Loading

Ubytovanie v Drietomej

(0 objektov + 19 objektov v okolí 25 km)

Apartmány Vinohrady

Trenčín (Drietoma 4,7 km vzdušne), v obci / v meste
Príjemné ubytovanie v nových apartmánoch

Apartmán Zlatovská

Trenčín (Drietoma 4,8 km vzdušne), v obci / v meste
Priestranný apartmán blízko centra!

Apartmány Noviny

Trenčín (Drietoma 5,1 km vzdušne), v obci / v meste, pri rieke
Novopostavené apartmány v Trenčíne

Penzión Jasminka

Trenčín (Drietoma 5,8 km vzdušne), v obci / v meste
Príjemný penzión s výhľadom na hrad!

Penzión Magnólia

Trenčín (Drietoma 8,2 km vzdušne), v obci / v meste
Penzión prevádzkovaný rodinou

Apartmán Mary

Vyškovec (Drietoma 9,1 km vzdušne), v obci / v meste
Priestranný apartmán v Českom raji

Chalúpka Pod Horou

Trenčín - Kubrá (Drietoma 9,4 km vzdušne), v obci / v meste, pri lese / na okraji...
Útulná chalúpka pri Trenčíne!

Chata Vyškovec

Vyškovec (Drietoma 10,3 km vzdušne), na samote, pri lese...
Chata v samom srdci Moravských Kopaníc

Apartmán Melódia

Vápenice (Drietoma 11,4 km vzdušne), v obci / v meste, pri lese / na okraji lesa
Ideálna rodinná dovolenka, sauna, krb

Penzión Patrik

Vápenice - Mikulčin vrch (Drietoma 12,1 km vzdušne), mimo obce / mesta, pri lese...
Penzión v srdci Bielych Karpát
1 - 19 / 19

Drietoma

Drietoma 1

Obec Drietoma patrí do juhozápadnej časti Trenčianskeho kraja. Rozprestiera sa v údolí rieky Drietomica, ktorou viedla kedysi stará historická cesta z Považia na Moravu. Jej najbližšou susediacou obcou je Kostolná-Záriečie. Drietoma patrí do Bielokarpatsko-Trenčianskeho mikroregiónu. Okoliu dominujú predovšetkým malebné Biele Karpaty.

Prvá písomná zmienka o Drietome je z roku 1244. Cez hrozenkovsko-drietomský priesmyk prechádzali často sprievody českých kráľov na ich ceste na korunovácie, či už do Budína alebo na Trenčiansky hrad. Obec počas svojej histórie patrila zemianskym rodinám Pečovičovcov, Zamarovskovcov či Zablatskovcov. V neskoršom období časť patrila panstvu Trenčín a biskupovi v Nitre. Nitrianski biskupi boli patrónmi farnosti, ako aj majiteľmi časti obce, ktorá má názov Biskupská ulica.

Aké zaujímavé pamiatky tu nájdete? Zaujímavosťou určite je, že Drietoma mala už v roku 1577 svojho farára. Písomná zmienka o miestnom kostole sv. Kataríny pochádza už z roku 1675. Dá sa predpokladať, že kostol pochádza z konca 13. alebo začiatku 14. storočia. Na začiatku 18. storočia bol kostol potom, ako bol vypálený počas moravských vzbúr, obnovený a mal katolíckeho farára. Terajší kostol má už inú podobu, ako ten pôvodný. Socha sv. Kataríny Alexandrijskej, panny a mučenice, je umiestnená na jeho hlavnom oltári. Na miestnom evanjelickom cintoríne stojí pomerne dobre zachovalá pseudobaroková zvonica. Pekným miestom na prechádzku je miestny park. V ňom môžete obdivovať vskutku staré pagaštany konské, lipy malolisté a borovice. Zaujímavými stavbami sú kaštiele rodiny Chorinských z roku 1850 a kaštieľ rodiny Borčických. Tento pochádza z roku 1827.

