Loading

Ubytovanie na Zemplínskej Šírave

(22 objektov)

Chata Zuzana

Hôrka - Zemplínska Šírava, v rekreačnej oblasti, pri vode
Príjemná chata na Zemplínskej Šírave!

Chata pri Vinianskom jazere

Vinné, v rekreačnej oblasti, pri vode
Luxusná rodinná chata na oddych, rybolov

Luxusná chata Kamenec

Kamenec - Zemplínska Šírava, v rekreačnej oblasti, pri vode
Štýlová chata len 20 m od vody

Chata Eva

Kaluža - Zemplínska Šírava, v rekreačnej oblasti, pri vode
Lacné ubytovanie pri kúpalisku!

Hotel Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT

Kaluža - Zemplínska Šírava, v rekreačnej oblasti, pri vode
Luxusné ubytovanie priamo v areáli

Chalupa Kusín

Kusín, v obci / v meste, pri lese / na okraji lesa
Chalupa v pokojnom prostredí

Chata Thermal

Kaluža - Zemplínska Šírava - Zemplínska Šírava - Thermalpark...
Moderná klimatizovaná chata,TOP lokalita

Penzión DOLINA

Hôrka - Zemplínska Šírava, v rekreačnej oblasti, pri vode
S výhľadom na Zemplínsku Šíravu!

Chata Fénix

Kaluža - Zemplínska Šírava, v rekreačnej oblasti, pri lese...
Ubytovanie blízko Zemplínskej Šíravy!

Chata Sivá

Medvedia hora - Zemplínska Šírava, v rekreačnej oblasti, pri...
Novo zrekonštruovaná chata pre rodiny
1 - 22 / 22

Zemplínska Šírava

TOP 10+ skvelých tipov ako stráviť voľný čas na Zemplínskej Šírave

Rozsiahla vodná nádrž, príjemné ubytovanie, kvalitné služby, pestrá paleta vodných športov a slnečné lúče, bez ktorých si nedokážeme predstaviť letnú dovolenku. Chránená príroda, kúsok histórie a pohybu na cyklotrasách či turistických chodníkoch počas väčšiny roka. V zime je zasa na programe lyžovačka. V okolí Zemplínskej šíravy sa nebudete nudiť v spoločnosti dospelých ani detí. Príjemné výhľady a široká škála atraktivít pre všetky vekové kategórie sa postarajú o dovolenku na Dolnom Zemplíne, na ktorú budete dlho spomínať.
 

Vodná nádrž Zemplínska šírava

Východoslovenské more, vodná nádrž Zemplínska šírava. To je miesto lákajúce počas letných mesiacov stovky návštevníkov na svoje brehy. Ponuka služieb pod Vihorlatskými vrchmi je tu skutočne pestrá. Garanciou ich kvality a rozmanitosti je sedem rekreačných stredísk na brehoch vodnej nádrže. Tými najpopulárnejšími sú Paľkov, KalužaHôrka. Okrem kúpania a užívania si všetkých pôžitkov, ktoré ponúka ležanie na pláži v slnečnom kúpeli, si na vodnej hladine užijete aj šport. Stačí navštíviť požičovňu vodných skútrov, vodných bicyklov, člnov, windsurfov či vodných lyží a vyraziť za dobrodružstvom.

Trochu adrenalínu a romantiky zažijete počas vyhliadkovej plavby na motorovej jachte s vlastným kapitánom. Netradičný pohľad na vodnú hladinu aj okolité brehy sa Vám naskytne z paluby 8 m dlhej jachty. Vybrať si môžete medzi kratšími a dlhšími plavbami. Príjemnou alternatívou je pomalšia nočná plavba nižšou rýchlosťou, počas ktorej môžete pozorovať hviezdy. Východná časť priehrady je zarastená tŕstím vďaka čomu sa teší veľkej obľube u vodného vtáctva. Práve preto tu vznikol Chránený areál Zemplínska šírava.
 

