Loading

Ubytovanie v Studenci

(0 objektov + 41 objektov v okolí 25 km)

Penzión Podzámok

Spišské Podhradie (Studenec 1,6 km vzdušne), na okraji obce / mesta, v centre mesta (LE 12,5 km vzdušne)
Penzión priamo pod SPIŠSKÝM HRADOM

Ubytovanie František

Spišské Vlachy (Studenec 7,8 km vzdušne), v obci / v meste (SN 17,0 km vzdušne)
POZOR - Posledné voľné termíny na zimu!

Ubytovanie u Alžbetky

Vyšný Slavkov (Studenec 9,0 km vzdušne), v obci / v meste (L...
Wellness + ukážka výroby múky a chleba

Casa Blanca

Spišské Vlachy (Studenec 9,8 km vzdušne), v rekreačnej oblas...
V krásnom prostredí s rozľahlou záhradou
1 - 41 / 41

Studenec

Obec Studenec leží vo východnej časti regiónu Spiš a okresu Levoča v Levočských vrchoch. Studenec je rozlohou malá obec. Kataster má iba 8,3 km2. Jeho južná časť zasahuje do Hornádskej kotliny. Prvá písomná zmienka o obci s názvom Kolbachy je z roku 1264. Studenec založili alebo dosídlili Nemci z 1,5 km vzdialeného Spišského Podhradia. V palete názvov sú aj mená Kalderbach, Coldobach, Kaldbach, Kuhenbach, či Kolbachy. Pôvodný názov obce pochádza s najväčšou pravdepodobnosťou z mena Studený potok.

Studenec je miestom, odkiaľ môžete vyrážať do okolia za prírodnými, či kultúrnymi historickými pamiatkami. V blízkom okolí je ich neúrekom. Južne od Studenca sa týči mohutný Spišský hrad na hradnom vrchu, na ktorého siluetu sa môžete kochať už priamo z obce. Hrad je zároveň hlavnou dominantou a lákadlom návštevníkov a turistov. Z hradného brala je kruhový výhľad na široké okolie. Pri peknom počasí môžete obdivovať aj štíty Vysokých Belianskych Tatier, či Kráľovu hoľu Nízkych Tatrách.

Spomínané Spišské Podhradie, vzhľadom na svoju blízku polohu, slúži ako centrum služieb pre obyvateľov Studenca. Jeho mestskú časť tvorí aj Spišská Kapitula, ktorá je mestskou pamiatkovou rezerváciouJe zapísaná do pamiatok UNESCO. Je to miesto, ktoré na Vás dýcha históriou. Ako cirkevné mestečko sa rozprestiera na kopci, pričom jeho história siaha až do 12. storočia. Neskôr v 17. storočí bola Spišská Kapitula obohnaná hradbami. Domy sú tu sústredené po oboch stranách jedinej ulice. Dajú sa tu nájsť pôvodne gotické, renesančné, či barokové domy. Pri prechádzke si všimnite aj biskupský palác, hodinovú vežu a budovu seminára. Najzaujímavejšou stavbou je neskororománska katedrála sv. Martina a jej dve veže. Jej interiér je mimoriadne cenný. V katedrále sa nachádza najstaršia známa románska plastika na Slovensku - Leo albus.

Ak chcete návštevu Spišského hradu spojiť so spoznávaním okolitých prírodných krás, pešie putovanie začnite v lokalite Sivá Brada. Je najmladšou travertínovou kopou na Spiši. Odtiaľ po žltej turistickej značke prechádzate okolo voľne prístupných minerálnych prameňov, či pútnickej kaplnky. Ďalšou zaujímavosťou je prírodná pamiatka Jazierko na Pažiti, ktoré je minerálnym výverom. Na dne jazierka sú viditeľné výrony plynov. Ďalej chodník prechádza Spišskou Kapitulou - Spišským Podhradím. Do kopca ku hradu sa dá vyjsť pešo po zelenej turistickej značke. V okolí hradu stojí za návštevu aj Dreveník, ku ktorému Vás dovedie žltá turistická značka. Dreveník tvorí najrozsiahlejší travertínový útvar na Slovensku a zaujme na prvý pohľad. Je jedinečný svojimi skalnými vežami, jaskynkami a puklinami. Jeho okraje sú strmé a príkre. Sú tu až 50 metrov vysoké steny. Na plošine sú typické krasové javy, ktoré vznikli eróziou zrážkovej vody. Ďalej môžete pokračovať do obce Žehrakde sa nachádza zaujímavý rímskokatolícky kostol Ducha Svätého, zapísaný do pamiatok UNESCO.

Ak máte chuť sa túlať miestami, kde davy turistov určite nechodia a kde sa dá naplno vychutnávať ticho, pokoj, samota a dávno zabudnutý čas, určite navštívte osadu Podproč na severe od Studenca. Do osady nevedie žiadna asfaltová cesta. Pre prístup môžete zvoliť zelenú turistickú značku z obce Ordzovany. V osade nikto trvalo nebýva. Mnohé domy sú rozpadnuté a už neobývané. Niekoľko ľudí tu má však domy opravené. Tieto sú využívané skôr ako chaty, či chalupy. Z lúk sú pekné výhľady do okolia. Za návštevu stojí aj miestny starý cintorín a zrekonštruovaný kostol.

Ak uprednostňujete ubytovanie v tichom prostredí mimo veľkého ruchu, obec Studenec môže byť pre Vás správnou voľbou. Tu sa Vám podarí v ponuke privátov, penziónov alebo chát nájsť ubytovanie, kde budete môcť obdivovať siluetu Spišského hradu priamo pri raňajkách. Na návštevu kultúrnych pamiatokprírodných krás v okolí Studenca si môžete odskočiť aj z Vysokých Tatier alebo z Popradu. Keď je v Tatrách zamračené a škaredo, na Spišskom hrade môže byť pekne a slnečno. Ak na tieto miesta raz zavítate, zistíte, že na Spiši a v Levočských vrchoch je čo obdivovať.