Ubytovanie v Smoleniciach

(3 objekty + 9 objektov v okolí 25 km)

Chata Záruby

Smolenice, na samote, v lese (TT 18,7 km vzdušne)
Chata v lese, tiché prostredie, potok

Penzión Smolenice

Smolenice, na okraji obce / mesta (TT 18,4 km vzdušne)
Voľný termín na víkend 6.10 - 8.10!

Koliba pod zámkom

Smolenice, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa (TT 19,3 km vzdušne)
Ubytovanie priamo pod Smolenickým zámkom

Chaty - Horáreň Šišoretne

Dolné Orešany (Smolenice 7,6 km vzdušne), mimo obce / mesta,...
Super štylová horáreň + mega areál
1 - 12 / 12

Smolenice

Smolenice sú neveľkou, ale veľmi zaujímavou obcou v Trnavskom kraji, asi 25 km vzdialené od mesta Trnava. Písomné zbierky o obci pochádzajú až z polovice 13. storočia, avšak dedina bola obývaná už oveľa skôr. Nad dedinou sa týčilo hradisko na vrchu Molpír už v 6.storočí pred naším letopočtom, kedy túto oblasť obývali Kelti.

Dnes keď sa povie Smolenice, väčšina z nás si predstaví Smolenický zámok. V minulosti išlo o hrad, až neskôr sa prestaval na zámok. Patril do skupiny strážnych hradov na hrebeňoch Malých Karpát. Od začiatku 19. storočia po jeho čiastočnom vyhorení začal hrad pustnúť. Starú slávu mu navrátila až rodina Pálfyovcov. Práve oni si ho prestavali na rodinné sídlo. V súčasnosti je verejnosti prístupná iba časť zámku, nakoľko je majetkom Slovenskej akadémie vied a slúži ako konferenčné centrum. Pre návštevníkom sú verejne prístupné najmä záhrady okolo zámku, nádvorie a pár miestností a len počas letných mesiacov.

Ďalšou atrakciou blízkeho okolia je jaskyňa Driny. Je jedinou sprístupnenou jaskyňou nachádzajúcou sa na západnom Slovensku a objavená bola okolo 30. rokov 19. storočia. Turisti sa môžu prejsť vyhliadkovou trasou po jaskyni takmer celý rok, okrem rozmedzia november až marec, kedy je jaskyňa zatvorená. Spočiatku bola prehliadka jaskyne skôr adrenalínová, prví návštevníci museli zliezať po rebríku dole do jaskyne a to len na vlastné riziko. Vedľa jaskyne vzniklo aj rekreačné stredisko Jahodník, ktorý okrem chatovej oblasti ponúka možnosť jazdy na koni, či táborenia.

A to ešte stále nie je všetko, čo sa oplatí v Smoleniciach vidieť. Spoznať históriu a pokochať sa kúskami z dôb dávno minulých sa môžete pri návšteve múzea Molpír, ktoré sídli v priestoroch starej fary priamo v obci. Časť múzea je venovaná aj Štefanovi Baničovi, vynálezcovi, ktorý vynašiel padák a bol rodákom práve z tejto obce.

Výhodná poloha obce, uprostred Malých Karpát je jednoznačným lákadlom pre mnoho turistov. Ak sa aj vy rozhodnete zájsť si na výlet do Smoleníc a okolia, určite neobíďte národnú prírodnú rezerváciu, Dolinu Hlboče. Dolina sa vyznačuje prítomnosťou množstva chránených rastlín a živočíchov. Jednou z krás tejto doliny je aj vodopád vysoký asi 9 metrov, ktorým však voda preteká najmä na jar. V okolí Smoleníc sa môžete vybrať aj na túru, keďže ide oblasť s veľmi dobre značenými turistickými chodníkmi. Oplatí sa výstup na jeden z blízkych vrchov, napríklad – Molpír, Veterlín, Havranica či na najvyšší z nich – Záruby. Na vrcholoch sa môžete pokochať sa nádhernými výhľadmi.

Ubytovanie v Smoleniciach je prispôsobené svojim atrakciám. Preto tu nájdete najmä menšie penzióny spojené s reštauráciami s chutnou kuchyňou alebo ubytovanie v súkromí. V rekreačnej oblasti v blízkosti jaskyne sú k dispozícií aj chatové oblasti s chatkami rôzneho druhu i vybavenia.

Vyberte sa ja Vy na výlet do Smoleníc a spoznajte malebný kúsok západného Slovenska. Ide o oblasť, ktorá ponúka mnoho možností, ako stráviť voľný čas. Milovníci turistiky si prídu na svoje pri prechádzkach fascinujúcou prírodou, kto chce spoznať ako sa tu žilo kedysi, zbehne pozrieť na Smolenický zámok či do múzea a mladí za zábavou do Trnavy.