Loading

Ubytovanie v Krušovciach

(1 objekt + 32 objektov v okolí 25 km)

Ubytovanie na Hrade

Krušovce, na okraji obce / mesta
Ideálne ubytovanie pre skupiny od 8 €

Ubytovanie Rajčany

Rajčany (Krušovce 3,1 km vzdušne), v obci / v meste
Výhodná cena a komfortné ubytovanie

Rodinný dom Rajčany 81

Rajčany (Krušovce 3,3 km vzdušne), v obci / v meste, v centr...
Blízko Topoľčian a Duchonky.

Ubytovanie u dvoch bratov

Nadlice (Krušovce 4,6 km vzdušne), v obci / v meste, v centre mesta
Lacné ubytovanie neďaleko Partizánskeho!

Apartmány v Motoreste Farmárik

Tovarníky (Krušovce 6,5 km vzdušne), na okraji obce / mesta
Zrekonštruované apartmány pri cyklotrase

Rekreačné stredisko Tesáre - Nové Mlyny

Tesáre (Krušovce 10,3 km vzdušne), na samote, v lese
Multifunkčný areál pre náročných!

Chata Adela Duchonka

Prašice - Duchonka (Krušovce 10,8 km vzdušne), v rekreačnej...
Príjemné ubytovanie za super cenu!

Chata Limba

Prašice - Duchonka (Krušovce 11,2 km vzdušne), v rekreačnej...
Školské výlety a lacné letné tábory

Chata Tilia

Prašice - Duchonka (Krušovce 11,3 km vzdušne), v rekreačnej...
VOLNA CHATA NA TRIDENT FEST 27-30.6.!!!!

Chata na Duchonke

Prašice - Duchonka (Krušovce 11,3 km vzdušne), v rekreačnej...
Skvelá dovolenka za výhodné ceny!
1 - 33 / 33

Krušovce

Krušovce 1

Malá obec Krušovce sa rozprestiera na severozápad od neďalekých okresných Topoľčian na ceste vedúcej do Partizánskeho. Patrí do stredného Ponitria. V písomnej podobe sa spomínajú Krušovce prvýkrát v roku 1235. Dá sa predpokladať, že boli osídľované už v čase Veľkej Moravy, čim sa zaraďujú medzi najstaršie sídla na území stredného Ponitria. Fara tu existovala už v 11. storočí. V obci pôsobil napríklad Alexander Rudnay, ktorý bol osvietenským vzdelancom. Neskôr sa stal sedmohradským biskupom, ostrihomským arcibiskupom a dokonca kardinálom. Jeho pamätná izba je v budove miestnej starej školy.

Zaujímavou kultúrnou pamiatkou je dvojpodlažný klasicistický kaštieľ Krušovce, ktorý pochádza z 19. storočia. Postaviť ho dal gróf František Beréni. Prestavbou v roku 1906 nadobudol terajšiu podobu. Jeho súčasť tvorí okolitý park z konca 19. storočia. Kaštieľ má zaujímavé drevené schodište. V miestnostiach sú majolikové pece v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách. V súčasnosti v priestoroch kaštieľa sídli miestna základná škola s materskou škôlkou a školský klub detí. Barokový francúzsky park založili Beréniovci. Neskôr bol park rozšírený na anglický park krajinársko-prírodného typu so záhradnou architektúrou.

Aké sakrálne pamiatky skrýva obec? Začiatkom 13. storočia tu stál kostol sv. Mikuláša, ktorý bol však často poškodzovaný povodňami. Preto bol vyššie postavený druhý kostol zasvätený Narodeniu Panny Márie. Dodnes tu zostali zachované zvyšky bývalého múra, akéhosi opevnenia s obrannou funkciou. V interiéri kostola je bohatá baroková výzdoba. Okrem hlavného oltára Narodenia Panny Márie sú tú dva oltáre zasvätené sv. Jánovi Nepomúckemu a sv. Františkovi z Assisi. Krušovce 2Oproti fare neunikne Vašej pozornosti neogotická romantická kaplnka sv. Rodiny z roku 1872.

Okolie ponúka mnohé turistické aj historické zaujímavosti. Vzhľadom na polohu obce sa ponúka možnosť výletov buď v masíve Považského Inovca alebo v oblasti Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie v pohorí Tríbeč. Ak zvolíte za východisko Nitriansku Blatnicu, obzrite si v nej starý pôvodne renesančný kaštieľ z 2. polovice 16. storočia, ktorý bol šľachtickým sídlom.

