Ubytovanie Prašice - Duchonka

(20 objektov + 14 objektov v okolí 25 km)

Chata HORALKA & APARTMÁN

Prašice - Duchonka, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okr...
Výborná cena,krb,altánok,tichá lokalita

Chata Vittoria

Prašice - Duchonka, v obci / v meste, pri lese / na okraji ...
Chata s vonkajším bazénom pri jazere

Krásna chata na Duchonke

Prašice - Duchonka, v rekreačnej oblasti, v chatovej osade (TO 13,6 km vzdušne)
Len 15 min. chôdze od priehrady!

Chata Adela Duchonka

Prašice - Duchonka, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa (TO 12,0 km vzdušne)
Príjemné ubytovanie za super cenu!
1 - 34 / 34

Prašice - Duchonka

Prašice sú maličká obec ležiaca v okrese Topoľčany. Rozprestiera sa na rozhraní Považského Inovca a Nitrianskej pahorkatiny. Pôvodne boli tieto miesta pokryté rozsiahlymi lesmi, no dnes už je časť tvorená poľnohospodárskou pôdou. Touto časťou Slovenska preteká malý potok Chotina, nazývaný aj Chocina, ktorý odvodňuje celé východné svahy Považského Inovca. Juhozápadne od Topoľčian sa vlieva do rieky Nitra. Rozprestiera sa tu aj známa prírodná rezervácia Čepúšky.

Prvá písomná zmienka o obci Prašice pochádza z roku 1245. V obci sa nachádza Kostol sv. Jakuba Staršieho z roku 1758 a aj kaplnka Sedembolestnej Panny Márie zo 17. storočia. Za svoj rozvoj môže obec ďakovať hlavne rekreačnému centru Duchonka, ktoré je významným a vychyteným rekreačným strediskom stredného Ponitria.

Duchonka je rekreačné stredisko ležiace pri vodnej nádrži s rovnomenným názvom pri obci Prašice, ktoré vzniklo ešte v roku 1966. Leží približne 18 km od mestečka Topoľčany a asi 2 km od obce. V tejto oblasti brezovo-borovicový háj vytvára vynikajúce podmienky pre rekreáciu pri vode. Samozrejme sú tu aj možnosti pre turistiku, či cykloturistiku a veľmi dobré podmienky pre rybolov a vodné športy. V lete sa teší hojnému počtu návštevníkov najmä počas obľúbeného hudobného festivalu Orange JOJ Music Summer Duchonka.

Táto časť nášho Slovenska je hlavne v letných mesiacoch atraktívnou a vhodnou oblasťou pre dovolenku pri vode s možnosťou zberu húb, či objavovania zákutí krásnej slovenskej prírody. Vedie tadiaľto lesnícky náučný chodník dlhý asi 6 km z osady Duchonka do osady Kulháň. Cestou po ňom Vás čaká nie len krásna príroda ale zaujímavou môže byť aj zastávka na mieste, kde sa nachádzajú stovky kolónií lesných mravcov alebo tiež obora pre diviačiu zver. Počas leta je možné obdivovať dokonalosť okolitej prírody zo 16 metrov vysokej trojposchodovej vyhliadkovej veže, ktorá ponúka nezabudnuteľný pohľad na hrebene Považského Inovca, Piešťany, údolie Váhu až po Trenčín, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Nitru. Ďalšou krásnou a významnou pamiatkou tohto regiónu je zrúcanina Topoľčianskeho hradu týčiaci sa nad obcou Podhradie, alebo hrad Tematín, ako významná dominanta Stredného Považia.

Návštevníkov tejto oblasti isto pritiahnu aj Malé Bielice, kde sa nachádzajú termálne kúpele, ktoré vyrástli priamo na miestach, v ktorých prirodzene vyviera teplá minerálna voda dosahujúca až 43 stupňov. Súčasťou areálu je aj útulná reštaurácia s terasou. Nachádza sa tu aj hvezdáreň, či letisko kde možno vyskúšať zoskok padákom ale aj vzlet k oblakom.

Milovníkov prírody isto zaujme aj jaskyňa Čertova pec rozprestierajúca sa na úpätí vrchu Nad Lipovcom. V okolí sa nachádza niekoľko cyklotrás od najjednoduchších k náročnejším.

V zimnom období možno vychutnávať lyžovanie vo viacerých lyžiarskych strediskách v blízkosti obce. Jedným z najznámejších a najnavštevovanejších je stredisko Ski Bezovec ležiace v pohorí Považský Inovec, či Lehota pod Vtáčnikom, lyžiarske stredisko Ostrý Grúň a mnoho ďalších.

K tradíciám v tejto oblasti patrí potočná radová zástavba hlinených i murovaných domov s valbovou škridľovou strechou, ktoré boli často stavané so stĺpovou pavlačou na strane dvora. Takéto domčeky tu vznikali ešte začiatkom 20. storočia. Kedysi bol tento kraj dokonca známy aj hrnčiarskou výrobou.

Táto oblasť ponúka niečo aj tým, ktorých láka víno a vinárstvo. Je tu pivnica Radošina, kde je možnosť spoznať nie len prácu na vinici ale aj prehliadnuť si historické vinice, v ktorých vína dozrievajú takmer 500 rokov. V tejto pivnici si možno objednať aj degustáciu spojenú s odborným výkladom a občerstvením, ktorá prebieha priamo v historickom vínnom dome pod vinohradom.

V obci Prašice sú široké možnosti ubytovania v zimných i letných mesiacoch. Dá sa tu ubytovať v chatách, penziónoch, či v hoteli ale aj v areáli na ranči, ktorý ponúka možnosť jazdectva na koňoch.

Návšteva tohto kraja isto splní očakávania i toho najnáročnejšieho návštevníka, ktorý do neho vstúpi.