Loading

Ubytovanie na Podpoľaní

(35 objektov)

Chata Anka

Kráľovce - Krnišov, na okraji obce / mesta, pri lese / na o...
Príjemná dovolenka pre rodiny s deťmi

Prosredná pivnica

Sebechleby, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Krásne tiché prostredie, dokonalý pokoj

Chata Košútka

Hriňová, na samote, pri lese / na okraji lesa
V lese, s krásnym výhľadom na svahy

Penzión Látky

Látky, v obci / v meste
Príjemný penzión pod Poľanou!

Ubytovňa Kataster

Krupina, na okraji obce / mesta
Novo zrekonštruovaná ubytovňa v Krupine

Penzión Victoria

Korytárky, v obci / v meste
Reštaurácia priamo v penzióne

Chata Sielnica

Sielnica, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Prosíme o telefonické rezervácie/dopyty

Penzión AIRA

Zvolen, v obci / v meste, v centre mesta
Ubytovanie v historickom centre mesta

Chata Hajdukovo

Látky, , pri lese / na okraji lesa
Nová luxusná chata v krásnom prostredí!

Chata Sebechleby

Sebechleby, v obci / v meste
Chata vhodná pre skupiny
1 - 35 / 35

Podpoľanie

Podpoľaním sa označuje územie južne až západne od vrchu Poľana. Hranice tohto územia tvoria obce Detvianska Huta, Zvolenská Slatina a obec Ľubietová. Starovulkán Poľana patrí medzi najvyššie sopečné pohoria v Európe vytvorené pred 13 až 15 miliónmi rokov. Obyvatelia tohto územia sa živili prevažne chovom dobytka a oviec, roľníctvom, prácou v lesoch alebo na pílach. Detve bola dokonca založená prvá bryndziareň už v roku 1787. Podpoľanie je známe aj vďaka pastierskym piesňam a pastierskym nástrojom, z ktorých je najznámejšia jednoznačne fujara, ktorou sa Slovensko pýši na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

Podpoľanie je výnimočné svojimi skalnými bralami a vyvýšeninami, ktoré sú pozostatkami lávových prúdov a sopečnej činnosti Poľany. V roku 1981 bolo územie vyhlásené za Chránenú krajinnú oblasť a v roku 1990 bola Poľana zaradená medzi biosférické rezervácie UNESCO. Na tomto území je komplex lesov pralesovitého charakteru, ktoré ukrývajú až 180 ročné zmiešané stromy predovšetkým ale smrekové porasty. Miestne lesy sú domovom vlka, rysa, medveďa, divej mačky alebo divej zvery a patria medzi najobľúbenejšie poľovnícke revíry Slovenska.

Počas dovolenky môžete navštíviť viacero prírodných zaujímavostí tejto lokality. Jednou z nich je Vodopád Bystré, ktorý vznikol ako tektonická porucha, kde južná časť stuhnutého prúdu poklesla a vytvorila tak prepadovú stenu. Po tejto asi 23 metrovej stene steká Bystrý potok a vytvára tak krásny vodopád. Vodopád Bystré je jedným z najväčších vodopádov Západných Karpát. Ak ste milovníkmi panenskej prírody, lesov a jazierok určite sa prejdite aj po území nazývanom Mičinské Travertíny. Táto národná prírodná pamiatka je zaujímavá desiatimi travertínovými kopcami zvláštnych tvarov. Je tu do dnes zachovaný prirodzený pramenný systém minerálnych vôd. Horniny tu majú za následok aj vznik krásnych zurčiacich malých vodopádov a jazierok. Toto všetko spolu s okolitými lesmi predstavuje krásny zážitok, ktoré Podpoľanie ponúka.

Turisti radi navštevujú aj 14 metrov vysoký kamenný blok Bátovský balvan, ktorý je tiež sopečného pôvodu vzdialený asi 4 km od obce Hrochoť. Neďaleko od tejto obce je aj ďalšia zaujímavosť Jánošíková skala, bralo vysoké až 30 m, v strede s malou jaskyňou vytvorenou zvetraním. Cestu za poznaním prírodných krás Podpoľania môžete ukončiť na samom konci Hrochotskej doliny, kde môžete zavítať pod Zadnú Poľanu. Tu sa rozprestiera prírodná rezervácia Pod Dudášom so storočnými ihličnatými lesnými porastmi.

