Loading

Ubytovanie v Bratislave v Dúbravke

(1 objekt + 41 objektov v okolí 25 km)

K Horánskej Studni

Bratislava - Dúbravka - Dúbravka, v obci / v meste, pri lese / na okraji lesa
Nová ubytovňa s krásnym výhľadom

Ubytovňa Rosi - Bratislava Lamač

Bratislava - Lamač (Bratislava - Dúbravka 1,4 km vzdušne), v...
Vhodné pre jednotlivcov aj skupiny

Ubytovňa Siesta

Bratislava - Lamač (Bratislava - Dúbravka 1,6 km vzdušne), v...
Ubytovanie blízko centra aj prírody

Penzión Angelika

Bratislava - Staré Mesto (Bratislava - Dúbravka 4,6 km vzduš...
Super poloha a komfortné ubytovanie!

Koliba Expo

Bratislava - Nové Mesto (Bratislava - Dúbravka 5,2 km vzdušn...
Koliba v lese so skvelými službami

Hotel ANTARES

Bratislava - Staré Mesto (Bratislava - Dúbravka 6,6 km vzduš...
Luxusné! Sauna, vírivka, blízko centra!

Priestory na prenájom Galandová 7

Bratislava - Staré Mesto (Bratislava - Dúbravka 6,8 km vzduš...
Priamo v centre mesta za skvelé ceny!

Pútnický dom v Marianke

Bratislava - Záhorská Bystrica (Bratislava - Dúbravka 7,1 km...
Cenovo výhodné ubytovanie v Bratislave!

Apart Hotel VILLA IVICA

Bratislava - Záhorská Bystrica (Bratislava - Dúbravka 7,2 km...
ubytko v Bratislave - zľava 12% do 31.3.

Apart - Hostel ZERO

Bratislava - Bratislava - Staré Mesto (Bratislava - Dúbravka...
Ubytovanie v centre za skvelú cenu
1 - 42 / 42

Dúbravka

Dúbravka 1

Dúbravka je od roku 1946 mestskou časťou Bratislavy - hlavného mesta Slovenskej Republiky. Nad Dúbravkou sa rozprestiera Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty, a tým je táto lokalita vhodnou na turistiku a prechádzky. Dúbravka disponuje hojnosťou zelene a jej zástavba nie je až taká hustá ako v iných bratislavských mestských častiach.

Archeologické nálezy dokazujú osídlenie oblasti už v mladšej dobe kamennej. Dúbravku založili v polovici 16. storočia Chorváti ako osadu. Z dostupných písomných prameňov z roku 1574 bola poddanskou obcou na území niekdajšieho devínskeho hradného panstva. V roku 1768 mala dedina 58 poddaných. V 19. storočí bola vyplienená pri postupe francúzskeho napoleónskeho vojska smerom na Viedeň a neobišla ju ani epidémia moru. Začiatkom 20. storočia sa vzhľadom na blízkosť od Bratislavy začalo využívať okolie obce na rekreačné účely. Obyvatelia sa venovali poľnohospodárstvu, pracovali v blízkom kameňolome, vo vápenke v Devínskej Novej Vsi alebo v bratislavskej Patrónke. Vidiecky ráz Dúbravky bol pozmenený v 70. rokoch minulého storočia, keď tu bolo vybudované panelové sídlisko. V súčasnosti je Dúbravka modernou časťou hlavného mesta Slovenska.

Dúbravka 2

Podrobnejšie informácie o živote obyvateľov Vám sprostredkuje Dúbravské múzeum, ktoré slúži verejnosti od roku 2011. Nájdete tu interiér gazdovskej izby s tradičným zariadením, kuchynskými potrebami, ľudovým odevom, spacím kútom. Deti určite zaujme ukážka detských hračiek a odevu. Druhá časť expozície je inštalovaná ako pracovné priestory, kde si môžete prezrieť pracovné náradie, ženský aj mužský pracovný odev a pracovné predmety dennej potreby. Ak si radi pozriete kostoly, za návštevu stojí netypický kostol Ducha Svätého. Kostol bol požehnaný 26. októbra 2002. Jeho architektúra je atypická, s kruhovým pôdorysom a strechou s výškou 30 metrov. Kostol má chrámovú a pastoračnú časť. Namiesto oltárneho obrazu visí na stene kovová podoba Ducha Svätého - holubice. Kostol pojme až okolo 600 návštevníkov.

