Loading

Ubytovanie v Pezinku

(6 objektov + 42 objektov v okolí 25 km)

Chata EBA

Pezinok, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Rodinné a firemné akcie v chate pri lese

Hotel Jeleň

Pezinok, v obci / v meste, v centre mesta
Ubytovanie priamo v centre mesta!

Chata Luky

Pezinok, v rekreačnej oblasti, pri vleku
Len 10 metrov od vleku a 30 km od BA

Apartmán Horáreň Rybníček

Pezinok, na samote, v lese
Nový apartmán v lese, pri rybníku!
1 - 48 / 48

Pezinok

Na jednej strane moderné, rýchlo sa rozvíjajúce mesto so všetkými jeho vymoženosťami. Na strane druhej tradičná architektúra, zaujímavé pamiatky a blízkosť prírody. To všetko okorenené chuťou kvalitného vína. Taký je Pezinok. Toto neveľké mesto sa nachádza len na skok od našej metropoly Bratislavy v malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Pôvodne zlaté banícke mesto bolo v 17. - 18. storočí jedným z najbohatších v Uhorsku. Bohatstvo a slávu mu ale prinieslo predovšetkým vinárstvo. Pripomienkami banskej činnosti sú dnes viaceré štôlne i tajcha - umelé banské jazero. Okrem zlata sa tu ťažil pyrit a antimón. Posledná antimónová baňa bola zatvorená až v roku 1994.

Výroba vína je aj v súčasnosti neodmysliteľnou súčasťou Pezinka. Ako jedna z obcí Malokarpatskej vínnej cesty ponúka možnosti ochutnávky vín v množstve vínnych pivníc. Zaujímavosťou je Národný salón vín. Možno tu nájsť tie najlepšie vína z celého Slovenska v danom roku. S týmto tradičným odvetvím je spojené aj množstvo kultúrnych podujatí. Samozrejmosťou je vinobranie, ale aj vínne trhy, požehnávanie mladého vína a deň otvorených pivníc.

V Pezinku sa organizuje tiež množstvo iných zaujímavých podujatí. Výnimočným je napríklad medzinárodný festival pouličného divadla s názvom Cibulák. Každoročne sa tu koná i súťaž v parkúrovom skákaní koní či preteky automobilových veteránov.

Pezinok však určite stojí za to navštíviť nielen počas spomínaných akcií. Mesto disponuje množstvom kultúrnych pamiatok. Nachádza sa tu viacero bývalých šľachtických kúrií. Takisto aj veľa zachovaných domov s tradičnou, zväčša renesančnou architektúrou. Tieto domy sú zvláštne svojím prispôsobením sa výrobe vína. V niektorých sú dokonca hospodárske priestory súčasťou obývacích priestorov. Spomenúť treba aj cirkevné pamiatky. V Pezinku je viacero kostolov, taktiež kláštor kapucínov. Nájdeme tu i židovský cintorín a židovskú synagógu, postavenú zo zbúraných mestských hradieb.

Zvyšky mestského opevnenia nájdeme v Pezinku dodnes. Mesto bránil aj pôvodne vodný hrad. Bol viackrát prebudovaný. Svoj stredoveký charakter si však stále zachováva. V súčasnosti patrí Slovenskému vinohradníckemu družstvu. Nájdeme v ňom preto vináreň, ako aj vínnu pivnicu. Okolo hradu sa rozprestiera anglický park. Dal ho v 19. storočí vybudovať gróf Pálffy.

Ďalšou zaujímavou pezinskou stavbou je starý mlyn. Je na Slovensku jediným, ktorý sa zachoval na svojom pôvodnom mieste. Unikátny je taktiež tým, že sa v ňom nachádza prvá slovenská Galéria insitného umenia. V minulosti bol Pezinok známy aj svojimi železitými kúpeľmi. Tieto patrili na našom území k najnavštevovanejším. Fungovali tu od konca 16. storočia. Zanikli po prvej svetovej vojne a ich budovy sú už zbúrané.

Pekné a zaujímavé miesta môžeme nájsť aj v okolí Pezinka. Veľmi známym je napríklad vrch Baba. Je obľúbeným lyžiarskym strediskom. Poskytuje však priestor aj pre bežecké lyžovaniesánkovanie. Malokarpatská príroda ponúka však v prvom rade možnosti pre turistiku. Peknou prechádzkou je napríklad 7 kilometrový banský náučný chodník. Vedie okolo starého mlyna, zaniknutých kúpeľov a starých baní. Z Pezinka dobre dostupným turistickým cieľom je aj zrúcanina hradu Biely Kameň. V širšom okolí sa nachádza taktiež hrad Červený kameň či Smolenický zámok.

Pri viacdňovom pobyte v tomto zaujímavom meste môžete využiť služby viacerých hotelovpenziónov. Ubytovať sa dá i priamo pri lyžiarskom stredisku Baba. Neďaleko Pezinka sa nachádza taktiež viacero rekreačných oblastí s chatovými osadami.

Pezinok so svojím historickým centrom priam vyzýva ku skúmaniu svojich zákutí a k príjemným prechádzkam. Tie si navyše môžete takmer na každom kroku spríjemniť posedením v niektorej z vínnych pivníc. Lákadlom je i viacero reštaurácií ponúkajúcich miestne gurmánske špeciality. A ak Vás ruch mesta unaví, malokarpatská príroda čaká hneď za jeho prahom.

Názory a odporúčania

Ivana (mladý pár - návštevník) 16.10.2017
Pezinok je príjemné malé mesto,okolie horárne je v lese, dá sa chodiť na huby.
Petra (skupina - návštevník) 5.1.2015
V pohode