Prechádzka Podpolaním predstavuje príjemný oddych a relax a pre turistu je aj zdrojom informácii. Pri túre týmito lesmi narazíte na územie nenarušené ľudskou činnosťou. Môžete si naplno vychutnať zvuk čistej prírody a kochať sa môžete krásou storočných stromov, vďaka ktorým je Podpoľanie aj chránenou krajinnou oblasťou. Z množstva vzácnych stromov je dôležité spomenúť najmä smrekové porasty, 150 ročné buky a jedle, ktoré nájdeme na území Ľubietovský Vepor alebo Ponická Dúbrava. No asi najväčší dojem vo Vás zanechá prechádzka po južnej strane vrchov nazývaná Rohy, ktoré sú mimoriadne zaujímavé predovšetkým z hľadiska vzácnych rastlín, ktoré sa tu nachádzajú ale Vašu pozornosť strhnú aj mimoriadne zaujímavé skalné lesostepy.

Máte radi aktívne strávenú dovolenku? Aj pre Vás je Podpoľanie ideálnym miestom pre dovolenku. V tejto lokalite bohatej na hory a kopce je radosť lyžovať v niektorom z lyžiarskych stredísk. Nachádza sa tu množstvo turistických chodníkov a trás ideálnych nielen na pešiu turistiku ale aj na turistiku zo sedla koňa alebo sedadla bicykla. Pre tých odvážnejších je možné vyskúšať si zaujímavú atrakciu, ktorú región ponúka a to lietanie alebo paragliding. Ubytovanie v Podpoľaní pre Vás zabezpečuje množstvo hotelov, penziónov a chát, ktoré Vám ponúkajú oddych, relax a wellness.

Poľana a jej okolie vo Vás zanechá krásne spomienky. Dovolenka predstavuje nielen oddych v rozprávkovej prírode ale aj poznanie a kultúrne zážitky.

