Loading

Ubytovanie v Polianke

(0 objektov + 24 objektov v okolí 25 km)

Ubytovanie Na mlyne

Stará Myjava (Polianka 5,8 km vzdušne), v obci / v meste
Štýlové apartmánové ubytovanie!

Chalupa Stará Myjava

Stará Myjava (Polianka 5,8 km vzdušne), na okraji obce / mes...
Pekná chalupa v tichom prostredí

Ubytovanie v súkromí Samuel

Stará Myjava (Polianka 6,9 km vzdušne), na okraji obce / mes...
Novozrekonštruovaný rodinný dom pri lese

U Hučku

Stará Myjava (Polianka 7,4 km vzdušne), na okraji obce / mes...
pri dlhsom pobyte ako 3 dni velke zlavy,

Chata BARBI

Stará Myjava (Polianka 8,2 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri vode
Útulná chata len 100 km od Bratislavy!

Chata Borovina

Stará Turá (Polianka 8,9 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, v lese
Chata v peknom horskom prostredí

Chata Adam

Stará Myjava (Polianka 9,1 km vzdušne), v rekreačnej oblasti...
Chata s krbom v krásnom prostredí

Chata Kolečko

Stará Myjava (Polianka 9,5 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri vleku
Chata priamo pri lese, priehrade a vleku

Chalupa Lipová

Sobotište (Polianka 9,6 km vzdušne), na samote, pri lese...
Na samote, s bazénom, saunou a vírivkou!

Chata Eva

Stará Turá (Polianka 9,7 km vzdušne), v rekreačnej oblasti,...
Na okraji lesa v krásnom prostredí
1 - 24 / 24

Polianka

Polianka 1

Obec Polianka sa nachádza na Myjavskej pahorkatine, neďaleko cesty medzi Myjavou a Brezovou pod Bradlom. Pre okolitý kraj je charakteristické kopaničiarske osídlenie. Aj túto obec tak prirodzene tvoria viaceré osady ako napríklad Horná Polianka, Dolná Polianka, Havlová, Doliny, Ulica, Hraby, u Borikov, Piatová a ďalšie. Obec v súčasnosti zápolí s úbytkom trvalo žijúceho obyvateľstva. Domy sú často využívané cez víkendy ako chaty a chalupy na rekreáciu.

Osídlenie obce začalo pravdepodobne v období reformácie. V okolí vodných tokov a prameňov sa usídľovali utečenci z Čiech. Podľa povesti pochádza názov obce zo slova "poljamka", pre ktoré sa v myjavskom nárečí udomácnil výraz Polianka. Najstaršia písomná zmienka o existencii obce je z roku 1611. Polianka patrila do čachtického panstva. Až do roku 1955 tvorila súčasť mesta Myjava, potom sa z nej stala samostatná obec. Centrum obce dnes tvorí Dolná Polianka.

Polianka 2

Okolitá krajina je mierne zvlnená, na každom kroku tu nájdete usadlosti. Podobnú krajinu, ako je na Myjave nikde inde na Slovensku nenájdete. Cez Polianku prechádza červená turistická značka, ktorá Vás v smere na juh zavedie až na vrchol Bradla. Práve tento je najvyšším vrchom celej Myjavskej pahorkatiny. Na Bradle sa týči známa mohyla z travertínu a slúži ako hrob a pietne miesto na pamiatku generála M. R. Štefánika. Bola postavená podľa návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviča. Toto miesto je aj skvelým výhľadovým miestom, a tak je vskutku často navštevované. Určite sem zavítajte. Ak sa Vám nebude chcieť ísť až na vrchol Bradla, jedinečný model Štefánikovej mohyly s hrobkou, kde je ukryté telo Štefánika, si môžete pozrieť aj v Pamätnej izbe Dušana Samuela Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom. Výstava sa venuje dielu a životu tohto skvelého architekta - autora jedinečných architektonických diel, ktoré predbehli svoju dobu.

Ak sa túžite dozvedieť viac o samotnom generálovi Štefánikovi, zavítajte do jeho rodného domu v Košariskách. Kedysi tu bola evanjelická fara, teraz tu je Múzeum M. R. Štefánika. Interiér múzea obsahuje mnoho predmetov zo života Štefánika. Je tu aj študovňa, ktorá poskytuje ďalšie cenné zdroje pre detailné a lepšie spoznanie života tohto významného slovenského dejateľa.

Na juhu od Brezovej pod Bradlom sa núkajú na výlety najmä Malé Karpaty, v ktorých je vybudovaná široká spleť turistických značiek. Dobrým východiskom alebo ukončením túry je Dobrá Voda. Navštíviť môžete zrúcaninu, či skôr rozvaliny gotického Dobrovodského hradu v nadmorskej výške 320 m n. m. Názov hradu je odvodený od veľkého množstva vodných prameňov v okolí. Hrad bol postavený ako strážny hrad pri Českej ceste spájajúcej Prahu z Budínom. V roku 1762 vyhorel, a vtedy sa jeho osud začal uberať iným smerom. Pustol od začiatku 19. storočia. Prístup ku nemu je nenáročný a zvládnu ho aj najmenší.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tradičnom živote na Myjave, aký tu kedysi ľudia žili, navštívte Gazdovský dvor Turá Lúka na západ od Myjavy. Je živým skanzenom, kde sa stanete súčasťou života na tradičnom gazdovstve s hospodárskymi zvieratami, tradičným jedlom, či historickým vybavením interiéru, tradičným náradím a pracovnými nástrojmi. Neďaleko gazdovského dvora stojí na malom kopčeku Hrajky 10 metrov vysoká turistická rozhľadňa s dreveným odpočívadlom. Je dobrým cieľom najmä pre deti, nakoľko je ľahko dostupná.

Polianka 3

Z Turej Lúky Vás modrá značka dovedie ku ďalšiemu hradu s názvom  Branč, ktorý sa týči na homolovitom kopci nad Podzámkom, ktorý patrí ku obci Podbranč. Aj tento hrad slúžil ako strážny hrad ciest vedúcich Malými Karpatmi na Moravu a pochádza z 13. storočia. Hrad mal asi 40 majiteľov, ku ktorým patril aj Matúš Čák Trenčiansky, český kráľ Žigmund Luxemburský alebo Stibor zo Stiboríc. Keď sa panstvo odsťahovalo do pohodlnejšieho kaštieľa v Sobotišti, neobývaný hrad napokon napadli Turci, ktorí ho vypálili. Z hradu je pekný výhľad do okolia.

Desať kilometrov na sever od Myjavy sa nachádza lyžiarske stredisko Ski Land Stará Myjava, ktoré poskytuje 3 lyžiarske vleky s dĺžkou 400, 400 a 150 metrov. Zjazdové trate sú určené najmä pre začínajúcich, ako aj stredne pokročilých lyžiarov. Je tu možnosť snowboardingu aj večerného lyžovania. Služby poskytuje ski servis, požičovňa lyží a snowboardov. Pri dostatočnom množstve prírodného snehu je pre bežkárov udržiavaný úsek od Kubíkovho vrchu po starej vojenskej ceste až do Hlaviny v dĺžke 6,5 kilometra.

Polianka a jej okolie sú so svojím kopaničiarskym osídlením jedinečným regiónom Slovenska. Najlepšie urobíte, ak sa o tom prídete presvedčiť spolu so svojou rodinou, priateľmi alebo známymi. Na ubytovanie môžete využiť chalupy či penzióny, podľa toho, čo obľubujete a na čo ste zvyknutí. Tento kraj Vás svojou krásou chytí za srdce.