Thermalpark Šírava

Zábava vo vode však nekončí samotnou návštevou vodnej nádrže. Na jej brehu sa vybláznite v Thermalparku Šírava. Vo vnútornom vodnom svete sa hodíte do morských vĺn v bazéne s vlnobitím. Pohodu a vodné trysky zasa vyskúšajte v bazéne relaxačnom. Na hydromasáž a vodné ležadlá sa môžete tešiť v masážnom bazéne. Deti do 5 rokov majú vyčlenený svoj vlastný bezpečný a podnetný priestor v detskom bazéne. V letných mesiacoch ich nepochybne zaujme animačný program. Pod holým nebom načerpáte energiu v oddychovom bazéne aj v sedacom bazéne s geotermálnou vodou. Trochu aktivity nezaškodí ani na dovolenke. Nevynechajte preto bazén plavecký a zábavu na šmýkačkách, v divokej rieke alebo hojdacom zálive. Dospelí návštevníci neopomenú ani Wellness centrum, kde v parnej, fínskej, infra a bio saune zabudnú na každodenné starosti.

 

Vinianske jazero

V okolí Michaloviec nie je Zemplínska šírava jedinou prírodnou vodnou plochou, ktorá stojí za návštevu. V katastri obce Vinné nájdete v obklopení lesov Vinianske jazero. Aj napriek relatívne malej vodnej ploche sa teší veľkej obľube medzi návštevníkmi. Okrem malebnej prírodnej kulisy sa totiž môže pochváliť príjemne teplou vodou. Napájané je vodou z horských potokov Vihorlatských vrchov a jeho rozloha je 8 ha. Priemerná hĺbka jazera je 3 m. Okrem kúpania sa môžete tešiť na člnkovanie, jachting, vodné bicykle, rybačku aj príjemné ubytovanie a stravovanie na brehu. Na brehu sa deti zabavia na detskom ihrisku a dospelí pri plážovom volejbale či na tenisovom kurte. Všetko potrebné si požičiate v požičovni športových potrieb. V zimných mesiacoch sa môžete po vodnej hladine korčuľovať. 

 

Viniansky hrad

Z Vinného sa po modrej a žltej turistickej značke približne za hodinu dostanete k zrúcanine Vinianskeho hradu. Od 13. storočia stojí v južnom výbežku Vihorlatských vrchov. V 18. storočí ho pri potláčaní protihabsburského povstania dal cisár zbúrať. Ruina tohto gotického hradu je dobre viditeľná už zo Zemplínskej šíravy. Vypína sa v nadmorskej výške 325 m. Užijete si odtiaľto výhľad na vodnú nádrž, MichalovceVýchodoslovenskú nížinu. Viniansky hrad je kultúrnou pamiatkou je voľne dostupný návštevníkom. Nachádza sa v 4. stupni ochranného pásma v prírodnej rezervácii Viniansky hradný vrch

 

Vinianska stráň Senderov

Pokiaľ Vás zaujímajú vzácne druhy rastlín a živočíchov, nevynechajte prírodnú rezerváciu Vinianska stráň Senderov. V komplexe MaléhoVeľkého Senderova, východne od obce Vinné objavíte 28 ha prírodných krás. Viacero vzácnych rastlín a bohatý porast vytvára ideálne podmienky na hniezdenie vtáctva a život vzácnych motýľov či chrobákov. Počas prechádzky lokalitou narazíte na zrúcaninu kostolíka sv. Kríža z 11.-12. storočia. Rustikálna stavba bola teda postavená v období, kedy sa na našom území kresťanstvo ešte len udomácňovalo a súperilo s pohanskými tradíciami. Postavený bol mimo zvyčajného osídlenia a poskytoval azyl mníchom a pustovníkom, ktorý žili asketickým spôsobom. Očarí Vás aj výhľad z nadmorskej výšky 231 m na zemplínske more. 

