Loading

Ubytovanie v Moravskom Lieskovom

(0 objektov + 21 objektov v okolí 25 km)

Geržéch apartmán

Dolné Srnie (Moravské Lieskové 2,6 km vzdušne), v obci / v meste
Deti do 6 rokov zadarmo

Chalupa Bzince pod Javorinou

Bzince pod Javorinou (Moravské Lieskové 4,5 km vzdušne), v r...
Rodinná chalúpka v prírode pre každého..

Ubytovňa R-Cars Servis

Nové Mesto nad Váhom (Moravské Lieskové 7,4 km vzdušne), v obci / v meste, v centre...
Vhodná pre jednu partiu, dlhodobý nájom

Chata Eva

Stará Turá (Moravské Lieskové 9,0 km vzdušne), v rekreačnej...
Na okraji lesa v krásnom prostredí

Chata Borovina

Stará Turá (Moravské Lieskové 9,8 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, v lese
Chata v peknom horskom prostredí

Ubytovňa Čachtice

Čachtice (Moravské Lieskové 11,5 km vzdušne), v obci / v meste
Príjemné ubytovanie za výhodné ceny

Chata Vyškovec

Vyškovec (Moravské Lieskové 14,0 km vzdušne), na samote, pri lese / na okraji lesa
Chata v samom srdci Moravských Kopaníc

Chata Kolečko

Stará Myjava (Moravské Lieskové 14,6 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri vleku
Chata priamo pri lese, priehrade a vleku

Chata Adam

Stará Myjava (Moravské Lieskové 14,8 km vzdušne), v rekreačn...
Chata s krbom v krásnom prostredí

Ubytovanie v súkromí Samuel

Stará Myjava (Moravské Lieskové 14,8 km vzdušne), na okraji...
Novozrekonštruovaný rodinný dom pri lese
1 - 21 / 21

Moravské Lieskové

Moravské Lieskové 1Obec Moravské Lieskové sa rozprestiera na severozápad od okresného Nového Mesta nad Váhom v údolí potoka Klanečnica. Zo severu ju chráni pohorie Bielych Karpát. Obcou prechádza hlavná cesta smerujúca z Považskej doliny do Uherského Hradišta. Počas histórie sa Moravské Lieskové volalo Leskow, Lezko, Liezko Moravicalis. Prvé slovo v názve označuje polohu pri hraniciach s Moravou a druhé slovo naznačuje bohatý výskyt liesok.

Územie obce bolo obývané už 2 000 až 3 000 rokov pred naším letopočtom. Moravské Lieskové patrilo ku hradu Beckov. Prvá písomná zmienka je z roku 1398, kedy obec pripadla vojvodovi Ctiborovi. V roku 1419 tu bol vysvätený chrám sv. Martina. Po smrti Ctibora hrad aj s Moravským Lieskovým zdedila rodina Bánffyovcov, neskôr rodina Podmanických. V roku 1663 bola obec vyplienená Turkami. Zaujímavosťou je, že prvá škola tu bola založená už okolo roku 1580. Po vydaní Tolerančného patentu počas vlády Jozefa II tu bol v roku 1786 postavený evanjelický chrám. Osud obce niekoľkokrát postihol požiar - v roku 1807 či neskôr v rokoch 1821, 1840, či 1842. Obyvateľstvo sa v druhej polovici 19. storočia živilo najmä poľnohospodárstvom.

Medzi významné osobnosti Moravského Lieskového patrí napríklad Jozef Hollý, ktorý bol evanjelickým farárom a spisovateľom. V obci je aj jeho pamätná tabuľa. Druhou je pamätná tabuľa Martina Rázusa, brata spisovateľky Márie Rázusovej Martákovej, ktorý ju chodil navštevovať do susedného Dolného Srnia. Bol evanjelickým farárom, spisovateľom a národným buditeľom a vo svojich dielach opísal život tunajšieho ľudu.

Moravské Lieskové 2Aké zaujímavé sakrálne stavby má obec? Významnou pamiatkou je rímsko-katolícky kostol sv. Martina. Ten súčasný bol postavený v roku 1911 na mieste spomínaného starého gotického kostola z 15. storočia. Z pôvodného kostola zostala zachovaná iba časť obvodového múra veže. Moravské Lieskové má aj evanjelický kostol, ktorý bol najskôr bez veže. Tá bola pristavená v roku 1894.

