Loading

Ubytovanie v Záriečí

(2 objekty + 27 objektov v okolí 25 km)

Chata u Krocana

Záriečie, na samote, pri lese / na okraji lesa
SÚKROMIE A RELAX NA ÚPLNEJ SAMOTE

Chalupa v Klecenci

Záriečie, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
V krásnom, tichom prostredí s bazénom

Chata v Hlbokom

Lazy pod Makytou (Záriečie 3,6 km vzdušne), na okraji obce / mesta, pri lese / na...
Kúsok od lyžiarskeho strediska

Chata Dešná

Lysá pod Makytou (Záriečie 4,6 km vzdušne), v obci / v meste, pri lese / na okraji...
Jacuzzi k dispozícii!

Villa u Slava

Lazy pod Makytou (Záriečie 5,6 km vzdušne), v obci / v meste...
Pod lesom - v tichom prostredí obce!

Škola v prírode Lazy pod Makytou

Lazy pod Makytou (Záriečie 5,9 km vzdušne), v obci / v meste, pri lese / na okraji...
Výhodné ceny ubytovania

Chata Panština

Lazy pod Makytou (Záriečie 7,9 km vzdušne), v obci / v meste...
S bazénom, vírivkou a saunou!

Chata Keblianka

Streženice (Záriečie 7,9 km vzdušne), na okraji obce / mesta...
Krásne prostredie, chata v prírode

Chaty Rybník Horná Maríková

Horná Mariková (Záriečie 8,3 km vzdušne), v obci / v meste,...
Lyžovačka, rybačka, oddych

Chaty na Kozom hríbe

Lazy pod Makytou (Záriečie 8,4 km vzdušne), v rekreačnej obl...
Silvester obsadený
1 - 29 / 29

Záriečie

Záriečie 1

Obec Záriečie, nazývaná počas svojej histórie aj Zaryecze, Zaryczy, Zarycze, či Zaecze, sa nachádza v Púchovskej doline v Bielych Karpatoch. Hlavné osídľovanie nižšie položených časti doliny sa začalo asi v 13. storočí. Samotné Záriečie bolo osídľované v 14. až 17. storočí prevažne obyvateľstvom z Rumunska a Ukrajiny - jednalo sa o valašské osídľovanie.

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1475 v dotačnej listine panstva Lednica. O Lednické panstvo sa v 16. storočí sporila rodina Podmanickovcov s rodinou Záblatskou, neskôr bolo vo vlastníctve Rákocziovcov, kedy sa v Púchovskej doline usadili príslušníci Jednoty bratskej. Posledným majiteľom Lednického panstva bol tekovský župan František Dobó.

Koncom 18. storočia malo obyvateľstvo prevažne evanjelické vierovyznanie a živilo sa najmä poľnohospodárstvom - pestovalo sa tu hrozno a chovali ovce. Drevený evanjelický kostol, ktorý slúžil aj obciam Mestečko, Zbora, Vydrná, Lúky a Dubková, bol dokončený a vysvätený v obci v roku 1786. Jeho čelná fasáda s vykrajovaným štítom bola doplnená malou vežičkou v roku 1856. O 3 roky neskôr bol kostol prestavaný a doplnený vežou. Až v roku 1986 bola ku kostolu pristavená sakristia. Od roku 1963 je evanjelický kostol v Záriečí národnou kultúrnou pamiatkou.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia sa obyvatelia venovali tkáčstvu, tesárstvu, garbiarstvu. Ženy vyšívali kroje a šili papuče. Pri príležitosti začatia budovania železnice Púchov - Horní Lideč bol v Záriečí v roku 1935 odhalený pamätník Milana Rastislava Štefánika s jeho bustou a nápisom: Veriť, milovať, pracovať.

Záriečie 2

A aké máte možnosti turistiky v okolí? Na zelenej turistickej značke smerom na severovýchod vedúcej do sedla Kýčera sa nachádza zaujímavá Mestečianska skala. Na jej vrchole sa nachádzajú veľmi skromné pozostatky malého opevneného útvaru z obdobia Púchovskej kultúry. Predpokladá sa, že tu stál malý strážny hrádok. Bohužiaľ, lokalita bola dosť znehodnotená kameňolomom v druhej polovici 20. storočia. Z miesta sú pekné výhľady do doliny a na Biele Karpaty. Zo sedla Kýčera pokračuje už modrá značka, ktorá cez Hornú Maríkovú vedie až na horskú turistickú chatu Portáš na slovensko-moravskej hranici v Javorníkoch.