 

Jazdiareň Hipocentrum

Milovníci koní a pobytu v prírode si prídu na svoje v Jazdiarni Hipocentrum vo Vinnom. Začínajúci jazdci si krajinu z konského chrbta pozrú počas jazdy na vedenom koni. Pokiaľ sa chcete v jazde na koni zdokonaliť, k dispozícii je Vám jazdecká škola. Tí skúsenejší nevynechajú možnosť samostatnej jazdy vo dvoch vonkajších jazdiarňach a rekreačné jazdenie po okolí. V sprievode skúsených jazdcov si môžete pozrieť napríklad okolie Zemplínskej šíravy aj miestne lesy. Príjemnou alternatívou je pohodlná jazda na koči. 

 

Zemplínske múzeum v Michalovciach

Dokumentácia a výskum prírody, histórie, umenia a kultúry na Zemplíne je hlavnou činnosťou Zemplínskeho múzea v Michalovciach už od roku 1957. Výsledky jeho činnosti si môžete pozrieť v barokovo – klasicistickom kaštieli šľachtickej rodiny Sztárayovcov. Kaštieľ je spolu s priľahlými budovami národnou kultúrnou pamiatkou. Pôvodný stredoveký hrad sa po viacerých stavebných úpravách, realizovaných od 17. storočia, zmenil na dnešné sídlo múzea. Jeho expozície sú venované piatim hlavným oblastiam, medzi ktorými nájdete prírodu, etnografiu, archeológiu, históriu a umeleckú históriu. V historickej expozícii uvidíte ukážky historického nábytku z oblasti južného a stredného Zemplína od konca 18. storočia až do storočia 20-teho aj portréty rodiny Sztáray. Archeologické nálezy v archeologickej expozícii reprezentujú rozsiahlu zbierku dokumentujúcu prierez celou históriou Zemplína od praveku až po stredovek. V umelecko – historickej expozícii je zdokumentované sakrálne umenie, rod Sztáray a život a tvorba „maliara Zemplína“ T. J. Moussona. Etnografická expozícia Vás prevedie tradičnými ľudovými remeslami a odevom obyvateľov Zemplína. V stálej prírodovednej expozícii nahliadnete do života vtákov a cicavcov obývajúcich tento kút Slovenska. 

 

Plaváreň a kúpalisko Michalovce

V akomkoľvek počasí na kondícii zapracujte a vodnú zábavu ochutnáte na krytej plavárni priamo v Michalovciach. 25 metrov dlhý plavecký bazén s teplotou vody 27°C poskytne priestor všetkým nadšeným plavcom. Minimálna hĺbka vody nedosahuje ani meter, takže je vhodná aj pre začínajúcich plavcov. Maximálna hĺbka vody sa pohybuje na úrovni 2 m. Po výdatnom pohybe padne vhod návšteva sauny či masáž. V letných mesiacoch sa slnečným lúčom môžete oddávať na letnom kúpalisku. K dispozícii sú trávnaté plochy ako stvorené na oddych a letné športy. 

 

Turistika a cyklistika v okolí

Bukové pralesy Vihorlatských vrchov patria do svetového dedičstva UNESCO. Aj tento fakt je zárukou neopakovateľných zážitkov, keď sa zo Zemplínskej šíravy vyberiete na turistické potulky. Medzi najzaujímavejšie turistické ciele patrí výstup na Vihorlat. Cestu po lesných cestičkách si spríjemníte odpočinkom v drevenom prístrešku alebo osviežením pri žblnkajúcom potoku. Námaha bude odmenená výhľadmi na hladinu Zemplínskej šíravy, Slanské aj Vihorlatské vrchyVýchodoslovenskú nížinu. Pri dobrom počasí možno dovidíte až na Kráľovú hoľu a do Rumunska.