V Moravskom Lieskovom a na kopaniciach sa zachovali hlinené domy s valbovou strechou z 19. storočia a zrubové vodné mlyny. Určite neobíďte Múzeum ľudovej kultúry. Sídli v historickej budove, ktorá bola kedysi stoličným domom a evanjelickou farou, kde bývali aj spomínaní Jozef Hollý a  Martin Rázus. Ak sem zavítate, budete tu môcť obdivovať mnohé ľudové výrobky ako nábytok, predmety bežnej potreby ale aj umelecké diela a remeselnícke stroje. Podobné pekné múzeum si môžete pozrieť aj v Bošáci. To je zamerané na Bošácku dolinu, ktorá je známa najmä vynikajúcou slivovicou. Múzeum je umiestnené v pôvodne zariadenom sedliackom dome vedľa historickej bošáckej pálenice. Nechýba tu historický nábytok, klasická murovaná piecka či krosná a dielňa domáceho majstra. Súčasťou expozície je aj stodola, či ručne vyšívané bošácke kroje. Návštevníci sa dozvedia aj čo to o výrobe znamenitej bošáckej pálenky.

Ak máte radi turistiku, po zelenej turistickej značke z Bošáce navštívte Haluzickú tiesňavu. Nad ňou sa týči výhľadový vrch Hájnica s výškou 341 metrov. Na ňom je postavená malá turistická rozhľadňa. Sú z nej pekné výhľady na stredoveký haluzický kostolík, ako aj okolité obce Bošáckej doliny, samozrejme Biele Karpaty s najvyššou Veľkou Javorinou a Považský Inovec s najvyšším kopcom Inovec. Zelená značka pokračuje až do Trenčianskych Bohuslavíc. V opačnom smere zelená značka z Bošáce pokračuje popod výhľadovú Lysicu, ktorá je často vyhľadávaná aj paraglidistami, až do Novej Bošáce.

Ak na tieto miesta zavítate v lete, okúste kúpanie v jazere Zelená voda. V areáli nájdete udržiavanú platenú pieskovú a štrkovú pláž, požičovne vodných bicyklov. Je tu aj neplatená Rybárska pláž Moravské Lieskové 3Vyskúšať môžete aj rybolov.  Na Zelenej vode sú organizované festivaly, koncerty alebo iné zábavné podujatia. V okolí Moravského Lieskového máte naozaj veľa možností aj na cykloturistiku. Po cyklotrasách sa môžete vydať doslova všetkými smermi, či do Starej Turej alebo cez Bošácku dolinu ku hraniciam s Moravou. Taktiež sa dá bicyklovať aj do Nového mesta nad Váhom, Beckova a odtiaľ až k Trenčínu.

historických hradov je tu tiež široká ponuka. Za návštevu stojí Čachtický hrad, ktorý môžete navštíviť z Čachtíc, kde neobíďte kostol sv. Ladislava, či expozíciu v Draškovičovskom kaštieli. Druhou možnosťou je zavítať na tieto malebné miesta z obce Višňové. Ľahko dostupný priamo z obce je na skalnom brale hrad Beckov. Okrem hradu sa oplatí navštíviť aj malý skanzen venovaný hradu a jeho panovníkom. Nachádza sa neďaleko od hradu. V lesoch je ukrytý majestátny hrad Tematín. Ponuku uzatvára Trenčiansky hrad. Modely spomínaných hradov, ale aj zámkov, či kostolov a sakrálnych stavieb, sú vystavené v Parku miniatúr v dedinke Podolie pod Malými Karpatmi.

Ak si zvolíte za miesto Vašej dovolenky Moravské Lieskové, veríme, že v ponuke nájdete ubytovanie, ktoré bude spĺňať Vaše predstavy o kvalite a úrovni služieb. Nájdete tu široké možnosti, či už na poznávanie kultúrnych pamiatok alebo krásnej prírody pešo alebo na bicykli.