Loading

Ubytovanie Demänovská ľadová jaskyňa

(677 objektov v okolí 25 km)
Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská Dolina

Slovensko je vzhľadom na svoju rozlohu mimoriadne bohaté na jaskyne. Počet evidovaných jaskýň a priepastí je už približne 6 700. Demänovská ľadová jaskyňa je súčasťou najdlhšieho jaskynného systému na Slovensku, ktorý má celkovú dĺžku takmer 36 km.

Demänovská ľadová jaskyňa je jednou z najstarších v Európe. Jej existencia je doložená už v roku 1299. Nachádza sa v blízkosti cesty vedúcej Demänovskou dolinou. Ak ste už boli niekedy v Jasnej, určite ste prechádzali okolo nej. A verte že sa oplatí zastaviť.

Jaskyňa je unikátna svojou ľadovou výzdobou. Zaujímavé je, že ešte pred 500 rokmi bola obyčajnou kvapľovou jaskyňou. Po zrútení niektorých chodieb a zabránení cirkulácie vzduchu sa vytvorili v jaskyni podmienky na tvorbu ľadui. Roku 1885 bola pri jaskyni vybudovaná útulňa a navštevovali ju prví turisti. Nebola ale príliš navštevovaná, významnejšie boli roky 1950 – 1952, kedy sa zaviedlo elektrické osvetlenie. V týchto rokoch silneli obavy o udržanie ľadovej pokrývky, nakoľko pri rekonštrukcií došlo k porušeniu jaskyne a začal v nej znova prúdiť vzduch. Tým by ľadová prikrývky zmizla. Problémy sa našťastie odstránili.

Ku jaskyni vedie náučný chodník so zaujímavými informačnými tabuľami. Ešte pred vstupom do jaskyne sa oboznámite s národným parkom Nízke Tatry, jeho rastlinstvom a živočíšstvom. Prehliadková trasa v jaskyni je dlhá 650 metrov s prevýšením 48 m. Prehliadka Vám zaberie trištvrte hodinu. Poriadne sa oblečte, vzhľadom na ľadovú výzdobu jaskyne sa teplota v nej pohybuje celý rok len tesne nad nulou. Ak to vydržíte, jaskyňa sa Vám odmení nevídaným divadlom. V podzemí budete obdivovať stalaktitystalagmity, ale aj podlahový ľadľadové stĺpy. Tie sú najmohutnejšie v jarných mesiacoch.

V jaskyni bolo zistených 8 druhov netopierov. O tom, že bola živočíchmi vyhľadávaná aj v dávnej minulosti svedčí nález kostí jaskynného medveďa a iných stavovcov.

Demänovská dolina je plná iných zaujímavostí. Po obhliadke Demänovskej ľadovej jaskyne sa môžete vydať do susednej Demänovskej jaskyne slobody. Cestou hore dolinou sa dostanete do Jasnej, najväčšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku. Ale ani v lete sa tu nudiť nebudete. Lanovka Vás vyvezie až na vrchol Chopku, z neho napríklad ku hotelu Srdiečko, odkiaľ to je na skok do ďalšej známej jaskyne - Jaskyne Mŕtvych netopierov.

Ubytovať sa môžete priamo v obci Demänovská Dolina alebo v blízkej Pavčinej Lehote. Obe sú pripravené na nápor turistov a nebude najmenším problémom nájsť si svoju chatku alebo izbu v útulnom penzióne. Rozmach zažívajú aj priváty a ubytovať sa môžete takmer v každom dome. Výhodou takéhoto ubytovania je mimoriadne priaznivá cena. Na dovolenku nemusíte jazdiť len pre lyžovačku alebo pre vodu, ale aj pre spoznávanie podzemných krás a viac ako v Demänovskej doline ich nájdete len veľmi ťažko.

... zobraziť viac

Chata Ondrík

0,1 km od Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská Dolina, v rek...
Blízko Jasnej!

Turistická chata CHOPOK

0,6 km od Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská Dolina, v rek...
Pri zastávke SKIBUSU, raňajky, 42 miest

Chata TABITA

0,7 km od Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská Dolina, v rek...
Chata s krbom v krásnom tichom prostredí

Chata Adam

0,9 km od Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská Dolina, v rek...
Chata priamo v Demänovskej Doline

Penzión a apartmány Jozef

1,0 km od Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská Dolina, v rek...
Zaručená kvalita a spokojnosť!

Apartmány Tri Studničky

1,1 km od Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská Dolina, v rek...
Len 5 km od lyžiarskeho strediska Jasná!

Chata Hana

1,2 km od Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská Dolina, v rek...
Útulná chata vhodná pre rodiny s deťmi.

Chata Jana

1,2 km od Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská Dolina, na ok...
Ponúkame Liptov Region Card!

Chata Tomáš

1,4 km od Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská Dolina, v rek...
Chata s krbom biliardom kúsok od Jasnej

Privát 305

1,4 km od Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská Dolina, v rek...
V krásnom tichom prostredí pri potoku!