Loading

Ubytovanie Demänovská jaskyňa slobody

(645 objektov v okolí 25 km)
Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská Dolina

Liptov svojimi krásami vyráža dych tisícom turistov. Majestátne hory, zábava v najlepších vodných parkoch Slovenska, lyžovačka ako v Alpách či adrenalín vo vzduchu. A niečo sa nájde aj pod povrchom. Najdlhší jaskynný systém na Slovensku, súčasťou ktorého sú aj Demänovské jaskyne. Predstavíme si tú najznámejšiu, Demänovskú jaskyňu slobody.

Túto najnavštevovanejšiu jaskyňu v krajine nájdete len pár kilometrov od Liptovského Mikuláša. Leží v Demänovskej doline, vedúcej k najväčšiemu lyžiarskemu stredisku Jasná. Takže tu nájdete samé superlatívy.

K jaskyni vedie chodník s náučnými panelmi. Možno sa trochu zadýchate, ale oddýchnuť si budete môcť pri získavaní informácií o histórií a sprístupnení jaskyne, ale aj o ostatných jaskyniach na Slovensku. Po výstupe na Vás bude čakať občerstvenie vo forme bufetu.

História sprístupňovania jaskyne siaha do roku 1921, keď do nej vnikli prví jaskyniari. Bolo to netradičným spôsobom, popod vodnú hladinu. Konkrétne najspodnejším ponorom riečky Demänovka. Prvé osvetlenie jaskyne sa nainštalovalo už o 2 roky neskôr a prví návštevníci si jej krásy mohli vychutnať od roku 1924. Odvtedy sa ku trase pripájali stále novoobjavené úseky.

Výzdoba jaskyne vyráža dych. Ide o najpestrejšiu jaskyňu z celého jaskynného systému. Unikátom sú sintrové lekná a iné formy krasového reliéfu vytvorené činnosťou vody, napríklad malé perly. Nachádza sa tu podvodné jazero nesúce názov Veľké jazero. Jeho dĺžka je až 52 metrov a šírka 5-12 metrov. Známym je Veľký dóm, Jánošíkov dóm či Ružová sieň. Kvaple v jaskyni stále rastú, tie vo Veľkom dóme narastajú rýchlosťou okolo 2 mm za 10 rokov. Údaj ľudským okom nepostrehnuteľný, no ide o dôkaz, že jaskyňa stále pracuje.

Teplota v jaskyni kolíše medzi 6-7 stupňami Celzia. Pripravte sa na to s vedomím, že v podzemí strávite minimálne hodinu. Presne hodinu trvá prehliadka kratším okruhom, merajúcim 1150 metrov. Odporúčame však prehliadku dlhším okruhom, ten má 2150 metrov a jeho prehliadka trvá 100 minút. Zavedie Vás na tie najkrajšie miesta Demänovskej jaskyne slobody, na ktoré sa počas krátkeho okruhu nedostanete. Ide hlavne o Veľký dóm, najväčší sprístupnený podzemný priestor na Slovensku a Ružovú sieň.

Podzemné svety fascinujú mnohých. LiptovDemänovská dolina obzvlášť ponúkajú mnohé príležitosti k ich skúmaniu. Demänovská jaskyňa slobody ponúka najdlhšiu sprístupnenú trasu na Slovensku a užijete si na nej viac ako dosť. Ak sa Vám bude predsa len máliť, v tej istej doline nájdete nemenej známu Demänovskú ľadovú jaskyňu. Potom si môžete zájsť na Chopok, či zajazdiť si na bobovej dráhe v Pavčinej Lehote.

Ubytovať so môžete celkom blízko v Demänovskej doline. Nájdete tu hlavne klasické drevené chaty, horské hotely no aj tie najluxusnejšie hotely pre náročných. Obľúbené sú početné apartmánové domy, kde si prenajmete svoj apartmán s kompletným vybavením v najrôznejších cenách pre najrôznejších klientov.

... zobraziť viac

Chata Chládek

0,6 km od Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská Dolina, v re...
Len 3 min od lyžiarskeho strediska Jasná

Chata Repiská

0,7 km od Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská Dolina, v rekreačnej oblasti, pri l...
Na lyžiach z Chopka až ku chate

Chata Machnatô

1,6 km od Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská Dolina, v re...
Chata so saunou kúsok od vleku!

Chata MROŽ

2,0 km od Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská Dolina, na s...
Krásna chata na samote uprostred lesa

Chata Ondrík

2,0 km od Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská Dolina, v re...
Blízko Jasnej!

Apartmán Jasná Lúčky

2,1 km od Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská Dolina, v rekreačnej oblasti, pri l...
Štýlový apartmán s jedinečným výhľadom!

Bungalovy Jasná Lúčky

2,2 km od Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská Dolina, v re...
Bungalovy priamo v Jasnej pod Chopkom

Chaty Jasná

2,3 km od Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská Dolina, v re...
Chatky 100 metrov od zjazdoviek JASNÁ

Chata Jasná - Lúčky 190

2,3 km od Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská Dolina, v rekreačnej oblasti, pri l...
Malebné a tiché prostredie, nová chata!

Apartmánový dom Skihouse Jasná

2,3 km od Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská Dolina, mimo obce / mesta, pri vleku
Komfortné apartmány priamo pri zjazdovke