Loading

Ubytovanie v Muránskej Planine

(33 objektov)

Chalupa U Zajacov

Čierny Balog, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Tradičná chalupa za bezkonkurenčnú cenu!

Ubytovanie Lívia

Brezno, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Relax,wellnes,bazen s morskou solou

Drevenica Hron

Pohorelá, v obci / v meste
Možnosť prenajatia si aj celého objektu!

Horehronská kúria

Telgárt, v obci / v meste
Infrasauna v cene pobytu!
1 - 33 / 33

Muránska planina

Národný park Muránska planina je skutočne pozoruhodným kútom Slovenska. Je skvelou voľbou pre strávenie menej tradičnej dovolenky. Hlavným lákadlom tejto lokality je približne 300 km značených turistických chodníkov. Vedú územím s mnohými prírodnými krásami a zaujímavosťami. Nachádza sa tu niekoľko vodopádov, množstvo verejnosti neprístupných jaskýň, priepasti, ponory a vyvieračky.

Územie Muránskej planiny sa rozprestiera medzi Horehroním a Slovenským rajom. Geograficky patrí k Slovenskému Rudohoriu. Žije tu množstvo endemitov. Sú to druhy zvierat či rastlín, ktoré nenájdeme nikde inde na svete. Tým najtypickejším pre Muránsku planinu je lykovec muránsky. Táto rastlina, pochádzajúca z obdobia treťohôr, je zároveň symbolom národného parku.

Muránska planina je výnimočná i chovom polodivých koní. Ide o tu vyšľachtené plemeno norik muránsky. Centrom chovu je žrebčín na Veľkej lúke. Kone boli pôvodne určené najmä pre práce v lese. Dnes sa hojne využívajú aj ako atrakcia pre turistov. Sú s nimi taktiež spojené niektoré tradičné podujatia. Najvýznamnejšími sú poľovnícka Hubertova jazda či westernová súťaž Muránske rodeo.

Ojedinelý zážitok ponúka jazda ozubnicovou železnicou na trati Tisovec – Pohronská Polhora. Je jedným z dvoch v Európe zachovaných ozubnicových systémov. Veľmi známou je i Čiernohronská lesná železnica s parnými lokomotívami. Na Muránskej planine nájdeme i nikdy nedokončené železničné trate. Ich súčasťou je viacero tunelov. Niektoré z nich sú priechodné.

Spomenieme aj niekoľko turistických cieľov. Najvyšším vrchom Národného parku Muránska planina je Fabova hoľa. Stolová hora Klenovský Vepor vraj ukrýva poklad Juraja Jánošíka. V okolí obce Muráň sa nachádza Vešeléniho jaskyňa. Je jedinou voľne prístupnou jaskyňou tejto oblasti. Na Muránskej planine sa nachádzajú aj ruiny stredovekých hradov. Na rozsiahlom Muránskom hrade sa každoročne organizujú Muránske hradné hry. Skromnejšie zvyšky dvoch hradov nájdeme aj v lokalite Tisovská Hradová.

Ak Muránsku planinu navštívite v zimnom období, môžete si tu samozrejme i zalyžovať. Lyžiarske strediská sú vybudované vo viacerých okolitých obciach, napríklad v Muráni, Čiernom Balogu, Telgárte a v Polomke. Pre bežecké lyžovanie možno využiť všetky značené turistické trasy. V lete sú tu vynikajúce podmienky aj pre cykloturistiku. Nebojte sa, nebude vám tu chýbať ani kúpanie. Letné kúpalisko sa nachádza v Tisovci. V Závadke nad Hronom je k dispozícii krytý bazén so saunou. Zopár kilometrov od Tisovca leží najteplejšia slovenská vodná nádrž Teplý vrch.

Za návštevu určite stojí Predná Hora. Je tu vybudované wellness centrum spolu s vitálnym svetom. Tento rekreačný areál sa nachádza v blízkosti impozantného kaštieľa. Bol postavený začiatkom 20. storočia a dnes slúži ako liečebňa závislosti od drog a alkoholu. Najväčším mestom regiónu Muránskej planiny je Revúca. Revúca má dvojakú tvár. Zachovalo sa tu množstvo zaujímavých historických budov, ale stavia sa aj veľa moderných. V centre mesta nájdeme opevnený kostol z 15. storočia, mestský hrad a budovu prvého slovenského gymnázia. Ak už hovoríme o okolí Muránskej planiny, nemožno zabudnúť na Heľpu. Táto rázovitá obec je známa najmä svojimi folklórnymi slávnosťami.