Pre milovníkov histórie bude skvelým turistickým cieľom hrad. V okolí Zemplínskej šíravy nájdete hneď niekoľko hradných zrúcanín. Začať môžete napríklad hľadaním najvýchodnejšej hradnej zrúcaniny na Slovensku - hradu Tibava. Ruiny objavíte na brale v severovýchodnej časti obce Podhoroď, asi 15 km od Sobraniec. Ide o strážny hrad z 13. storočia, ktorý však v roku 1715 zbúrali. Okrem výhľadu na kraj pod Vihorlatom uvidíte na hradnom kopci základy hradných stavieb, medzi ktorými rozpoznáte brány, kruhové veže aj nádvoria. Prístupovú cestu z juhu Slovenska na Humenné a ďalej na sever strážil od 13. storočia Hrad Jasenov. Od roku 1963 je hradná zrúcanina kultúrnou pamiatkou. Do dnešných dní sa zachovali murivá paláca, šijovej veže, gotické kruhové okienko a zvyšky renesančných klenieb. Vstupná renesančná brána Vás dovedie na prvé nádvorie. Aktuálne prebieha postupná rekonštrukcia hradu. Tešiť sa môžete na upravené prostredie a hradné okolie sprístupnené verejnosti. Nenáročný výstup zvládnete v rámci prechádzky alebo cyklovýletu. Neďaleko stojí Brekovský hrad. Výlet k nemu môžete začať na lúke pod hradom v obci Brekov. Posilníte sa v prístrešku s lavičkami a osviežite sa vodou z miestnej studničky. Výstup k hradným zrúcaninám Vám odtiaľto potrvá približne 20 minút. Zaujímavosti z okolia a hradnej histórie sa dozviete z drevených informačných tabúľ. Hrad Brekov bol postavený v 14. storočí v nadmorskej výške 280 m nad rovnomennou obcou ako strážny hrad. Od roku 1963 je kultúrnou pamiatkou. O okolie hradu aj stavbu samotnú sa stará občianske združenie, vďaka ktorému sa môžete tešiť z príjemného prostredia s krásnym kruhovým výhľadom. Výlet sem zvládnu bez problémov aj deti, ktoré v cieli nájdu dostatok priestoru na behanie a zábavu.

Dolný Zemplín je ideálnym miestom na prevetranie Vášho dvojkolesového miláčika. Zo Zemplínskej šíravy sa na bicykli pohodlne dostanete napríklad k Vinianskemu jazeru a k hradu Vinné. Ak Vás láka mesto, namierte si to priamo do Michaloviec. Pri lepšej kondícii si možno trúfnete aj na výlet k ukrajinským hraniciam. Nezabudnite ani na okružnú jazdu okolo Zemplínskej šíravy a na prieskum krás Východoslovenskej nížiny

 

Ski Park Chlmec

Vo Vihorlatských vrchoch, pri obci Chlmec, sa môžete tešiť na lyžovačku v Ski Parku Chlmec. Lyžiarske stredisko nájdete na severnom svahu Chlmeckej Skalky, asi 7 km od centra Humenného. Zjazdovky sú ideálnou voľbou na rodinnú lyžovačku aj pre začínajúcich lyžiarov. Nedostatku snehu sa obávať nemusíte vďaka umelému zasnežovaniu. Pre Ski Park Chlmec je samozrejmosťou pravidelná úprava tratí a lyžovačka vo večerných hodinách na osvetlenej zjazdovke. Deti ocenia snowtubingovú dráhu, na ktorej sa do sýtosti vybláznia. O pohodlie sa postará parkovisko, lyžiarky servis a požičovňa.

 

Zaujímavé atrakcie v okolí 

Za kultúrou, zábavou a mestským ruchom sa vyberte do okresného mesta Michalovce. Čakajú Vás tu desiatky kultúrnych pamiatok, historické budovy, kostoly, pomníky aj vojenské hroby. V parku, na brehu rieky Latorica, nájdete okrem Zemplínskeho múzea kamennú platňu a rotundu, ktorých vek sa dodnes nepodarilo zistiť. Preto sú označované za záhady slovenskej archeológie. Pri prechádzke mestom Vás nezameniteľnou architektúrou upúta meštiansky dom i regionálne kultúrne stredisko, v ktorého budove sídlila najstaršia michalovská banka. Zastavte sa aj pri budove starého súdu z 18. storočia a pri budove Groszovho paláca, ktorú v 19. storočí postavili v bažinách. V uličkách mesta nájdete viacero príjemných kaviarničiek a reštaurácii aj nočné podniky, v ktorých sa pretancujete až do skorých ranných hodín. Fanúšikovia folklóru nevynechajú Zemplínske slávností piesní a tancov, ktoré patria medzi najnavštevovanejšie podujatia v regióne.


