Loading

Kam na výlet v Čiernom Balogu

(4 atrakcie + 51 atrakcií v okolí 25 km)

Ski Čierny Balog

Čierny Balog

Čiernom Balogu ste už zaiste počuli. Je to obľúbené turistické stredisko, hlavne pre svoju lesnícku minulosť. Veď kto by nepočul o Čiernohronskej železnici, ktorá začína práve v Čiernom Balogu? Ide o mimoriadne vzácne technické dielo, no v žiadnom prípade nie je jedinou zaujímavosťou, ktorej by ste mali venovať pozornosť. Zažiť tu totiž môžete neopakovateľnú zimnú dovolenku na lyžiach.

Čierny Balog nájdete len 9 km od mesta Brezno, ktoré je jedným z najvýznamnejších na celom Horehroní. Pre jednoduchšiu orientáciu uvedieme, že Brezno leží niekoľko desiatok kilometrov východne od Banskej Bystrice. Čierny Balog sa nachádza v prekrásnom prostredí hlbokých lesov a nádherných hôr. V celej tej nádhere nájdete ukrytý hotový poklad, lyžiarske stredisko Ski Čierny Balog.

Jedná sa o jedno z tých väčších stredísk. Jeho trate ležia v nadmorskej výške 559 až 809 metrov nad morom. Snehu je tu dostatok takmer za každých okolností. Matke prírode navyše dopomáha moderný systém umelého zasnežovania.

Ide o rodinné lyžiarske stredisko, ktoré však nie je celkom vhodné pre úplných začiatočníkov. Tí by sa mali poobzerať po strediskách s modrými zjazdovkami. Čierny Balog totiž ponúka trate len červenej farby, ide teda o stredne náročné zjazdovky. Zvládnu ich aj lyžiari s menšími skúsenosťami, no naplno si ich vychutnajú až stredne pokročilí.

Celkovo je v lyžiarskom stredisku až 5 zjazdových tratí. Drvivá väčšina z nich má viac ako 1 km. Svojou dĺžkou preto uspokoja aj najnáročnejších lyžiarov. Najdlhšia z nich meria 1300 metrov, čo rozhodne nie je málo. Navyše zažijete kráľovský výhľad na údolie pod vami. A na samom vrchole vlekov sa môžete občerstviť v bufete. Všetky zjazdovky majú spolu takmer 5 km, čo je viac ako slušná hodnota.

lyžiarskom stredisku Čierny Balog nájdete 3 vleky. Na svahu môžete robiť oveľa viac, ako len lyžovať. Tí, ktorí milujú adrenalín si zaiste budú chcieť vyskúšať paragliding. Ide o nezabudnuteľný zážitok, veď kto by sa nechcel aspoň na pár chvíľ cítiť ako vták.

Z tých klasickejších doplnkových služieb strediska môžeme spomenúť požičovňu lyžiarskejsnowboardovej výstroje, rovnako aj lyžiarsku školu s vyškolenými inštruktormi. Okrem bufetu môžete využívať služby štýlovej koliby, nachádzajúcej sa v spodnej časti strediska. Pečené, varené a grilované špeciality čakajú len na Vašu ochutnávku. A vedzte, že Horehronie je preslávené aj svojimi dobrotami. Celé stredisko je pripravené na Vašu návštevu, pričom v Čiernom Balogu spravia všetko pre to, aby ste sa tu cítili dobre.

Dedinka je plná všakovakých privátov, penziónovchát. Na takú porciu kvalitnej lyžovačky a zaujímavostí aké Vám ponúka blízke okolie Čierneho Balogu je tu však potrebné stráviť viac ako len jeden deň. A práve preto Vám ponúkame najvýhodnejšie ubytovanie v blízkosti lyžiarskeho strediska Čierny Balog. Zaručene si tu vyberiete a nájdete to pravé ubytovanie nie len pre seba ale aj pre svojich známych.

zobraziť viac

Bystrianska jaskyňa

Bystrá (okres Brezno)

Na Slovensku máme množstvo známych a mimoriadne navštevovaných jaskýň. Boli ste už v Dobšinskej ľadovej jaskyni, Harmaneckej jaskyni či Domici a hľadáte nejakú menej známu? Máme pre Vás dobrý tip. Je ňou Bystrianska jaskyňa.

Nachádza sa v Nízkych Tatrách, rovnako ako jej sestry, známe Demänovské jaskyne - Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody. Nájdete ju kúsok od Brezna, tesne pred Mýtom pod Ďumbierom. Leží v rovnomennej dedinke Bystrá. Prečo ju navštíviť?

Charakter jaskyne je o niečo iný ako pri ostatných. V nich nájdete veľké priestranné dómy a siene, no Bystrianska jaskyňa sa od nich líši. Nájdete v nej predovšetkým úzke a vysoké chodby, v ktorých sa budete cítiť ako pravý jaskyniar. Jaskyňa je hlavne z vápenca a dolomitu, ktorý sa ľahko formuje a vznikajú v ňom podobné krasové formy. V jaskyni sa nachádza aj priepasť Peklo, hlboká až 56 metrov. Napriek úzkym chodbám tu nájdete aj krásne siene s kvapľovou výzdobou, napríklad Sieň Baldachýnov či Zrútený dóm. Spoločnosť Vám bude robiť pri Vašej návšteve až 8 druhov rôznych netopierov.

