Loading

Ubytovanie Hrad Beckov

(64 objektov v okolí 25 km)
Hrad Beckov

Hrad Beckov

Beckov

Hrad Beckov pozná asi každý z Vás. Pokiaľ ste cestovali autom či vlakom cez Považie, jeho majestátne hradby na skalnom brale ste mohli vidieť aj spoza okna. V údolí rieky Váh a na okolitých vrcholoch je hradov viac než dosť, jeden z nich Vám predstavíme aj teraz.

Hrad Beckov leží v blízkosti hlavného dopravného ťahu vedúceho z Bratislavy do Žiliny. Vďaka skvelej polohe je mimoriadne vyhľadávaný. Tomu prispieva aj neprehliadnuteľné hradné bralo, hrdo sa týčiace široko ďaleko. Stačí odbočiť pri Novom Meste nad Váhom, prejsť pár kilometrov a ste na mieste.

Ako hrad vznikol? Na výber máte viacero verzií, môžete si vybrať tú, ktorá sa Vám páči viac. Jedna z legiend hovorí, že hrad dostal do daru kniežací šašo Becko. Ten ako jediný dokázal svojho pána Stibora rozosmiať. Stibor mu sľúbil, že splní každé šašovo prianie. Becko nebol trochár, rovno si zažiadal celý hrad. Stibor slovo dodržal, no hrad sa mu tak zapáčil, že vyvážil Becka zlatom a hrad od neho odkúpil. Pod jednou podmienkou. Hrad musel niesť šašovo meno. Odvtedy sa volá Beckov.

Historická verzia prichádza s iným sledom udalostí. Hradné bralo malo mimoriadne výhodnú strategickú pozíciu. Popri Váhu viedla dôležitá obchodná cesta a navyše priamo cez Váh viedol aj brod, spájajúci oba brehy. Prvýkrát sa o hrade píše v roku 1208. Dedina pod ním sa už volala Beckov, hrad mal iný názov. Volali ho hrad Bludište. Usporiadanie jeho vnútorných budov bolo mimoriadne komplikované a tento názov ho úplne vystihoval. O niečo viac ako 100 rokov sa dočkal svojej kamennej podoby. Takto vynovený hrad bol veľmi dôležitým obranným bodom, ktorý nezlomili ani Tatári v roku 1241.

Jedným z významných vládcov hradu bol predovšetkým Matúš Čák Trenčiansky. Vtedy dostal hrad nový systém opevnenia. O najväčší rast hradu sa však postaral ktosi iný. Kráľ Žigmund Luxemburský v roku 1388 daroval hrad svojmu vernému služobníkovi Stiborovi zo Stiboríc. Šľachtic ovládal hrady takmer celého Považia a v okolí ho považovali za viac ako kráľa. Stibor dal hradu romantickejší nádych. Učinil gotickú prestavbu a pristavil aj kaplnku. Hrad prešiel rukami mnohých majiteľov. Odolal zdrvujúcemu útoku Turkov a Tatárov v roku 1599, no zničil ho iný živel. Oheň. Od požiaru v roku 1729 hrad chátral a stali sa z neho ruiny.

Beckov je dodnes jednou z najzachovalejších zrúcanín na Slovensku. Bol citlivo a dôkladne zreštaurovaný, pričom múry sú na mnohých miestach zakonzervované. Hrad dýcha starobylou atmosférou. Na hradnom brale si môžete skúsiť zaliezť alebo sa okúpať v blízkom jazere Zelená voda. Okolie ponúka mnoho najrôznejších aktivít a priamo v dedinke Beckov nájdete ubytovanie podľa Vašej chuti. Bezprostredne pri hradnej skale leží príjemný penzión v budove historickej kúrie. Ubytovať sa budete môcť aj v niektorej z chát alebo na súkromnom priváte. Hrad budete mať pred očami keď budete vstávať a v noci si počas prechádzky pod hviezdami vychutnáte krásny pohľad na jeho osvetlené múry. Romantiku starých časov zažijete aj dnes.

... zobraziť viac

Chata na Zelenej Vode

3,5 km od Hrad Beckov, Nové Mesto nad Váhom, v rekreačnej oblasti, pri vode
Chata priamo na Zelenej Vode

Geržéch apartmán

6,1 km od Hrad Beckov, Dolné Srnie, v obci / v meste
Deti do 6 rokov zadarmo

Ubytovňa Čachtice

11,7 km od Hrad Beckov, Čachtice, v obci / v meste
Príjemné ubytovanie za výhodné ceny

Chalupa Bzince pod Javorinou

12,8 km od Hrad Beckov, Bzince pod Javorinou, v rekreačnej ob...
Rodinná chalúpka v prírode pre každého..

Chata Javorníček

13,4 km od Hrad Beckov, Hrádok, na samote, v lese
Chata na samote uprostred lesov a hôr!

Apartmány Noviny

14,0 km od Hrad Beckov, Trenčín, v obci / v meste, pri rieke
Novopostavené apartmány v Trenčíne

Apartmán Zlatovská

14,7 km od Hrad Beckov, Trenčín, v obci / v meste
Priestranný apartmán blízko centra!

Chata Eva Bezovec

15,2 km od Hrad Beckov, Stará Lehota, v rekreačnej oblasti, v lese
Zľava 5% pre rodiny s deťmi do 12 rokov

Chata Klaudia

15,3 km od Hrad Beckov, Stará Lehota, v rekreačnej oblasti, v lese
Len 200 m od lyž. strediska Ski Bezovec!

Apartmány Vinohrady

15,3 km od Hrad Beckov, Trenčín, v obci / v meste
Príjemné ubytovanie v nových apartmánoch