Loading

Ubytovanie vo Vyšnom Slavkove

(1 objekt + 14 objektov v okolí 25 km)

Ubytovanie u Alžbetky

Vyšný Slavkov, v obci / v meste
Wellness + ukážka výroby múky a chleba

Zlaté kopyto Kopytovská dolina

Lipovce (Vyšný Slavkov 5,0 km vzdušne), na samote, pri lese...
Vhodné pre veľké skupiny

Penzión Podzámok

Spišské Podhradie (Vyšný Slavkov 10,6 km vzdušne), na okraji...
Penzión priamo pod SPIŠSKÝM HRADOM

Chalupa pod lesom

Hendrichovce (Vyšný Slavkov 12,3 km vzdušne), na okraji obce...
Ticho a pokoj pod lesom

Drevenica Šambron

Šambron (Vyšný Slavkov 16,5 km vzdušne), na okraji obce / mesta
Rozprávková drevenica

Casa Blanca

Spišské Vlachy (Vyšný Slavkov 16,8 km vzdušne), v rekreačnej...
V krásnom prostredí s rozľahlou záhradou

Chata pri vleku

Levoča (Vyšný Slavkov 17,9 km vzdušne), v rekreačnej oblasti...
Štýlová chata v tichom prostredí!

Ubytovanie Miško

Levoča (Vyšný Slavkov 17,9 km vzdušne), v rekreačnej oblasti...
Záhradný krb, trampolína, pri kúpalisku!

Chata POD LESOM

Levoča (Vyšný Slavkov 17,9 km vzdušne), na okraji obce / mes...
V krásnom prostredí pri zjazdovke

Rezort Levočská Dolina

Levoča (Vyšný Slavkov 18,1 km vzdušne), na okraji obce / mes...
Vlastné biokúpalisko a požičovňa e-bikov
1 - 15 / 15

Vyšný Slavkov

Vyšný Slavkov 1

Obec Vyšný Slavkov leží na úpätí severného horstva Braniska v nadmorskej výške 560 m n. m. Severne od Slavkova, ktorý patrí do okresu Levoča, je kotlina Slavkovského potoka napájajúca sa na Toryskú kotlinu. Chotár sa rozprestiera na rozhraní Spiša a Šariša. Slavkov niesol v minulosti rôzne názvy ako Wzaulouk, Owzalouk, Felsewzalok, Wisny Slawkow a iné. Svoj terajší názov nadobudol v roku 1920.

Prvé dôkazy o osídlení tejto oblasti sú z obdobia doby halštatskej. Na tie nadväzovali zmienky o sídlach z prelomu letopočtov. Približne v čase výstavby Spišského hradu začiatkom 13. storočia sa spomína oblasť silného prúdu vody v údolí Slavkovského potoka - Slavkovské žriedlo. Písomné dôkazy o osídlení Vyšného Slavkova sú útržkovité. Obec mala v stredoveku výsadu postaviť si kostol, zvoliť si farára a tomu platiť dežmu. Už v roku 1397 stál pri Slavkovskom žriedle uprostred dediny katolícky kostol. V 16. až 17. storočí sa veľká časť obyvateľstva hlásila k luteránskemu vyznaniu. Potom nasledovala rekatolizácia. V roku 1733 bol kostol prestavaný a o 150 rokov neskôr bol v roku 1884 na vŕšku uprostred Slavkova dostavaný terajší kostol sv. Michala Archanjela v pseudogotickom slohu. Na mieste niekdajšieho kostola stojí kaplnka s Lurdskou Pannou Máriou z konca 19. storočia. Obec má tri cintoríny, jeden je židovský.

Okolie poskytuje veľa zaujímavých možností na turistiku. Priamo z obce vedie v smere na juh žltá turistická značka cez výhľadovú Zelenú skalu na kruhovito rozložitú Smrekovicu. S výškou 1199,9 m n. m. je najvyšším vrchom pohoria Branisko. Značka prechádza prevažne hustým lesom, o to viac si vychutnáte pekný výhľad z vrcholu. Pri dobrej viditeľnosti je z odlesnených vrcholových častí vidieť hrebeň Levočských vrchov ako aj majestátne štíty Vysokých Tatier. Na vrchole je postavený kríž ako aj lavičky s prístreškom, kde je možné si po náročnom výstupe na vrchol odpočinúť. Smrekovica je doslova rajom pre poľovnícky revír ako Spiša, tak aj Šariša. Do Slavkova sa z nej môžete vrátiť po modrej turistickej značke cez výhľadové kopce Kravcovú a Boldigáň. Sú to málo známe miesta, kde sa to turistami určite nehemží.