Opačným smerom vedie zelená značka zo Záriečia až ku Lednickému hradu. Z lúk neďaleko osady Brezová sú pekné výhľady na Púchovskú dolinu, Veľký a Malý Manín pri Považskej Bystrici. Pred klesaním do obce Zubák sú svahy odlesnené a poskytujú výhľady najmä južným smerom. Z obce Zubák môžete pokračovať až na jedinečné Lednické skalky, ktoré tvoria súčasť bradlového pásma Bielych Karpát. Lesnatý terén tu ustúpi a zo skalnatých brál budete mať pekné výhľady na Lednické bradlové pásmo s Hradom Lednica v nadmorskej výške okolo 590 m n. m. ako aj obec rovnakého mena. Lednický hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia. Jeho úlohou bolo chrániť severozápadnú hranicu Uhorska a strážiť cestu vedúcu Považím na Moravu. Zároveň bol kráľovským hradom. Aj vďaka svojej polohe dokázal odolať náporu Turkov v 17. storočí. V súčasnosti je v ruinách, po ktorých podľa legendy v noci prechádza duch lednickej bielej pani - krásnej Kataríny. Katarína bola v deň zasnúbenia odvlečená na hrad. Tu sa jej podarilo hradnému pánovi v bielych šatách uniknúť. Jej život ukončil skok z hradieb. Pod hradom sa nachádza aj Katarínkin prameň s pamätnou tabuľou J. A. Komenského, ktorý k prameňu chodieval.

Vedeli ste, že aj Púchovská dolina má už svoju rozhľadňu? Nachádza sa nad obcou Dohňany. Pri jej návšteve môžete navštíviť 13 km dlhý náučný chodník Tri skaly, ktorý vedie po spevnených cestách, a je tak vhodný aj pre cyklistov, či bežkárov v zime. Hlavnou atrakciou je jedinečná drevená rozhľadňa na kopci Tlstá hora v nadmorskej výške 651 m n. m. Má výšku 21,5 metra a celkovo 6 poschodí. Smerom ku vrchu sa zužuje. Záriečie 3Z najvyššieho poschodia je vidieť za pekného počasia Javorníky, Kysucké vrchy, Vrátnu, Martinské hole, ako aj malofatranský Kľak či Strážovské vrchy s najvyšším Strážovom. Chodník Vás zavedie aj ku trom skalám s názvami Lazovská skala, Čertova skala a skala Vieska. V štyroch drevených zastrešených posedoch si cestou môžete oddýchnuť a posedieť. Informačné tabule Vás oboznámia podrobnejšie o historických a prírodných zaujímavostiach v tejto lokalite. Toto miesto pri návšteve tohto regiónu určite nevynechajte.

V zime je pre lyžiarov k dispozícii zimné stredisko Ski Čertov - Javorníky, ktoré sa rozprestiera v prírodnej rezervácii rovnakého mena. Lyžiari tu nájdu 8 zjazdových tratí s celkovou dĺžkou 4 300 m a 4 lyžiarske vleky. Zjazdovky sú vhodné pre náročných ako aj začínajúcich lyžiarov. Ak nemáte vlastné lyže, v stredisku môžete využiť požičovňu lyží a snowboardov a skiservis. Hotel Čertov ponúka aj služby pre relax a aktívny oddych po turistickom výlete, či lyžovačke - wellness s plaveckým bazénom s protiprúdom, relaxačným bazénom so šmýkačkou, veľký saunový svet s tromi saunami, vírivkou, masážnou vaňou a sprchovou oázou. Môžete si tu vyskúšať šípky, stolný tenis, biliard, bowlingové dráhy alebo si zacvičiť v telocvični či na lezeckej stene. K dispozícii je Vám tu aj tenisový kurt. Blízke okolie je okrem turistiky vhodné aj na bicyklovanie, takže nudiť sa tu určite nebudete.

Na slovensko-moravských hraniciach nad Čertovom vo vyšších nadmorských výškach môžete využívať aj služby lyžiarskeho areálu Kohútka, ktorý v zime ponúka 6 600 metrov zjazdových tratí všetkých náročností a 7 vlekov. Bežkári tu nájdu 20 km upravovaných tratí, vedúcich hrebeňom Javorníkov, ktoré sú ako stvorené pre tento druh zimného športu.

Záriečie a jeho okolie ponúka široké možnosti turistiky za krásami Bielych KarpátJavorníkov. Pre Váš rodinný pobyt či pobyt s priateľmi si môžete vybrať ubytovaniechate, chalupe, drevenici alebo v súkromí v privátnom zariadení. Neváhajte a príďte sa o krásach tohto regiónu presvedčiť na vlastné oči.

Názory a odporúčania

Janka a Milan (mladý pár - návštevník) 10.9.2018
Do dedinky je to peši necelá pol hodinka. Robia tam veľmi dobrú pizzu, ktorú vám dovezú, alebo si pre ňu môžte zájsť sami a vychutnať si ju pred susednou krčmou kde sa dá sadnúť. V obci sa nachádza aj obchod otvorený 6 dní v týždni.
Ivan Úrek (starší pár - návštevník) 9.4.2018
Malá dedinka, príjemní ľudia.
Romana Zervanová (rodina s malými deťmi - návštevník) 16.8.2016
v pohode