Zelená turistická značka, respektíve náučný chodník, Vás zavedie ku významnej sakrálnej stavbe, ktorá bola dlho považovaná za najstaršiu na Slovensku - Rotunde sv. Juraja, nazývanej aj Rotunda Jurko z prvej tretiny 9. storočia. Nesie znaky veľkomoravských kostolov. Po napojení sa na červenú značku prídete na výhľadové miesto Visiace skaly. Alebo môžete od rotundy cez sedlo Marhát navštíviť kopec rovnakého názvu. Je tu postavená drevená rozhľadňa, vďaka čomu je tento kopec výborným výhľadovým vrchom. Okrem Považského Inovca sa z neho ukážu Malé Karpaty, Biele Karpaty, Strážovské vrchy, Vtáčnik, Tribeč či Podunajská nížina.

Smerom na sever vedie červená značka na Bezovec, ktorý je s jeho 743 m n. m. často navštevovaným miestom. Z neho to nie je ďaleko po modrej značke ku mohutným ruinám hradu Tematín, ktorý sa nachádza pomerne vysoko v horách. Z jeho hradieb sú pekné výhľady najmä na Podunajskú nížinuMyjavskú pahorkatinu. Rýchlejšie a ľahšie dostupný je Topoľčiansky hrad, ku ktorému Vás zavedie modrá turistická značka z obce Podhradie. Výstup ku hradu je pomerne krátky a jednoduchý, zvládnu ho bez problémov aj najmenší. Krušovce 3Hrad má mohutnú ústrednú vežu a z hradného vrchu sú pekné výhľady najmä na Hornú Nitru, Zobor či Strážovské vrchy.

K obci je najbližší Oponický hrad, ktorý sa rozprestiera nad obcou Oponice. Dovedie Vás ku nemu zelená turistická značka. Bol postavený v 13. storočí ako strážny hrad na ochranu Nitry pred Tatármi a Turkami, ktorým sa nepodarilo hrad dobyť. Po stavovských povstaniach ho dal v 18. storočí poškodiť cisár, a tak tento hrad stihol podobný osud ako mnohé iné hrady.

Ak máte radi putovanie lesmi, zavítať môžete na 830 metrov vysoký Veľký Tribeč, ktorý je najvyšším vrchom pohoria Tríbeč. Na tomto vrchu sa kedysi rozkladalo slovanské hradisko. V okolí nájdete aj bohatú sieť cyklistických chodníkov, vedúcich či už z bližších Topoľčian alebo z Partizánskeho do okolitých obcí. Určite si máte z čoho vyberať.

V lete sa dá dosýta vyčľapotať a okúpať vo vodnej nádrži Duchonka, ktorá sa nachádza pri obci Prašice. Okrem plávania sa dá na vodnej hladine surfovať či bicykovať. Môžete si vyskúšať aj ďalšie športy ako tenis, volejbal a minigolf. Lyžovanie a snowboarding je možný v lyžiarskom stredisku Bezovec. To je dostupné autom cez obec Bojná. Stredisko poskytuje štyri zjazdové trate, ktoré sú v prípade potreby technicky zasnežované, a dve dlhšie trate zasnežované čiastočne. Je tu aj lyžiarska, či snowboardová škola, taktiež požičovňa výstroja a servis lyží.

Krušovce si zvoľte, ak uprednostňujete bývanie mimo väčších miest. Veríme, že v ponuke ubytovania tunajších penziónov alebo ubytovní si nájdete také, ktoré Vám poskytne služby a kvalitu, akú očakávate a budete spokojní. Krásna príroda stredného Ponitria za návštevu určite stojí. Príďte a presvedčte sa o tom na vlastné oči.

Názory a odporúčania

Pavel Koblasa (skupina - návštevník) 9.7.2019
Topolčany i širší okolí jsou velmi pěkné. Město je vhodné pro pobyt z více důvodů.
Peter Laučík (starší pár - návštevník) 17.7.2018
Topoľčany sú dobré miesto na bývanie, nie už tak pre turistov. Niet tu totiž veľmi čo vidieť. Zato sú v nich sústredené rôzne služby, ktoré sa dajú pri pobyte využiť.