Loading

Ubytovanie Korytárky

(1 objekt + 26 objektov v okolí 25 km)

Penzión Victoria

Korytárky, v obci / v meste (DT 3,8 km vzdušne)
Reštaurácia priamo v penzióne

Chalupa Hriňová

Hriňová (Korytárky 4,7 km vzdušne), v obci / v meste, pri vl...
Pri lyžiarskom stredisku - len 50m!

Chata Košútka

Hriňová (Korytárky 4,9 km vzdušne), na samote, pri lese / n...
V lese, s krásnym výhľadom na svahy

Apartmány Priehalina

Hriňová (Korytárky 6,8 km vzdušne), na okraji obce / mesta, ...
KRÁSNY VÝHĽAD, SÚKROMIE, TICHO, SAUNA...
1 - 27 / 27

Korytárky

Obec Korytárky patrí do okresu Detva, v Podpoľaní. Samostatne existuje len od roku 1993, no zaujíma významné miesto vo svojom regióne. V minulosti bol dominantou oblasti hrad a panstvo Vígľaš, traduje sa, že bol založený rytierskym rádom križiakov. Nad Korytárkami sa vypína vrch Mních, ktorý vraj bol pomenovaný podľa pustovného mnícha žijúceho v kláštore na tomto vrchu. Dnes je na samom vrchole postavený slovanský dvojkríž. V roku 1998 pribudol k významným stavbám aj kostol Panny Márie Karmelskej.

Lokalita obce sa nachádza v doline rieky Slatina, pod Poľanou. Na západe tesne susedí s Detvou a na východe s obcou Hriňová. Samotná dedinka sa delí na dve časti – Korytárky a Zlatno, ktoré dostalo meno podľa povestí o zlate v miestnom potoku. Najvyšším miestom v obci je kopec Jasenová.

Poľana vznikla vulkanickou činnosťou a je najvyšším pohorím tohto typu na Slovensku. Z doby, keď bola Poľana ešte aktívnou sopkou sa zachovali andezitové prúdy, ktoré sú v súčasnosti vyhlásené za chránené prírodné pamiatky. Medzi ne patrí Kalamárka, Melichova skala a známejší 23 – metrový vodopád Bystrô, ktorým preteká tok Bystrý potok. Čiastočne lávový pôvod majú Bátovský balvan, Jánošíkova skala a Veporské skalky. Na Kalamárku vedie náučný chodník a z obce Kostolná sa dá na Kalamárku dostať aj autom. Skala je aj obľúbeným tréningovým horolezeckým miestom. Turistická trasa z Hrochoty Vás dovedie na Bátovský balvan. Jeden z vyšších kopcov Hrb v polianskej oblasti poskytuje panoramatický výhľad na Vysoké aj Nízke Tatry, Veľkú Fatru a Veporské vrchy a je označovaný ako stred Slovenska. Samozrejme najvyššia z vrchov je Poľana s takmer 1500 m.n.m a vedie na ňu trasa Rudná Magistrála. Na spomínaný vrch Mních vedie jedna z cykloturistických trás.

Podpoľanie je ale známejšie skôr ľudovou kultúrou ako turistikou. Históriu tohoto stredu Slovenska tu ukazuje napríklad Lesnícky skanzen v Čiernom Balogu, známe Múzeum Čiernohorskej železnice a Podpolianske múzeum Detva, ktoré má stálu expozíciu miestnej ľudovej kultúry.

Súčasná ľudová kultúra sa dá spoznať vďaka podujatiam, ktoré sa tu tradične konajú každý rok. Najznámejšie sú Celoslovenská prehliadka fujarášov a Celoslovenská prehliadka heligonkárov. Umenie hry na fujaru reprezentuje Spolok fujerášov, vďaka ktorému sa dostala fujara na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. V neďalekej Detve sa konajú koncom júla Folklórne slávnosti pod Poľanou.

V zimnom období sa otvára na Poľane lyžiarske stredisko Poľana - Hriňová s nenáročnými trasami, vhodné aj pre začiatočníkov. K dispozícii je aj prírodné klzisko.

Ubytovať sa môžete v Korytárkach v penzióne alebo v chate v tichom prostredí, prípadne v blízkom meste Detva, kde je možností viac, napríklad aj penzión s wellness programom, rekreačné stredisko a viaceré chaty.

Korytárky sú najatraktívnejším dovolenkovým miestom hlavne v lete, počas festivalov. Oddýchnuť si tu však môžete počas celého roka.