Loading

Ubytovanie v Dolnom Srní

(1 objekt + 23 objektov v okolí 25 km)

Geržéch apartmán

Dolné Srnie, v obci / v meste
Deti do 6 rokov zadarmo

Chalupa Bzince pod Javorinou

Bzince pod Javorinou (Dolné Srnie 7,3 km vzdušne), v rekreač...
Rodinná chalúpka v prírode pre každého..

Ubytovňa Čachtice

Čachtice (Dolné Srnie 9,5 km vzdušne), v obci / v meste
Príjemné ubytovanie za výhodné ceny

Chata Eva

Stará Turá (Dolné Srnie 10,0 km vzdušne), v rekreačnej oblas...
Na okraji lesa v krásnom prostredí

Apartmán Mary

Vyškovec (Dolné Srnie 16,0 km vzdušne), v obci / v meste
Priestranný apartmán v Českom raji

Chata Vyškovec

Vyškovec (Dolné Srnie 16,0 km vzdušne), na samote, pri lese...
Chata v samom srdci Moravských Kopaníc

Penzión Patrik

Vápenice - Mikulčin vrch (Dolné Srnie 16,3 km vzdušne), mimo obce / mesta, pri lese...
Penzión v srdci Bielych Karpát

Ubytovanie v súkromí Samuel

Stará Myjava (Dolné Srnie 16,4 km vzdušne), na okraji obce...
Novozrekonštruovaný rodinný dom pri lese

Chata Kolečko

Stará Myjava (Dolné Srnie 16,6 km vzdušne), v rekreačnej obl...
Chata priamo pri lese, priehrade a vleku

Chata Adam

Stará Myjava (Dolné Srnie 16,7 km vzdušne), v rekreačnej obl...
Chata s krbom v krásnom prostredí
1 - 24 / 24

Dolné Srnie

Dolné Srnie 1

Malá obec Dolné Srnie sa rozprestiera neďaleko od okresného Nového Mesta nad Váhom na mieste, kde sa stretávajú výbežky Myjavskej pahorkatiny a Podunajskej nížiny.

Cez Srnie viedla v minulosti obchodná cesta zo Slovenska na Moravu. Obec patrila kráľovi a jej názov je odvodený od množstva zveri - sŕn, ktoré tu boli. Podľa ľudového rozprávania osada, ktorá tu vznikla, mala názov podľa mena zakladateľa. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1447. Vzhľadom na jej polohu, je prirodzené, že patrila k neďalekému Beckovskému hradu. Jeho majitelia sa menili, patril medzi nich napríklad aj Matúš Čák Trenčiansky či vojvoda Ctibor.

V obci pôsobí evanjelická cirkev augsburgského vyznania. Práve pán Beckova - František Bánffy, sa pridal k evanjelickému učeniu a podporoval ho. V roku 1570 sa Dolné Srnie hlásilo verejne k evanjelickému vierovyznaniu a v obci začali pôsobiť samostatní farári z Moravského Lieskového. Ochrancom evanjelictva bol aj palatín Juraj Thurzo. V roku 1781 panovník Jozef II. vydal Tolerančný patent, v ktorom povoľoval evanjelikom postaviť si chrám. Ten bol najprv postavený a vysvätený v Moravskom Lieskovom v roku 1786. Asi o 100 rokov neskôr si Srňania postavili zvonicu. K osamostatneniu Srnia prišlo až v roku 1950. Kým tu ale stál chrám, tak to ešte trvalo. Najprv tu bola iba modlitebňa, prerobená z bývalej sýpky. Neskôr bola ku nej pristavená veža a prebehla jej celková rekonštrukcia, ktorá bola ukončená v roku 1973.

Ak poznáte meno spisovateľky Márie Rázusovej Martákovej, tak vedzte, že prvé pôsobisko tejto učiteľky bolo práve v tejto dedinke. Prežila tu osem rokov - od roku 1923 do roku 1931. Často ju tu navštevoval jej brat Martin Rázus, ktorý bol spisovateľom medzivojnového obdobia a vo svojich dielach spomína aj život v Dolnom Srní. O významných umelcoch, ktorých život bol spojený so Srním, sa dozviete aj v miestnom Vlastivednom múzeu. To venuje pozornosť aj etnografii, a tak si v ňom môžete obzrieť vystavené sviatočné, či pracovné odevy, miestne kroje, pracovné náradie alebo keramiku. Historická expozícia popisuje dejiny obce.

