Loading

Ubytovanie v Strelníkoch

(1 objekt + 24 objektov v okolí 25 km)

Apartmán U Zemänov na Šajbe

Strelníky, na okraji obce / mesta, pri vleku
Samostatný vchod na parkovisko a záhradu

Rekreačné zariadenie Chata Lubetha

Ľubietová (Strelníky 1,0 km vzdušne), na samote, v lese
Výnimočné ubytovanie s množstvom zábavy!

Kúpeľný pobyt - Kúpele Brusno

Brusno (Strelníky 6,9 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri...
Kúpeľný pobyt so zľavou až 45%

Chata v Osrbli

Osrblie (Strelníky 10,9 km vzdušne), na okraji obce / mesta,...
Samostatná chatka a záhrada pre deti

Chalupa Jasmínko

Moštenica (Strelníky 11,8 km vzdušne), na okraji obce / mest...
Romantická chalupa pri potoku, s krbom

Chalupa Anička

Lopej (Strelníky 12,5 km vzdušne), mimo obce / mesta, pri le...
Posledné voľné termíny na leto 2020 .

Apartmány Priehalina

Hriňová (Strelníky 15,9 km vzdušne), na okraji obce / mesta,...
VÝHĽAD, JARNÉ TÚRY, SÚKROMIE, SAUNA, ...

Chaty Antónia

Hriňová (Strelníky 16,0 km vzdušne), na samote, pri lese...
Zažite cestovný pokoj na lazoch !!

Fuggerov dvor

Selce (okres Banská Bystrica) (Strelníky 17,1 km vzdušne), m...
Horský hotel vzdialený od mesta 7 km.

Apartmán u Šárky

Valaská (Strelníky 17,2 km vzdušne), na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji...
Krb, fínska sauna, detské pieskovisko...
1 - 25 / 25

Strelníky

Strelníky 1
 
Obec Strelníky sa rozprestiera medzi Banskou Bystricou a Breznom na Strednom Slovensku na rozhraní regiónov Pohronia a Podpoľania. Jej najbližšími obcami sú Ľubietová a Povrazník. Obec sa spomína písomne prvýkrát pod názvom Saiba v roku 1465, ale dá sa predpokladať, že vznikla už skôr. Terajší názov nesie od roku 1948. Je možné, že názov obce pochádza z nemeckého slova die Scheibe, čo znamená terč.
 
Historicky boli Strelníky poddanskou obcou mesta Ľubietová, ktorému patrila aj okolitá pôda. Obyvateľstvo sa venovalo roľníctvu, v čase vojen sa menili na strelcov. Obec bola viackrát vyplienená Turkami, časť obyvateľstva bola odvlečená do zajatia. Začiatkom 16. storočia sa od ľubietovskej farnosti začala aj sem šíriť reformácia. Od roku 1886 mali Strelníky vlastnú samosprávu. Obec bola postihnutá prvou svetovou vojnou a hospodárskou krízou v 30. rokoch minulého storočia. Vzhľadom na polohu sa veľká časť obyvateľstva zapojila do bojov počas Slovenského národného povstania. V povojnovom období sa obec zmodernizovala a obyvateľstvo nachádzalo prácu v železiarňach a zlievarňach na Horehroní.
 
Obyvatelia obce sú prevažne evanjelického vyznania. Avšak evanjelický kostol stojí v obci iba od roku 1997. Vznikol na mieste starej evanjelickej školy. V Strelníkoch pôsobila mladá učiteľka Mária Ďuríčková, známa spisovateľka. Po roku 1942 z obce odišla ako vydatá Mária Masaryková. Jej manžel, ktorý pôsobil počas SNP ako partizánsky veliteľ, bol Nemcami kruto popravený.
 
Ak sa zaujímate o život ľudí v minulosti, v budove starej školy navštívte izbu ľudových tradícií. Sú tu sústredené miesta dennej potreby, ktoré používali predkovia, ako napríklad nádoby, pracovné nástroje, oblečenie, obuv, ručne tkané koberce, skrine, kolovrátok, či krosná. V Strelníkoch môžete natrafiť ešte na zachované pôvodné drevené zrubové či murované domy. V prednej časti boli obytné priestory natierané modrou farbou, za nimi boli hospodárske stavby. Dvory boli uzavreté s vyrezávanými bránami. V oblasti má svoju tradíciu salašníctvo. Na salašoch môžete ochutnať žinčicu, syr, oštiepky či iné výrobky. V obci sa predáva darčeková keramika, vyrábajú sa tu drevené črpáky, zachovalo sa ručné tkanie pokrovcov a plátna.
 
Strelníky 2
Lákadlom v okolí je určite geografický stred Slovenska - Ľubietovský Hrb, ktorého výška dosahuje takmer 1600 metrov. Samotný vrchol tvorí skalné bralo, ktoré spadá kolmými stenami dolu. Ako inak, z vrcholu sú pekné pohľady na okolité lúky, horské dedinky v údoliach a predovšetkým západný hrebeň Nízkych Tatier. Ak budete mať šťastie na dobrú viditeľnosť a čistý vzduch bez oparov, môžete zahliadnuť aj rozložitú Kráľovu hoľu a štíty Vysokých Tatier. Zaregistrovať môžete aj Veľkú Fatru, Kremnické vrchy a Vtáčnik.
 