Do oblasti s takouto bohatou ponukou zážitkov je určite lepšie prísť na viac dní. Preto tu o ubytovanie núdza nie je. Najväčšie možnosti samozrejme nájdete v Revúcej. Sú tu hotelypenzióny rôznej úrovne. Dostatok ubytovacích miest je však i vo väčšine menších dedín. Samozrejmosťou sú aj ponuky ubytovania v súkromí.

Toto bola malá ochutnávka toho, čo vám ponúka Muránska planina. Málokde sa nájde tak rozsiahla a rôznorodá ponuka aktivít ako práve tu. Muránska planina je navyše niektorými považovaná za oblasť s najkrajšími prírodnými scenériami na Slovensku. Prírodné krásy dopĺňajú malebné dedinky so zachovanou ľudovou architektúrou, ako aj mnoho samôt a lazov, často krát už opustených. Muránska planina čaká na vás, čaká na to, aby ste objavili všetky jej krásy.

Názory a odporúčania

Anna Štulrajterová (ubytovateľ) 15.11.2018
Brezno - ojedinelé historické námestie s hodnotnými pamiatkami, Zbojnícky salaš Zbojská, Rekreačné stredisko Tále (golf, lyžovanie), Chopok - lanovka, Lom-Sihla-Drábsko (kone, agroturistika)
Libor Mladší (ubytovateľ) 15.11.2018
Predná Hora je východiskovým bodom pre turistiku, cykloturistiku či bežkové túry na Muránskej planine i v Stolických vrchoch. Nezameniteľný je pohľad na zrúcaniny Muránskeho hradu, ktorý sa týči do výšky nad obcou Muráň, ale aj výhľady z neho do okolia sa vryjú navždy do pamäte. Pri okružnej túre Planinou nevynechajte ani Veľkú Lúku s tradičným chovom huculských koní. Deti očarí syslia lúka v lokalite Biele Vody pod masívom Šiance. Na dosah z Prednej hory je aj masív Nízkych Tatier s ich východnom dominantou Kráľovou Hoľou. Krásy Slovenského raja môžete zase objaviť počínajúc návštevou Dobšinskej ľadovej jaskyne, vodnej nádrže Dedinky či známych roklín ... Viaceré jaskyne Slovenského krasu sú vzdialené do 50 km. Nestačí ??? Radi Vám pomôžeme objaviť nepoznané ...
Zuzana Giertlová (ubytovateľ) 23.10.2018
Horehronie región: Čierny Balog, Nízke Tatry, Muránska Planina
Maria (sólo hosť - návštevník) 21.8.2018
Urcite navstivte aj Muransku planinu, nielen Nizke Tatry. Malo turistov, krasne tury v krasovej oblasti, skvele vyhlady.
Daniel P. (skupina - návštevník) 1.8.2018
Región super. Určite sa chystám sem ešte vrátiť, keďže za pár dní sme absolútne nestíhali pozrieť všetky blízke a dostupné krásy v tejto oblasti.
Mária Kráľová (rodina s malými deťmi - návštevník) 15.7.2018
- farma AJAX Dolná Lehota - Ćiernohorská železnica
Katarina Kozmonova (skupina - návštevník) 30.4.2018
Odporúčam návštevníkom prejst si celú dedinku
Erika Lučanská (skupina - návštevník) 15.4.2018
Krátke prechadzky s deťmi do blízkej doliny.
Jozef Svetlák (ubytovateľ) 14.2.2018
Horehronie je jednou z najmalebnejších častí Slovenska a to z dôvodu rozmanitosti prírodných krás, bohatej kultúry a tradícií. V neďalekej Heľpe sa od roku 1966 každoročne konajú Horehronské dni spevu a tanca, folklórny festival so zameraním na Horehronie a jeden z najstarších na Slovensku. Medzi vyhľadávané turistické atrakcie regiónu patrí aj Čiernohronská železnica v Čiernom Balogu a Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline. Táto úzkorozchodná železnica bola postavená v doline Čierneho Hrona hlavne na odvoz dreva.
Elena Rusková (rodina so staršími deťmi - návštevník) 27.12.2017
Príroda, ticho, kľud, relax, veľmi priateľský ľudia.
Jana Pančíková (rodina so staršími deťmi - návštevník) 11.9.2017
Je tam veľa možností, železnička, Dobrocký prales, v zime vlek, korčulovanie. huby, Chlípavice, dosť akcii v obci či už folklor,alebo remeslá.
Petr Studený (rodina s malými deťmi - návštevník) 2.8.2017
Určitě navštivte Spišský hrad a Slovenský ráj-Podlesok-roklina Suchá Belá - to byl velký zážitek :-)...
Matúš Kováč (skupina - návštevník) 10.7.2017
Horehronie je krásna krajinná oblasť.