Názory a odporúčania

Marek Babiak a Lenka Babiak (ubytovateľ) 30.12.2018
Región Hont sa nachádza v južnej časti stredného Slovenska na území bývalej Hontianskej župy. Približne pätina bývalej Hontianskej župy leží na maďarskom území. Hranice Hontianskeho regiónu tvoria na severe Štiavnické vrchy, ktoré smerom na juh prechádzajú do Krupinskej planiny a Ipeľskej kotliny. Región na juhu zasahuje až do Podunajskej nížiny. Na západe ho ohraničuje rieka Hron, na východe riečka Krtíš a na juhu rieka Ipeľ, ktorá je prirodzenou hranicou medzi slovenskou a maďarskou časťou Hontu. BRHLOVCE (cca 15 min.) - obec je známa svojimi skalnými obydliami. Sopečný tuf umožnil obyvateľom obce vysekať si do mäkkej skaly svoje nielen hospodárske ale aj obytné priestory. HRUŠOV (cca 25 min.) - v obci sa každoročne usporadúva folklórny festival pod názvom Hontianska paráda. Je to prehliadka folklórnych vystúpení slovenských i zahraničných interpretov, starodávnych roľníckych prác na hrušovských lazoch a remeselníkov zo Slovenska. SEBECHLEBY (cca 15 min.) - nachádza sa tu pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Stará Hora. Podľa tradícií pivnice vznikali v l6. storočí ako úkryty pred Turkami. S pestovaním hrozna sa začalo už v l7. storočí. Nachádza sa tu aj Kaplnka sv. Urbana, postavená v roku 1732. Stará Hora je jedinečným priestorom pre kultúrne aktivity obce, ako sviatok svätého Urbana. KRUPINA (cca 25 min.) - Krupina patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku. Krupina predstavovala v 16. – 17. storočí významnú pevnosť, ktorá zabezpečovala obranu stredoslovenských banských miest. Obrane slúžila strážna veža – Vartovka. SVÄTÝ ANTON (cca 30 min.) - na juhu od Banskej Štiavnice sa nachádza barokovo-klasicistický kaštieľ vo Sv. Antone, ktorý je spomínaný už v 15. storočí. Súčasťou areálu kaštieľa je aj nádherný historický park. BANSKÁ ŠTIAVNICA (cca 40 min.) - Banská Štiavnica patrí k historicky najzaujímavejším mestám na Slovensku. V roku 1993 bolo historické jadro mesta spolu s technickými pamiatkami v okolí zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu mnoho historických pamiatok ako Kalvária, Námestie sv. Trojice a súsošie sv. Trojice, Nový a Starý zámok, Klopačka, historická Radnica a múzeá. V blízkosti sa nachádza lyžiarske stredisko SALAMANDRA. DUDINCE (cca 25min.) - Kúpele Dudince a Dudinská minerálna voda patria medzi najvzácnejšie vody na svete. Ich "prdľavka" - ako ju zvyčajne domáci Dudinčania nazývajú, je vysoko mineralizovaná liečivá voda. Ojedinelá kombinácia oxidu uhličitého a sírovodíka umožňuje liečbu rôznych ochorení súčasne. Vodu podobného zloženia nájdete v Európe už len vo Vichy (Francúzsko). Liečia sa tu ochorenia pohybového aparátu, kardiovaskulárne ochorenia, neurologické ochorenia, choroby profesionálneho preťaženia a venujú sa prevencii proti týmto ochoreniam.
Petr Kunetka (rodina s malými deťmi - návštevník) 22.8.2018
Do hodiny autom zopár zaujímavých miest - Štúrove (veľký akvapark), neďaleko Banská Štiavnica.
Jana Jurčová (rodina s malými deťmi - návštevník) 10.8.2018
Naozaj mnoho možností v regióne.
Jozef + rodina. (rodina s malými deťmi - návštevník) 4.4.2018
Typické pre tento kraj.
Jana Lukačková (ubytovateľ) 16.3.2018
Rozmanitosť okolitých lesov poskytuje ideálne podmienky pre tradičnú poľovačku. Ponúkame Vám ohromujúcich 16,312 Ha lesa, v ktorých je možnosť lovu trofejovej aj netrofejovej zvery.
Marek (rodina s malými deťmi - návštevník) 2.9.2017
Možnosť turistiky či len oddychy s krásnym výhľadom na okolie.
Zuzana (skupina - návštevník) 24.7.2017
-
Tatiana Ferancikova (mladý pár - návštevník) 1.6.2017
nas slovensky !...uzasny !
František Voltemar (skupina - návštevník) 23.5.2017
Nádherný kraj, môžem len odporučiť.
Jan Bobak (sólo hosť - návštevník) 20.5.2017
Nespokojonost iba ze v nedelu mestska dopr. neprevadzkuje aspon par spojov.Inak spokojnost.
Iveta (starší pár - návštevník) 16.5.2017
V okolí Zvolena a Banskej Bystrice každý strávi svoj voľný čas podľa vlastného výberu: turistika, múzeá, lyžovanie, cyklistika, prechádzky, kúpanie......
Renata (rodina s malými deťmi - návštevník) 14.5.2017
Region krasny.
Emília Murínová (skupina - návštevník) 31.1.2017
Návštevníkom by som odporučila príjemné prostredie chalupy a jej okolia upraveného pre naozaj výborný relax a oddych. V zime možnosť zjazdového lyžovania a lyžovania na bežkách. Určite si tu postavíte aj snehuliaka, pretože v zime tu určite majú kopy snehu.
Dominika Turanova (mladý pár - návštevník) 30.1.2017
termalna voda
Ivana Kabat (skupina - návštevník) 30.1.2017
Krásna príroda
Ján (rodina so staršími deťmi - návštevník) 20.11.2016
Pekný kraj,je tu čo spoznávať. Množstvo turistických trás. Určite sa vrátime.
Klaudia Nemčická (mladý pár - návštevník) 2.9.2016
Hriňová a okolie je región s krásnou prírodou a horami
Zobraziť viac...