Vstupné časti tejto jaskyne poznali domáci už veľmi dlho. Do ich útrob sa ale dlho neodvážili, prvýkrát to bolo v roku 1923. Jaskyňa sa skladá z dvoch častí, StarejNovej jaskyne. Do tej Novej sa zostupovalo spomínanou priepasťou Peklo. Sprístupneniu pre širokú verejnosť sa jaskyňa dočkala v rokoch 1939-1940.

Dnes sprístupnená trasa jaskyne má dĺžku 545 metrov. Je vhodná aj pre imobilných návštevníkov, nakoľko tu nájdete len 20 schodov, ktoré s pomocou ostatných nie je problém prekonať. Zaujímavosťou jaskyne je, že vchod a východ sú na dvoch rôznych miestach. Iné jaskyne sú niekedy dlhšie, avšak po jednom mieste idete dvakrát. Tu prechádzate takmer všetky časti jaskyne len raz a vidíte toho viac. Pripravte sa však na nízku teplotu a preto sa lepšie oblečte. Celá trasa je takmer bez prevýšenia a užijete si ju v každom veku. Nezabúdajte, že v pondelok je jaskyňa pre verejnosť uzavretá a na návštevu sa vyberte v iný deň.

Okolie je plné príležitostí na trávenie voľného času. Môžete ísť na mohutný Ďumbier, navštíviť blízku jaskyňu Mŕtvych netopierov alebo si zahrať golf. Ako východisko Vám bude slúžiť štýlové horské ubytovanie, napríklad v blízkom Mýte pod Ďumbierom, či Bystrej. Populárne sú chatky v blízkych lesoch alebo útulné penzióny či apartmány s kompletným zariadením. Nízke Tatry sú zaujímavé aj na svojej južnej strane a návšteva Bystrianskej jaskyne je ideálna k tomu, aby ste to zistili na vlastnej koži.

zobraziť viac

Ski centrum Mýto

Mýto pod Ďumbierom

Nízke Tatry a ich blízke okolie ponúkajú množstvo možností kam sa vybrať na lyže. Jedna z nich sa nachádza na južnej strane Národného parku Nízke Tatry v krásnom prostredí hlbokých lesov a Horehronia.

Vitajte v Mýte pod Ďumbierom, obci pomenovanej po jednom z našich najznámejších vrcholov vôbec. Nájdete ju priamo pri hlavnom cestnom ťahu medzi Liptovom Horehroním, Liptovským Hrádkom Breznom.

Svahy lyžiarskeho strediska sú dobre viditeľné už od hlavnej cesty. Nie je potrebné veľa na to, aby ste si ich užili. Stačí odstaviť auto na bezplatnom parkovisku priamo pri vlekoch, obuť na nohy lyžiarky, nahodiť lyže a vyraziť si vychutnávať všetky zjazdovky. Tie sa rozprestierajú v nadmorskej výške 598 až 898 metrov nad morom.

Celkovo je stredisko zamerané na stredne náročných lyžiarov a úplných začiatočníkov. Nováčikovia na lyžiach sa môžu tešiť na dvojicu modrých zjazdoviek, na ktorých sa nemusia obávať svojich prvých metrov na snehu. Väčšia časť strediska je však zameraná stredne náročným lyžiarom prípadne rodinám alebo tým, ktorí si chcú vychutnať pohodovú lyžovačku.

Dĺžka zjazdoviek je približne 5 kilometrov a o sneh sa nemusíte báť. Stredisko Mýto sa nachádza v oblasti bohatej na sneh a aby to nebolo málo, je vybavené moderným systémom umelého zasnežovania.

Mýte pod Ďumbierom nájdete 5 vlekov a jednu sedačkovú lanovku. Celková kapacita lyžiarskeho strediska je až 3600 lyžiarov za hodinu, čo je dostatočná hodnota na komfortnú lyžovačku.

Mýto pod Ďumbierom je lyžiarske stredisko ako stvorené pre rodinky s deťmi, ktoré už majú čosi nalyžované. Má skvelé snehové podmienky, zaujímavé zjazdovky a navyše mnoho možností výletov do okolia. Môžete si vyraziť na Čertovicu, kde budete priamo na hrebeni Nízkych Tatier. Odtiaľ sa môžete vybrať napríklad aj na taký Ďumbier, prípadne na výlet do jaskyne Mŕtvych netopierov. V letných mesiacoch je lákavou možnosťou skúsiť si na vlastnej koži golf. Zaujímavý šport, ktorého čaro mnoho ľudí ešte neokúsilo.

Lyžiarske stredisko Mýto ponúka taktiež širokú paletu doplnkových služieb ako bufety, reštauráciu, požičovňu lyžiarskeho vybavenia, lyžiarsku školu. Proste všetko, čo k dokonalej lyžovačke potrebujete.

Mýto pod Ďumbierom je turistickým centrom celoročne, nie len v zime ale aj v lete. Vďaka tomu ponúka množstvo ubytovacích zariadení najrôznejších kategórií. Nachádzajú sa tu útulné chaty a príjemné horské penzióny. Lacné ubytovanie ponúkajú apartmány, privátychalupy priamo v obci. Nie je nič jednoduchšie, len si vybrať to ubytovanie, ktoré Vám bude vyhovovať najviac.

zobraziť viac
1 - 55 / 55