Vyšný Slavkov 2

Smerom na východ vedie z obce červená turistická značka do Lačnovského sedla a obce Lačnov. Na trase prechádzate aj horskými lúkami a môžete tu postretnúť aj pasúce sa ovečky. Obec Lačnov môže byť východiskom na ďalšie jedinečné miesto v okolí, ktorým je 2 kilometre dlhý Lačnovský kaňon, vytvorený Lačnovským potokom. Lokalita, ktorou vedie náučný chodník, je nazývaná aj malým Slovenským rajom. A niet sa čo čudovať, sú tu vodopády, obrie hrnce a iné bizarné skalné útvary týčiace sa do výšky. Najznámejším z týchto útvarov je Kamenná baba. Exponované miesta sú zaistené kovovými schodmi, rebríkmi a pomocnými reťazami. Ak zavítate do týchto miest, neváhajte a navštívte jaskyňu Zlá diera. Pri jej prehliadke si budete svietiť tradičnými jaskyniarskymi karbidkami, pretože jaskyňa je neosvetlená. Vaša ratolesť ako aj Vy budete mať určite nezabudnuteľný zážitok.

Ďalším lákadlom v širšom okolí je bezpochyby Spišské Podhradie s jedinečnou Spišskou Kapitulou, ktorá je spolu s hradom zapísaná do pamiatok UNESCO a tvorí mestskú pamiatkovú rezerváciu. Jej dominantou je neskororománska katedrála sv. Martina s dvomi mohutnými vežami. Na týchto miestach na Vás dýchne história a minulosť.

Spišský hrad je jeden z najväčších a najrozsiahlejších stredovekých hradov nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Jeho ruiny sa týčia na Spišskom hradnom vrchu v srdci SpišaVyšný Slavkov 3Výlet k hradu môžete spojiť aj s návštevou Dreveníka, ktorý je jedinečný svojimi skalnými vežami, jaskynkami, puklinami a strmými a príkrymi zrázmi na okrajoch. Z neho môžete pokračovať do obce Žehra, kde sa nachádza zaujímavý rímskokatolícky kostol Ducha Svätého.

Milovníci zimných športov si prídu na svoje v športovom areáli Relax centra Plejsy na severných svahoch Krompašskeého vrchu. Čaká tu na Vás 9 zjazdoviek rôznych stupňov náročnosti, reštaurácia, servis a požičovňa lyží, či detský kútik. Mechanické zasnežovanie umožňuje podľa potreby predĺžiť sezónu až do jarných mesiacov, keď už v iných lokalitách nemusí byť sneh. Ďalšou možnosťou je využiť menšie lyžiarske stredisko Buče, ktoré ponúka 4,5 kilometra ľahkých, stredne ťažkých a ťažkých zjazdových tratí. Pre skúsenejších lyžiarov sú k dispozícii Lipovecká - 400 metrov dlhá zjazdovka, Jamesacká - 620 metrová zjazdovka a taktiež zjazdovka s názvom Lačnovská, ktorá je určená pre snowboardistov. K dispozícii je aj lyžiarska škola a detský lanový vlek. Bežkári tu nájdu 5, 7 a 8 kilometrový okruh.

Vyšný Slavkov a jeho okolie má čo ponúknuť, čo sa týka peknej prírody ako aj historických pamiatok. Vyberte si ubytovanie, či už na priváte, chalupe alebo v penzióne, podľa Vašej chuti a príďte sa sami presvedčiť na vlastné oči, že tento región si zaslúži Vašu pozornosť. On sa Vám odmení jedinečnými zážitkami.

Názory a odporúčania

Agáta (starší pár - návštevník) 16.8.2018
Malá, ale pekná dedinka, chýbala nám reštaurácia.
Martin Alakša (rodina s malými deťmi - návštevník) 19.9.2017
Je to nádherná dedinka v údolí, kto hľadá nákupný turizmus tak nech ostane v meste.