Loading

Ubytovanie Topoľčiansky hrad

(50 objektov v okolí 25 km)
Topoľčiansky hrad

Topoľčiansky hrad

Podhradie (okres Topoľčany)

Možno si myslíte, že viete o všetkých mestách, ktorých názov nesie niektorý z hradov. Veď kto by nepoznal Bratislavský alebo Trenčiansky hrad? Je však jeden hrad, o ktorom vie len málokto. Je ním Topoľčiansky hrad.

Zrúcaniny kedysi majestátneho hradu nájdete niekoľko kilometrov od samotného mesta Topoľčany. Na to, aby ste sa vydali medzi jeho zrúcaniny budete musieť zavítať do dedinky Podhradie. Tá leží v horách Považského Inovca, ktorý je najvýznamnejším pohorím v celej oblasti. Ponúka príležitosti nielen pre milovníkov histórie ale aj oddaným turistom.

Hrad stojí na mohutnom dolomitickom brale. Takéto skalné bralá boli v minulosti všeobecne obľúbené pre svoju vynikajúcu strategickú polohu. Nie je celkom známe, z akého roku hrad presne pochádza. Ide však o 13. storočie. Hrad tvorila len veža, palác a malé nádvorie. V roku 1431 ho dobylo husitské vojsko. Husiti si za svoje sídlo vyvolili práve Topoľčiansky hrad, kde sídlili až do roku 1434. Vojská uhorských šľachticov sa hrad snažili dobýjať, no neúspešne. Kvôli výbornej obrane hradu boli nútení za hrad zaplatiť výkupné.

Hrad sa neskôr rozširoval a zdokonaľoval, hlavnou príčinou boli neustále hroziace turecké útoky. Vystriedal množstvo majiteľov. Najznámejším rodom boli azda Forgáchovci, ktorí hrad vlastnili od roku 1595 až do 18. storočia. Potom prešiel rukami mnohých šľachticov, poslednou rodinou boli Stummerovci. Chladný a ťažko dostupný hrad bol pre nich nepohodlný a útočište našli v kaštieli pod hradom v obci Tovarníky, dnešnej súčasti Topoľčian.

V súčasnosti je hrad typickou hradnou ruinou. Dominanta hradu, rozpadávajúca sa hradná veža, prešla rekonštrukciou už na konci 19. storočia. Vďaka netypickému stupňovitému tvaru jej časti získal hrad neopakovateľnú siluetu. Zaujímavosťou je, že sa do tejto veže dá vstúpiť.

Obec Podhradie, či Topoľčany sú súčasťami Ponitria. Aby ste ho dostatočne spoznali, zaiste si doprajte návštevu aj do okolitých miest. Tými najvýznamnejšími sú určite PrievidzaNitra. Nitra, starobylé mesto s mnohými pamiatkami a starými uličkami. Pokiaľ sa vyberiete do Prievidze, budete to mať len kúsok do Bojníc. Tie netreba obzvlášť predstavovať. Nájdete v nich nádherný zámok, obrovskú ZOO, či príjemné kúpele. Prípadne sa vydajte do Piešťan, azda najznámejšieho kúpeľného mesta v tejto oblasti. Bahenné zábaly, kolonádový most, fotka pri soche barlolámača. Nič z toho nesmiete vynechať.

Okolie ponúka mnohé možnosti ubytovania. Priamo v Topoľčanoch nájdete množstvo príležitostí, od komfortných hotelov až po lacné ubytovne. Aj v samotnom Podhradí sa nachádza niekoľko privátov v súkromí. V prípade, že milujete relax odporúčame Vám navštíviť blízku rekreačnú oblasť Duchonka. Množstvo príjemných chatiek čaká len na Vašu návštevu.

... zobraziť viac

Chata u Jozefa

2,5 km od Topoľčiansky hrad, Prašice - Duchonka, v rekreačnej...
Útulná chata v tichom lesnom prostredí!

Chata Daniela

2,6 km od Topoľčiansky hrad, Prašice - Duchonka, v rekreačnej...
MEGA Akcie jedine na Chate Daniela ♥️

Krásna chata na Duchonke

2,7 km od Topoľčiansky hrad, Prašice - Duchonka, v rekreačnej...
Len 15 min. chôdze od priehrady!

Chatová osada JONAQ

2,8 km od Topoľčiansky hrad, Prašice - Duchonka, v rekreačnej...
Na okraji lesa v tichom prostredí

Chata Šiška

2,9 km od Topoľčiansky hrad, Prašice - Duchonka, v rekreačnej...
LAST MINUTE 19-21.7.2019

Chata Petronela

3,0 km od Topoľčiansky hrad, Prašice - Duchonka, v rekreačnej...
študentí vítaní

Chata U Sovy Duchonka

3,0 km od Topoľčiansky hrad, Prašice - Duchonka, v rekreačnej...
Chata pre veľké skupiny a MEGA AKCIE !!!

Chata Jedlička

3,1 km od Topoľčiansky hrad, Prašice - Duchonka, v rekreačnej...
POZOR voľný termín počas TOHC festu!!!

Chata Viktória

3,1 km od Topoľčiansky hrad, Prašice - Duchonka, v rekreačnej...
Útulná zrekonštruovaná chata poblíž vody

Chata Oáza

3,1 km od Topoľčiansky hrad, Prašice - Duchonka, v rekreačnej...
Krásne prostredie