Drietoma 2

V Kostolnej-Záriečí si môžete pozrieť barokový kostol sv. Kozmu a Damiána z roku 1735. Je tu aj biskupský kaštieľ z 18. storočia. V 30. rokoch minulého storočia tu bola vybudovaná kaplnka Panny Márie Ustavičnej pomoci. Slúži obyvateľom na bohoslužby ako aj redemptoristom z kláštora. Kaplnky či kríže potvrdzujúce zbožnosť miestneho ľudu môžete nájsť aj v osadách a na vzdialenejších kopaniciach. Práve tieto sú pre región Bielych Karpát charakteristické.

A na aké turistické výlety sa môžete vydať v okolí Drietomy? Priamo v katastri Drietomy sa nachádza zaujímavé Drietomské bradlo, ktoré tvorí chránenú prírodnú pamiatku. Tvorí súčasť bradlového pásma vychádzajúceho z pohoria Bielych Karpát. Pokochať sa tu môžete čnejúcimi bralami. Lokalitu navštevujú aj horolezci. V Drietome začína červená turistická značka, ktorá turistov zavedie popod Žľab až na pohraničný vrch Machnáč, ktorý má 771 m n. m. Jeho vrcholové partie nie sú zalesnené, a tak poskytujú pekné výhľady - predovšetkým na Trenčín, Považie, či Vršatecké bradlá. Pri dobrej viditeľnosti zbadáte aj Malú Fatru, či Vtáčnik. Na túto červenú značku sa môžete napojiť aj zo žltej turistickej značky, ktorá začína v blízkej Chocholnej. Trasa vedie spočiatku lúkami, prechádza Chocholnou dolinou a okolím Skalického vrchu. Ten je zalesnený, ale z lúk pod ním sú pekné výhľady na Považie a taktiež Považský Inovec s jeho najvyšším vrchom - Veľkým Inovcom.

V okolí Drietomy odporúčame navštíviť známy Veľký Lopeník, ktorý patrí s jeho 911 m n. m. jednoznačne k tým vyšším vrchom Bielych Karpát. Je situovaný priamo na česko-slovenskej štátnej hranici. Na jeho vrchole je postavená 22 metrov vysoká rozhľadňa. Zo zastrešenej vyhliadkovej plošiny si vychutnáte pekné výhľady na Veľkú Javorinu, Beskydy, Pálavu, Javorníky, Strážovské vrchy, Malú Fatru, Považský Inovec či Malé KarpatyDrietoma 3Toto miesto je naozaj často navštevované. Aj vzhľadom na jeho polohu sa tu konajú organizované spoločné výstupy Slovákov a Čechov. Posedieť sa dá na lavičkách, je tu aj ohnisko. Zo slovenskej strany vedie na Veľký Lopeník modrá turistická značka z Novej Bošáce. Z českej strany sem vedie niekoľko značiek. Ak zvolíte českú obec Lopeník, navštívte aj turistickú chatu rovnakého mena.

Milovníci cyklistiky sa potešia cyklistickým trasám v okolí Starého Hrozenkova smerom do Žítkovej. Lyžiarske svahy sú napríklad na Mikulčinom vrchu. Trasa z Mikulčinho vrchu na Veľký Lopeník sa dá prejsť aj na bežkách alebo na bicykli, záleží len na Vás, či si trúfnete. Ak máte radi aquaparky, navštíviť môžete aquapark Delfín v Uherskom Brode. Na slovenskej strane sa nachádza lyžiarske stredisko Veľká Javorina, ktoré má rovnaký názov s najvyšším vrchom Bielych Karpát. Jeho trate sú vhodné pre začiatočníkov i pokročilých, ako aj pre rodiny s deťmi. K dispozícii je aj požičovňa lyží. Bežkári si v okolí určite vyberú niektorú z tratí na bežkovanie.

Región Bielych Karpát je zaujímavou lokalitou najmä vďaka kopaničiarskemu osídleniu. Určite tu nenájdete davy turistov. Na to svoje si tu prídu milovníci pešej turistiky ako aj cyklistiky. Ak sem zavítate, budete veľmi príjemne prekvapení krásou tohto územia pri hraniciach s Českou republikou. Neváhajte si rezervovať ubytovanie v tunajších chatách alebo penziónoch a príďte sa presvedčiť na vlastné oči. Prajeme Vám pekné objavovanie.