Druhým malebným kostolom je farský sv. Kozmu a Damiána, umiestnený vo svahu nad starou Dúbravkou. Zospodu môžete k nemu prísť po schodoch. Slúži ako farský kostol pre Dúbravčanov od začiatku 19. storočia. Kostol bol postavený roku 1720 ako filiálny kostol devínskej farnosti na mieste pôvodného kostola a je zaujímavý svojím eliptickým pôdorysom. Na cintoríne za kostolom má hrob Gustáv Husák - bývalý komunistický prezident Československa. Pod kostolom v areáli detského ihriska sa nachádza Horánska studňa. V starej Dúbravke neďaleko farskej budovy sa nachádza Kaplnka Panny Márie Ružencovej. Ak máte radi históriu a dobrodružstvo, zaujímavou pre Vás môže byť návšteva Dúbravskej kaverny č. 2 v oblasti Dúbravskej hlavice, ktorá je ako jedna z mála kaverien sprístupnená verejnosti. Priestory vojenského úkrytu spojené s výkladom o dejinách bratislavských kaverien si môžete pozrieť veľmi nevšedným spôsobom, svietiť si budete iba baterkou. Deti túto návštevu určite ocenia.

Aké sú možnosti turistiky v okolí Dúbravky? Od miestneho Domu Kultúry vedie modrá turistická značka, ktorá sa, vedúc popri spomínanom kostole sv. Kozmu a Damiána, napája na červenú turistickú značku. Po nej môžete cez Švábsky vrch a Dúbravskú hlavicu pokračovať ďalej, neskôr sčasti aj po spevnenej ceste až na najvyššie miesto tejto časti - Devínsku Kobylu. Na jej západnom svahu sa nachádza prírodná rezervácia s mimoriadne vzácnymi druhmi fauny a flóry. Lokalita je zaujímavá v každom ročnom období. Vrchol poskytuje výhľady predovšetkým na hrad Devín, pri ktorom sa spája Dunaj s riekou Moravou. Pri dobrej viditeľnosti môžete zazrieť štíty Álp alebo Pálavu na Morave u našich susedov. Je tu široká paleta turistických chodníkov. Je možné zísť dolu do Devína, ktorý tvorí mestskú časť Bratislavy a obzrieť si jeho hlavné lákadlo - Devínsky hrad alebo sa skúste len tak poprechádzať po hrádzi popri rieke Morave.

Dúbravka 3

Táto oblasť je vhodná aj na bicykel, ktorým sa môžete popri rieke Morave dostať napríklad až do Vysokej pri Morave. Možností je veľa. V prístave v Devíne zastavujú aj vyhliadkové lode vychádzajúce z Bratislavy, ktoré Vám ukážu tieto miesta z inej perspektívy. Z Devínskej Kobyly sa dá pokračovať až na Sandberg - bratislavský pieskovcový vrch, ktorý je významnou paleontologickou lokalitou. Predstavuje zvyšky treťohorného mora. Našlo sa tu okolo 300 druhov skamenelín ako napríklad ulitníky, lastúrniky, ježovky, zuby žralokov, stavec veľryby, časti kostier opíc a iné. Zo svahov Sandbergu sa môžete pokochať pri dobrej viditeľnosti ďalekými výhľadmi. Turistické trasy nad Dúbravkou sú nenáročné na prevýšenie a sú bez problémov vhodné aj na horský bicykel. V zime pri dostatku snehovej pokrývky sú vhodné aj na bežecké lyžovanie. Bohužiaľ, práve so snehovou prikrývkou to býva v Bratislave počas teplých zím dosť problematické. Z Dúbravky je pomerne rýchlo dostupný hrad Pajštún nad obcou Borinka. Jeho hlavnou úlohou bola ochrana severozápadných hraníc Uhorského kráľovstva. O jeho zánik sa začiatkom 19. storočia postarali napoleonské vojská. Hrad poskytuje pekné výhľady na časť Malých Karpát a Záhorskú nížinu a je to obľúbené miesto pre rodiny s deťmi na prechádzky, či na opekačky v prírode. Na skalných bralách sa nachádzajú cvičné trasy pre horolezcov. Výstup ku hradu je nenáročný a výhľady určite stoja za to.

Dúbravka môže ako lokalita vyhovovať predovšetkým tým, ktorí majú radi turistiku, prírodu a bývanie v kľudnej časti Bratislavy mimo rušného centra. Pri návšteve tohto miesta veríme, že si nájdete ubytovanie v hoteli, apartmáne, či penzióne a strávite nezabudnuteľné chvíle pri spoznávaní Bratislavy a jej okolia.