Loading

Ubytovanie v Streženiciach

(1 objekt + 31 objektov v okolí 25 km)

Chata Keblianka

Streženice, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Krásne prostredie, chata v prírode

Ubytovanie Púchov

Dolná Breznica (Streženice 4,6 km vzdušne), v obci / v meste
Cena od 12 €, nová ubytovňa pri Púchove!

Chata Ranč na samote

Beluša (Streženice 6,1 km vzdušne), na okraji obce / mesta
Vysoký komfort,súkromné wellness a bazén

Ubytovňa robotníkov

Beluša (Streženice 6,1 km vzdušne), v obci / v meste
Výhodné ubytovanie pre robotníkov

Chalupa Čerenica

Beluša (Streženice 7,1 km vzdušne), na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji l...
Chalupa pri lese a potoku s bazénom!

Privát Jasmin

Beluša (Streženice 8,6 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pr...
Krásny objekt v tichom prostredí

Chata pod horou

Beluša (Streženice 8,6 km vzdušne), na samote, pri lese / n...
Romantická drevenička pri lese

Chalupa v Klecenci

Záriečie (Streženice 8,9 km vzdušne), v rekreačnej oblasti,...
V krásnom, tichom prostredí s bazénom

Chata u Krocana

Záriečie (Streženice 9,4 km vzdušne), na samote, pri lese / na okraji lesa
SÚKROMIE A RELAX NA ÚPLNEJ SAMOTE

Chata Dúžavy

Pruské (Streženice 11,5 km vzdušne), mimo obce / mesta, pri...
Drevenica v prostredí Bielych Karpát
1 - 32 / 32

Streženice

Streženice 1

Obec Streženice sa rozprestiera pri rieke Váh na mieste, kde sa stretáva Ilavské podolie s Bielymi Karpatmi. Patrí do oblasti Bielych Karpát - Vršateckých bradiel. Severná časť obce Streženice hraničí s väčším okresným Púchovom. Ku obci patrí aj časť Keblie, ktorá je obytnou a rekreačnou zónou. Nadmorská výška v strede obce je 260 m n. m. Cez obec pretekajú dva potoky - Streženický a Kebliansky potok, ktoré sa následne vlievajú do Váhu.

V rannom stredoveku bolo pri ceste, ktorá odbočovala z Považskej cesty medzi Biele KarpatyJavorníky, strážne stanovište, neskôr strážna osada. V listine z roku 1408 pri ceste sa uvádza názov Stresnycza. Názov má význam striehnuť alebo zvýšenou pozornosťou sledovať okolie. Dá sa predpokladať, že už v 9. storočí Streženice existovali a tvorili súčasť Pribinovho kniežatstva.

Aké zaujímavosti nájdete v obci? Od roku 2007 je tu postavený nový moderný rímskokatolícky Kostol Sedembolestnej Panny Márie. V roku 2008 Streženice oslávili 600 rokov od ich prvej písomnej zmienky. Okolie ponúka veľa možností na pešiu turistiku. Nad časťou Štepnice sa neďaleko od obce týči Štepnická skala. Sú z nej pekné výhľady najmä na Púchov, mestskú časť Púchova Horné Kočkovce a obce Beluša, Ladce Dolné Kočkovce.

Na hornom konci Streženíc sa vyskytuje prameň nazývaný Slatina. Ale nepomýľte sa, nemá nič spoločné s minerálnou vodou Slatina, ktorá sa predáva v obchodoch. Asi 300 metrov od neho sa nachádza prameň nazývaný Nas Slatinou. Tretí prameň volaný Podkeblí, sa nachádza na konci Keblia. A práve z Keblia vedie modrá turistická značka popod vrch rovnakého mena. Je to zalesnený kopec, ktorý je najvýchodnejším horským výbežkom Bielych Karpát a zároveň najvyšším bodom katastra Streženíc. Značka pokračuje do Hornej Breznice. Nad ňou sa z lúk ukazujú výhľady na dominantu v okolí - Vršatské bradlá