Dolné Srnie 2

Aké zaujímavosti nájdete v okolí? Oproti na druhej strane Váhu sa týči na skalnom brale hrad Beckov, ktorého návštevu by ste určite nemali vynechať. Hrad bol postavený už v polovici 13. storočia ako strážny hrad považskej obchodnej cesty a taktiež severozápadnej hranice Uhorska. Nebol nikdy dobytý ani Tatármi, ani Turkami. Pod hradom si všimnite zvyšky židovského cintorína so zaujímavými náhrobníkmi. Okrem klasickej prehliadky hradu sa nabáda navštíviť aj malý skanzen. Poskytuje veľa zaujímavých informácií o histórii hradu, ale aj o osídľovaní tejto oblasti. Pozrieť si tu môžete napríklad maketu kamenného hradu Beckov spred 600 rokov, či kópie vzácnych listín a taktiež rodostrom šľachty Beckova medzi 14. až 17. storočím.

Ak máte radi turistiku a prechádzky, prejdite si náučný chodník Sychrov. Má štyri náučné tabule a jeho názov je odvodený od chránenej oblasti Sychrov, pre ktorú je typický výskyt žltého hlaváčika jarného - posla jari. Chodník je nenáročný a zvládne ho každý. Očarujúci je v čase, keď spomínaný hlaváčik kvitne. Je tu aj náučný chodník Beckovské Skalice, ktorý prechádza napríklad aj okolo rodného domu Dionýza Štúra – rodáka z Beckova, geológa, botanika a riaditeľa Ríšskeho geologického ústavu vo Viedni. Chodník sa prelína s modrou turistickou značkou vedúcou z Beckova do Kálnice. O histórii Beckova sa dozviete viac po návšteve expozície Trenčianskeho múzea v kúrii Ambrovec. Vystavený je tu aj historický nábytok, umelecké diela či ľudovo-umelecké výrobky. V dvore kúrie sú vystavené staré koče a hospodárske stroje.

Ďalším lákadlom pre návštevu je bezpochyby Čachtický hrad, ktorý preslávila čachtická pani - grófka Alžbeta Báthoryová. Na hrad sa dá docupitať buď z Čachtíc alebo z malej obce Višňové, ktorá je priamo pod hradom. Hradné bralo a najvyššie položené miesta hradu ponúkajú krásne výhľady na zvlnené kopčeky Myjavskej pahorkatiny. Z Malých Karpát sa Vám ukážu Záruby, či Havranica. Ďalšou dominantou je Veľká Javorina s vysielačom ako najvyšší vrchom Bielych Karpát. Pozorovať môžete aj masív Považského Inovca. Okrem hradu stojí za návštevu v Čachticiach aj Kostol sv. Ladislava, či expozícia v Draškovičovskom kaštieli, ktorá sa zameriava na dejiny, kultúrne tradície, či miestnu ľudovú kultúru. Neskoro-renesančný kaštieľ pochádza zo 17. storočia.

V okolí sa nachádzajú aj ďalšie pútavé hrady, ako Trenčiansky či hrad Tematín uprostred krásnej prírody. Ak sa Vám nechce hrady navštevovať, môžete si ich mnohé obzrieť sústredené na jednom mieste v jedinečnom Parku miniatúr v dedinke Podolie pod Malými Karpatmi. Okrem slovenských hradov a zámkov tu uvidíte v zmenšených dobových modeloch v mierke 1:50 aj sakrálne stavby Slovenska. Svoje modely tu majú Beckov aj Čachtice.

Dolné Srnie 3

Kam sa vydať za kúpaním? Nuž, pre kúpanie je ako stvorené jazero Zelená voda, ktoré má platenú pieskovú a štrkovú pláž. Sú tu aj požičovne vodných bicyklov a ďalších potrieb. Rybárska pláž je neplatená. Areál býva miestom pre organizovanie zábavných festivalov, koncertov a diskoték. Na svoje si tu prídu aj rybári.

V okolí si prídu na svoje aj cyklisti. Priamo Dolným Srním prechádza cyklotrasa od Nového Mesta nad Váhom, do Beckova, skadiaľ sa dá pokračovať až do Trenčína. V opačnom smere sa dá bicyklovať cez Moravské Lieskové do Bošáce a pokračovať až ku českým hraniciam cez Novú Bošácu. Dá sa vydať tiež cez okolité dedinky, z Lieskového do Bziniec pod Javorinou a cez Cetunu do Starej Turej. Možností je naozaj veľa.

Obec Dolné Srnie na strednom Považí ponúka bezpochyby veľké množstvo aktivít na voľný čas, či už turistiku, cyklistiku alebo spoznávanie kultúrnych a historických pamiatok. Niečo zaujímavé tu nájdete doslova na každom kroku. Stačí si len vybrať z ponuky ubytovania v apartmáne či penzióne a dovolenka môže začať. Veríme, že sa Vám tu bude páčiť a že sa sem budete radi vracať.

Názory a odporúčania

Jozef (rodina s malými deťmi - návštevník) 6.8.2019
Dobrá pizzéria
Darja Pavlíčková (rodina s malými deťmi - návštevník) 17.7.2019
Výborná a levná pizza v místní restauraci s hracími prvky pro děti