O Zemplínskej Šírave

Zemplínska Šírava 1

Tvrdíte, že Slovensko nemá more? Faktom je, že to nie je úplnou pravdou. Zemplínska Šírava, či „Východoslovenské more“, ako ju mnohí nazývajú. Je tak vychýrenou rekreačnou oblasťou, že ju mnohí uprednostnia aj pred prímorskými strediskami. Celoročne tu vládne príjemne teplé počasie a rozloha 33 km2 jej zaručuje titul druhej najväčšej vodnej plochy na Slovensku.

Zaujímavé atrakcie a podujatia na Zemplínskej Šírave

Jazero obkolesuje 7 rekreačných stredísk, ktoré vďaka nesmierne rozmanitej ponuke športových a rekreačných aktivít nemajú núdzu o návštevníkov. Biela Hora, Hôrka, Medvedia Hora, Kaluža, Kamenec, KlokočovPaľkov sú vhodné pre všetkých, ktorí nepohrdnú oddychom na rozsiahlych plážach, ale i pre športových nadšencov. Každá z týchto lokalít je svojská a veľmi atraktívna.

Hôrka má jedinečný charakter. Nechýba v nej informačné centrum, športový areál a štrkopieskové pláže. Osobitú atmosféru jej dodáva prítomnosť klubov na výuku jazdectvajachtingu, prírodná galéria drevených plastík, či prístav osobnej a lodnej dopravy. No organizuje sa tu i množstvo kultúrno - spoločenských podujatí, akými sú obľúbené hudobné predstavenia, festival folklórnej hudby, vodné hry a motocyklový zrazPaľkov obľubujú milovníci rybárčeniavodáckych športov.

Zemplínska Šírava 2

Na Šírave nechýbajú detské ihriská, letný festival, voľba kráľovnej krásy, občasné výstavy historických vozidiel a bohaté možnosti nočného života. Neďaleké Vinianske jazero navyše ponúka možnosť pešej turistiky a zberu húb.

Ubytovanie na Zemplínskej Šírave

Strach o to, či je v oblasti dostatok možností na ubytovanie v tomto prípade nie je na mieste. Hotely, apartmány, chaty, penzióny a autokempingy s obrovskou kapacitou denne prijímajú stovky turistov. Nechýba v nich skvelé jedlo a najrôznejšie rekreačné aktivity.

Pre každé zo stredísk je príznačný iný druh ubytovania. Hôrka sa pýši najlepšie vybaveným autokempingom, ktorému boli udelené 3 hviezdičky. V areáli Medvedej Hory sa nachádza viac ako 200 súkromných chát a niekoľko hotelov.

Paľkov, Kaluža Klokočov sú vhodné pre dobrodružné a romantické povahy, ktoré sa nevyhýbajú pobytu v karavanoch, či spánku v stanoch pod holým nebom. Kamenec ponúka skvelú kombináciu chát, apartmánov a penziónov.

Ako sa hovorí, raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť a Zemplínska Šírava je strediskom, ktoré skutočne stojí za návštevu.

