckého a socha ku sláve sv. Jozefa ako patróna umierajúcich. Táto bola postavená v roku 1831, keď obec postihla cholera. Na pamiatku tých, ktorí padli v 1. a 2. svetovej vojne tu stojí od roku 1948 pomník. V obci sa nachádza aj kaplnka sv. Floriána a Panny Márie. V strede obce pri kostole sa nachádza miestny pranier alebo stĺp hanby pochádzajúci zo 17. storočia. Praniere sa budovali od stredoveku zvyčajne na verejnom priestranstve. K pranieru boli pripútavané, aj na dlhšiu dobu, pred zrakmi všetkých naokolo osoby, ktoré sa niečím vážnym previnili a podstúpili tak verejnú potupu. Vo viniciach nad Orešanmi môžete natrafiť na sochu sv. Urbana - patróna vinohradníctva.

Dolné Orešany 2

V lete je povolené kúpanie na vlastné riziko, v blízkej vodnej nádrži Horné Orešany. Nádrž bola vybudovaná na potoku Parná. Je situovaná v peknom prostredí a slúži na ochranu pred povodňami a tiež ako zásobáreň vody. Venovať sa tu môžete rybolovu aj vodným športom.

Turisti môžu využiť modrú turistickú značku vedúcu krajom Malých Karpát až na Zabité. Na cyklistiku je ako stvorená cesta od chaty Majdan, kde sa pripravujú rybie špeciality. Neváhajte ich ochutnať. Cesta potom vedie okolo Rybárne až na Sklenú hutu, kde sa dá cez Sklený vrch prejsť na druhú stranu Karpát a následne cez Sološnickú dolinu zjazdom zavítate do Sološnice. Vďačným výhľadovým miestom na Malé Karpaty je skalnatá Čierna skala, na ktorú vedie z Jahodníka, ktorý je vyhľadávaným rekreačným miestom, žltá turistická značka.

Dolné Orešany 3

Z Dolných Orešian to nie je ďaleko ani do Smoleníc, kde sa vypína Smolenický zámok s jeho červenými strechami a nezameniteľnou siluetou. Vznikol z pôvodne strážneho hradu. V súčasnosti sa tu konávajú kongresy Slovenskej akadémie vied. Prehliadnuť zámok zvnútra si môžete cez leto, keď je pre verejnosť otvorený. Peknou je aj prechádzka v priľahlom veľkom parku s majestátnymi stromami. Od zámku sa cez Vlčiareň a pútavý Čertov žľab dá vystúpiť až na Záruby, ktoré sú najvyšším vrchom Malých Karpát. Veľmi peknou lokalitou je aj Havranica alebo zrúcaniny hradu Ostrý kameň, kam vedie zo Zárub červená turistická značka. Z ruín hradu je pekný výhľad do okolia a na vodnú nádrž Buková, kde sa dá aj rybárčiť, či stanovať. Z Čertovho žľabu je ľahko dosiahnuteľný cez Čelo aj neznačkovaný Veterlín. Na jeho hrebeni sa nachádzajú vskutku impozantné a vysoké exempláre listnatých stromov, aké sú typické pre oblasť Malých Karpát.

V spomínaných Smoleniciach stojí za návštevu aj Múzeum Molpír, ktoré pre návštevníkov sprístupňuje exponáty z hradiska Molpír, ktorého zvyšky sa rozprestierajú nad Smolenicami na kopci rovnakého mena. V múzeu je vystavená aj pôvodne zariadená izba z obdobia prelomu 19. a 20. storočia a časť výstavy je venovaná rodákovi Štefanovi Baničovi, ktorý vynašiel padák. Milovníkov prírody poteší zbierka motýľov. Ak máte radi jaskyne alebo sa chcete schladiť počas horúcich letných dní, zavítajte do jaskyne Driny. Je to jediná verejnosti prístupná krasová jaskyňa na západe Slovenska. Má bohatú kvapľovú výzdobu, zaujímavé biele sintrové vodopády a jazierka. Ku jaskyni sa dostanete po značkovaných chodníkoch, či už od Smoleníc, Jahodníka alebo od Smolenického zámku.

Dolné Orešany Vás radi privítajú svojím kľudným prostredím pod vrcholkami Malých Karpát. Okolie poskytuje veľa možností, či už na pešiu turistiku, cyklistiku alebo spoznávanie kultúrnych zaujímavostí. Pri návšteve tejto obce nezabudnite ochutnať aj nejaké dobré vínko z miestnych viníc. Verte, každý si tu nájde to svoje. Veríme, že si nájdete aj vhodné ubytovanie podľa vlastnej chute, či už penzióne alebo chate.