Loading

Ubytovanie Harmanecká jaskyňa

(173 objektov v okolí 25 km)
Harmanecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa

Dolný Harmanec

Na výskyt jaskýň sú bohaté aj iné pohoria ako Nízke Tatry alebo Slovenský kras. Jedným z nich je Veľká Fatra. V jej južnej časti v blízkosti obce Harmanec leží mnohými opomínaná Harmanecká jaskyňa.

Samotné mesto Harmanec je preslávené hlavne Harmaneckými papierňami. Ich logo nájdete na mnohých papierových výrobkoch v domácnosti. Harmanec sa nachádza medzi Banskou BystricouTurčianskymi Teplicami. Ku jaskyni sa môžete dostať autom, no odporúčame použiť železnicu z dôvodu neobvyklého výskytu železničných tunelov na železničnej trati v počte až 22. Najväčšou pýchou je Čremošiansky tunel dlhý 4,7 km. Ten nájdete hneď kúsok za Harmancom.

Priamo do jaskyne sa dostanete serpentínovým chodníkom. Je do kopca, takže na svoje si prídu aj turisti. Cestu Vám skrátia informačné tabule, ktoré Vás zoznámia s faunou a flórou okolia, ako aj samotnou históriou Harmaneckej jaskyne. Pre istotu choďte väčšia skupina, pravidelné vstupy sú uskutočňované až od 4 osôb, inak musíte pri vstupe počkať, či sa k Vám pridá nejaký iný návštevník jaskyne. Vyvarujte sa návštevy v pondelok, vtedy je jaskyňa zatvorená.

Jaskyňa má unikátnu výzdobu hlavne zásluhou vápenca. Ten jej dodáva zvláštnu bielu farbu, na základe ktorej je jaskyňa prezývaná Bielou jaskyňou. Nachádzajú sa tu nástenné vodopády, záclony a dokonca aj rozprávkové sintrové jazierka. Dych Vám vyrazí Dóm pagod, kde je biela výzdoba najzreteľnejšia. Jaskyňa patrí k tým menej chladným, priemerná teplota v nej sa pohybuje na úrovni okolo 6 stupňov Celzia. V lete tak poskytne príjemné osvieženie. Prehliadková trasa má dĺžku 1 020 metrov a jej návšteva Vám zaberie hodinku času.

Harmanecká jaskyňa je známa svojou históriou. Jej vstupná časť Izbica je známa už celé stáročia. Ľudia však nemali odvahu na to, aby preskúmali jaskyňu hlbšie až do roku 1932. Na sprístupnenie pre verejnosť čakala jaskyňa dlhých 18 rokov do roku 1950. Dnes sú jej krásy dostupné každému. V jaskyni sa darí aj netopierom, monitorovaných je až 11 druhov. Nemusíte sa však obávať, Vám určite neublížia.

V obci Harmanec nie je núdza o ubytovacie zariadenia. Môžete využiť ponuku rodinných penziónov, poskytujúcich služby na vysokej úrovni. Ak hľadáte lacnú dovolenku, k dispozícií je aj turistická ubytovňa alebo rôzne priváty. Domáci Vás určite radi privítajú a aj zásluhou Harmaneckej jaskyne zistíte, že do Harmanca sa oplatí ísť nielen po papierové vreckovky.

 

... zobraziť viac

Chalupa u Kurišky

5,0 km od Harmanecká jaskyňa, Turecká, na okraji obce / mesta...
Chalupa v krásnom horskom prostredí

Ubytovanie U Maka

5,2 km od Harmanecká jaskyňa, Turecká, v obci / v meste, pri...
Len 300 metrov od lyžiarskeho vleku!

Chalupa u potoka

6,1 km od Harmanecká jaskyňa, Staré Hory, v obci / v meste, n...
Chata pri potoku

Banícka drevenica

6,1 km od Harmanecká jaskyňa, Staré Hory, v obci / v meste, p...
S tradíciami spätá drevenička pri potoku

Horský hotel Bartoška

6,2 km od Harmanecká jaskyňa, Čremošné, na samote, v lese
Štýlová horská chata uprostred lesa

Prázdninový dom Sofinka

6,3 km od Harmanecká jaskyňa, Staré Hory, na okraji obce / me...
Blízko lyžiarskeho strediska Donovaly!

Chalupa ANDREW

6,5 km od Harmanecká jaskyňa, Špania Dolina, na okraji obce...
Zdravé horské prostredie na chalupe

Chalupa Špania Dolina

6,5 km od Harmanecká jaskyňa, Špania Dolina, v obci / v meste...
Chalupa v srdci hôr - ideálna pre rodiny

Chata Tajov pod Kremnickým pohorím

6,5 km od Harmanecká jaskyňa, Tajov, v rekreačnej oblasti, pr...
Chata len 300 m od lyžiarskych vlekov

Chata nad Tajovom

6,7 km od Harmanecká jaskyňa, Tajov, na samote, pri lese / n...
V krásnej prírode na samote