Názory a odporúčania

Juraj Čarný (ubytovateľ) 13.2.2020
Zemplínska šírava, Vinianske jazero, Morské oko, kúpaliská, pláže na Zemplínskej šírave, stredisko Medvedia hora, thermal park v stredisku Kamenec, chutné reštaurácie v okolí.
Veronika Jackova (rodina s malými deťmi - návštevník) 27.9.2019
dobre
Olga Baran (rodina s malými deťmi - návštevník) 21.9.2019
Neznam
Silvia Kralova (rodina s malými deťmi - návštevník) 27.8.2019
Priroda,hrad a okolie.
Luboi Gajdoš (rodina s malými deťmi - návštevník) 26.8.2019
Thermalne kupalisko
Vladimir Hamšík (skupina - návštevník) 13.8.2019
príroda
Iveta Puškášová (rodina so staršími deťmi - návštevník) 13.8.2019
krásny región ideálny na aktívne strávenú dovolenku
Gabriela (rodina so staršími deťmi - návštevník) 12.8.2019
Region - ten mam rada, tak som spokojna..
Bozena Burakova (skupina - návštevník) 12.8.2019
Atraktivny region s perspektivou opatovneho rozvoja
Dana (rodina so staršími deťmi - návštevník) 11.8.2019
Sirava potrebuje rekonstrukciu zastal tam cas....
Marcela Fabryova (rodina s malými deťmi - návštevník) 1.8.2019
Vinne jazero a Viniansky hrad.
Roland Rybar (skupina - návštevník) 31.7.2019
Vyborny
Michaela Kardohelyová (skupina - návštevník) 31.7.2019
Výborný!
Aťa Federová (rodina so staršími deťmi - návštevník) 12.7.2019
Príroda super
Soňa Blažeková (mladý pár - návštevník) 9.7.2019
Veľmi priaznivé podnebie aj počasie...zaujímavá je Zemplínska Šírava.... Ďakujem majiteľom a prajem všetko dobré, je to úžasné miesto a tiež úžasnú oddanú dušu majiteľov pre hosťa je na cítiť.....radi sa vraciame, aj viackrát za rok:)
Lubica Valova (skupina - návštevník) 5.7.2019
Morske oko, sninsky kamen, vinianske jazero, viniansky hrad
Katarína Králiková (skupina - návštevník) 28.6.2019
Super
PAVEL ZÁMEČNÍK (skupina - návštevník) 19.6.2019
pekna vodní plocha,prehrada
Tomáš Cerovský (skupina - návštevník) 1.4.2019
Zemplínska šírava
Maria Sekelova (sólo hosť - návštevník) 8.3.2019
Blizko termalpark
Martina Křížková (rodina so staršími deťmi - návštevník) 6.7.2017
Celý kraj je prostě nádhera. Zalesněné kopce a všude čistá příroda.Východní Slovensko se vám vypíše do srdce. Devítičlenná rodina ze západních čech. Děkujeme
Radoslav Kazimer (rodina s malými deťmi - návštevník) 3.7.2017
Dobre
Kristína (skupina - návštevník) 2.5.2017
Navštívte Morské oko a Viniansky hrad.
Peter Boros (rodina s malými deťmi - návštevník) 30.10.2016
Pekne!
Pavel (rodina so staršími deťmi - návštevník) 17.8.2016
Pěkná příroda, hodně památek.
Josef Kovaříček (rodina so staršími deťmi - návštevník) 17.8.2016
Hezké okolí, Vinianské jezero,Morské oko, Thermalpark.
Norbert R (rodina s malými deťmi - návštevník) 27.7.2016
Velmi Dobre
Ľubica (rodina s malými deťmi - návštevník) 20.7.2016
Region je krasny.Zemplinsa šírava neni čo bývala.Odporučam výlet na morske oko, a tiež sme s detmi zvládli aj Sninský kameň. Taktiež aj v meste Michalovce je co vidiet.
Anka Kuráňová (rodina s malými deťmi - návštevník) 22.6.2016
Boli sme prvýkrát na Zemlínskej Šírave, ale môžem povedať že je tam naozaj pekne. Hoci sme boli pred hlavnou sezónou, dýchalo to tam očakávaním turistov. V lete tam môže byť naozaj čulý ruch ako v zahraničných letoviskách.
Zdenka Slatinčanová (skupina - návštevník) 28.9.2015
návštevníkom by som odporučila wellness a prechádzky po okolí, Vinné jazero, Morské oko, my sme pre nedostatok času tieto miesta nenavštívili... takisto aj mesto Michalovce ktoré sa za tie roky dosť zmenilo...dakujeme za pobyt a určite sa radi vrátime. :-)