Streženice 2

Z Breznice vedie trasa popod Skalíkovú do malej, ale známej obce Lednica. Vrchol Skalíkovej je odlesnený a poskytuje pekné výhľady na Lednicu a kopčeky Bielych Karpát ako Zrnovú, Strachoňovec, Kobylinec a iné. Milovníci hradov by nemali vynechať tunajší hrad, ktorý vznikol v druhej polovici 13. storočia. Bol strážnym hradom severozápadnej hranice Uhorska a bol aj kráľovským hradom. Zaujímavosťou je, že tomuto hradu sa turecké vojsko, ktoré rabovalo okolie Púchova v 17. storočí, vyhlo. Taktiež zostal zachovaný v búrlivom 17. storočí. Väčšia rekonštrukcia hradu, ktorý postupne chátral, sa začala v roku 2004. Zaujímavé je schodisko vytesané v skale na vrchole hradného brala, cez ktoré sa dostanete až ku pozorovateľni Straka. Tu sa Vám odkryje pekný výhľad do okolia. Okrem hradu stojí v Lednici za návštevu aj Kostol sv. Jána Nepomuckého. Pod hradom sa nachádza Katarínkin prameň. Povesť o ňom hovorí o panne, ktorá vyskočila z hradu, a tak si uchránila svoju nevinnosť pred hradným pánom.

Po modrej značke môžete zavítať ďalej až do Červeného Kameňa, nad ktorým sa nachádza zaujímavé bradlo Červený Kameň. Odtiaľ je to iba na skok ku ďalšiemu jedinečnému lákadlu týchto miest - spomínaným Vršatským bradlám. Vedie k nim žltá turistická značka, ktorá neobchádza ani Chmeľovú, ktorá je s jej 925 m n. m. druhým najvyšším vrchom Bielych Karpát a najvyšším vrchom Vršatských bradiel. Táto lokalita je naozaj unikátna a nečudo, že tvorí prírodnú rezerváciu. Jedinečné sú práve skalné veže, ktoré sa tu týčia do výšok. Rozmanitá je fauna aj flóra, môžete tu zbadať aj vzácny druh motýľa - jasoňa červenookého. Streženice 3V susedstve je prírodná rezervácia Vršatské hradné bralo, kde sa týčia aj ruiny hradu Vršatec z 13. storočia. Tento hrad mal podobnú funkciu ako hrad Lednica. Používal sa do 17. storočia, kedy sa majitelia presťahovali do pohodlnejšieho kaštieľa v Pruskom. Hrad bol vypálený v roku 1680 vojskom. Bohužiaľ, počas rákócziovského povstania, keď bol osadený vojskom, neboli realizované opravy. V roku 1708 ho výbuchom vojaci ešte viac zničili a odvtedy hrad chátral.

Milovníci cyklistiky určite ocenia blízku Vážsku cyklomagistrálu, na ktorú sa môžu napojiť hneď pri Váhu. Pokračovať môžu pozdĺž Nosickej priehrady mládeže. Na bicykloch sa bez váhania môžete previezť aj dedinkami Považského Podolia, možností je naozaj veľa. V Lednických Rovniach si určite pozrite Slovenské sklárske múzeum. V Púchove sa nachádza zaujímavé Múzeum púchovskej kultúry. Pekným turistickým cieľom v okolí priehrady sú Klapy, na ktoré môžete zavítať z Orlového alebo z Udiče. V Nimnici stoja za povšimnutie Nimnické kúpele. V Považskej Bystrici sa dá napojiť aj na rajeckú cyklomagistrálu. Na tejto však určite rátajte s väčším množstvom motorových vozidiel. Ak zavítate do Považského Podhradia, oplatí sa pozrieť si zrúcaniny Považského hradu, z ktorých je pekný pohľad na kanál a na Maníny na druhej strane kanála.

Horné Považie poskytuje veľa možností na turistiku či cyklistiku. Nájdete tu lokality, ktoré sú vskutku jedinečné a nikde inde na Slovensku podobné nenájdete. Najlepšie sa o tom presvedčíte na vlastné oči. Ak sa rozhodnete sem zavítať na viac dní. Veríme, že si vyberiete z ponuky ubytovania chate a chalupe, na priváte alebo na ubytovni. Prajeme Vám veselé a objavné putovanie.