Ubytovanie na Podpoľaní

(31 objektov)

Apartmány Priehalina

Hriňová, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa ...
LYŽOVAČKA V OKOLÍ V PLNOM PRÚDE !!!

Ubytovanie u Heleny

Hriňová, v obci / v meste (DT 9,9 km vzdušne)
Zľavy na ubytovanie!Sauna,biliard,krb...

Chata RODINA

Látky, v obci / v meste, pri lese / na okraji lesa (DT 15,6 km vzdušne)
Príjemné ubytovanie so saunou

Usadlosť Brzov

Zvolen, na samote, pri lese / na okraji lesa (ZV 10,3 km vz...
Útulná chalupa na samote plnej zvierat
1 - 31 / 31

Podpoľanie

Podpoľaním sa označuje územie južne až západne od vrchu Poľana. Hranice tohto územia tvoria obce Detvianska Huta, Zvolenská Slatina a obec Ľubietová. Starovulkán Poľana patrí medzi najvyššie sopečné pohoria v Európe vytvorené pred 13 až 15 miliónmi rokov. Obyvatelia tohto územia sa živili prevažne chovom dobytka a oviec, roľníctvom, prácou v lesoch alebo na pílach. Detve bola dokonca založená prvá bryndziareň už v roku 1787. Podpoľanie je známe aj vďaka pastierskym piesňam a pastierskym nástrojom, z ktorých je najznámejšia jednoznačne fujara, ktorou sa Slovensko pýši na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

Podpoľanie je výnimočné svojimi skalnými bralami a vyvýšeninami, ktoré sú pozostatkami lávových prúdov a sopečnej činnosti Poľany. V roku 1981 bolo územie vyhlásené za Chránenú krajinnú oblasť a v roku 1990 bola Poľana zaradená medzi biosférické rezervácie UNESCO. Na tomto území je komplex lesov pralesovitého charakteru, ktoré ukrývajú až 180 ročné zmiešané stromy predovšetkým ale smrekové porasty. Miestne lesy sú domovom vlka, rysa, medveďa, divej mačky alebo divej zvery a patria medzi najobľúbenejšie poľovnícke revíry Slovenska.

Počas dovolenky môžete navštíviť viacero prírodných zaujímavostí tejto lokality. Jednou z nich je Vodopád Bystré, ktorý vznikol ako tektonická porucha, kde južná časť stuhnutého prúdu poklesla a vytvorila tak prepadovú stenu. Po tejto asi 23 metrovej stene steká Bystrý potok a vytvára tak krásny vodopád. Vodopád Bystré je jedným z najväčších vodopádov Západných Karpát. Ak ste milovníkmi panenskej prírody, lesov a jazierok určite sa prejdite aj po území nazývanom Mičinské Travertíny. Táto národná prírodná pamiatka je zaujímavá desiatimi travertínovými kopcami zvláštnych tvarov. Je tu do dnes zachovaný prirodzený pramenný systém minerálnych vôd. Horniny tu majú za následok aj vznik krásnych zurčiacich malých vodopádov a jazierok. Toto všetko spolu s okolitými lesmi predstavuje krásny zážitok, ktoré Podpoľanie ponúka.

Turisti radi navštevujú aj 14 metrov vysoký kamenný blok Bátovský balvan, ktorý je tiež sopečného pôvodu vzdialený asi 4 km od obce Hrochoť. Neďaleko od tejto obce je aj ďalšia zaujímavosť Jánošíková skala, bralo vysoké až 30 m, v strede s malou jaskyňou vytvorenou zvetraním. Cestu za poznaním prírodných krás Podpoľania môžete ukončiť na samom konci Hrochotskej doliny, kde môžete zavítať pod Zadnú Poľanu. Tu sa rozprestiera prírodná rezervácia Pod Dudášom so storočnými ihličnatými lesnými porastmi.

Prechádzka Podpolaním predstavuje príjemný oddych a relax a pre turistu je aj zdrojom informácii. Pri túre týmito lesmi narazíte na územie nenarušené ľudskou činnosťou. Môžete si naplno vychutnať zvuk čistej prírody a kochať sa môžete krásou storočných stromov, vďaka ktorým je Podpoľanie aj chránenou krajinnou oblasťou. Z množstva vzácnych stromov je dôležité spomenúť najmä smrekové porasty, 150 ročné buky a jedle, ktoré nájdeme na území Ľubietovský Vepor alebo Ponická Dúbrava. No asi najväčší dojem vo Vás zanechá prechádzka po južnej strane vrchov nazývaná Rohy, ktoré sú mimoriadne zaujímavé predovšetkým z hľadiska vzácnych rastlín, ktoré sa tu nachádzajú ale Vašu pozornosť strhnú aj mimoriadne zaujímavé skalné lesostepy.

Máte radi aktívne strávenú dovolenku? Aj pre Vás je Podpoľanie ideálnym miestom pre dovolenku. V tejto lokalite bohatej na hory a kopce je radosť lyžovať v niektorom z lyžiarskych stredísk. Nachádza sa tu množstvo turistických chodníkov a trás ideálnych nielen na pešiu turistiku ale aj na turistiku zo sedla koňa alebo sedadla bicykla. Pre tých odvážnejších je možné vyskúšať si zaujímavú atrakciu, ktorú región ponúka a to lietanie alebo paragliding. Ubytovanie v Podpoľaní pre Vás zabezpečuje množstvo hotelov, penziónov a chát, ktoré Vám ponúkajú oddych, relax a wellness.

Poľana a jej okolie vo Vás zanechá krásne spomienky. Dovolenka predstavuje nielen oddych v rozprávkovej prírode ale aj poznanie a kultúrne zážitky.