Pre prístup ku Hrbu sa dá využiť modrá turistická značka vedúca z neďalekej Ľubietovej. Prechádza Starým Majerom a Včelíncom - nájdete tu krásne malebné lúky. Značka prechádza aj okolo turistickej chaty pod Hrbom, kde sa dá občerstviť. Až po chatu Vás zavedie aj cyklistická trasa, ktorá je často využívaná. Z Hrbu môžete po červenej značke pešo pokračovať na Ľubietovský Vepor, ktorý je ešte o pár metrov vyšší. Zaujímavým miestom na hrebeni sú Veporské skalky, vysoké 30 až 35 metrov, ktoré bývajú porastené machom a kvetenou. Sú od nich pekné výhľady do okolia. Cez Hájny Grúň a Bukovinu sa dá pri ceste naspäť napojiť na zelenú značku a vrátiť sa cez Ľubietovskú Bukovinu, kde sú z lúk široké výhľady na Nízke a Vysoké Tatry. Na Strelníckej Bukovine sa nachádza aj salaš.
 
V okolí obce sa nachádza niekoľko lokalít s bohatým výskytom dreveného opálu, čo súvisí s vulkanickou činnosťou. Opály sa nachádzali zvyčajne pod sopečným tufom. Drevený opál predstavuje vlastne drevo konzervované chemickými látkami, takže najmä pre geológov je táto lokalita výnimočná. Opálové kmene s priemerom 35 centimetrov dosahovali dĺžku až 3 metre.
 
Strelníky majú svoje miestne letné kúpalisko s dvoma bazénmi vybudovanými v areáli s trávnatým futbalovým ihriskom. Okrem kúpania si tu môžete zahrať volejbal alebo nohejbal. Na ihrisku s umelým trávnikom a osvetlením si môžete zahrať futbal, volejbal, či tenis. V susednej Ľubietovej si môžete zahrať bowling, či navštíviť fitness. V Ľubietovej sa nachádza aj náučný banský chodník zameraný na históriu tohto kedysi banského kráľovského mestečka. Nad Ľubietovou sa týči výborné vyhliadkové miesto, ktorým je Vysoká skala. Vedie na ňu zelená turistická značka priamo z Ľubietovej. Zvrchu sa naskytnú pohľady na Borišov, Ploskú, či Čierny kameň v pohorí Veľkej Fatry, hrebeň Nízkych Tatier, Vepor a samozrejme Poľanu.
 
Strelníky 3
Cyklisti môžu okrem chaty pod Hrbom v opačnom smere na bicykli navštíviť Povrazník a pokračovať popod Jaseňový vrch, Veľkú Zolnú až do Ponickej Huty. Z nej sa dá prejsť cez Dúbravicu a Čačín až do Hrochote. Milovníci hradov radi navštívia malebný zrekonštruovaný Ľupčiansky hrad nad obcou Slovenská Ľupča. Hrad bol častým sídlom panovníkov. V polovici 15. storočia ho poškodilo zemetrasenie. Je tu 62 metrov hlboká studňa, cez ktorú vedie chodba mimo hradieb, ako aj tzv. Korvínova lipa s odhadovaným naozaj úctyhodným vekom viac ako 700 rokov, čo predstavuje jednu z najstarších líp v strednej Európe.
 
A aké možnosti lyžovania sú tu v zime? Pod vrchom Vtáčnik sa nachádza lyžiarske stredisko Ski Strelníky, kde sú 200 a 600 metrov dlhé zjazdovky určené najmä pre rodiny s deťmi. V okolí sú aj bežkárske trate. K dispozícii je taktiež lyžiarska škola a požičovňa lyžiarskeho výstroja.
 
Strelníky sú vhodným miestom pre tých, ktorí chcú spoznávať krásy Poľany a Ľubietovského Vepra. Veríme, že si tu dokonale oddýchnete a budete sa na tieto miesta radi opätovne vracať. Tunajšie penzióny alebo chalupy Vám budú plne k dispozícii.

Názory a odporúčania

Marian (rodina so staršími deťmi - návštevník) 24.2.2020
"Na konci sveta", z čoho vyplýval pokoj a kvalitná tma v noci.
Gabika Herdova (rodina s malými deťmi - návštevník) 20.2.2020
Vela moznosti na nenarocnu turistiku. To sme ocenili, kedze mame male deti.
Lucia Palková (rodina s malými deťmi - návštevník) 23.5.2019
V obci je krásne a čisto, je tam pametnik padlých vojakov a krásna priroda
Andrej (skupina - návštevník) 12.2.2019
Klud v obci. Lyziarsky svah Strelniky. Moznost turistiky, cykloturistiky a prechadzok v okolitej peknej prirode.
David (rodina s malými deťmi - návštevník) 30.8.2018
V obci je obchod, hostinec, ve vedlejší obci pizzerie. Poblíž obce je bazén, bohužel v čase našeho pobytu mimo provoz.