Loading

Ubytovanie v Lipovciach

(1 objekt + 9 objektov v okolí 25 km)

Zlaté kopyto Kopytovská dolina

Lipovce, na samote, pri lese / na okraji lesa
Vhodné pre veľké skupiny

Chalupa pod lesom

Hendrichovce (Lipovce 5,4 km vzdušne), na okraji obce / mest...
Ticho a pokoj pod lesom

Ubytovanie u Alžbetky

Vyšný Slavkov (Lipovce 7,5 km vzdušne), v obci / v meste
Wellness + ukážka výroby múky a chleba

Chata Drienica

Drienica (Lipovce 14,7 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pr...
500 m od lyžiar. strediska Ski Drienica!

Rekreačný dom White House

Drienica (Lipovce 14,8 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pr...
LASTMINUTE -Vonkajší krb, vírivka, sauna

Hotel & Wellness centrum Javorná

Drienica (Lipovce 15,1 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pr...
Wellness na horách s bohatými aktivitami

Penzión Podzámok

Spišské Podhradie (Lipovce 15,5 km vzdušne), na okraji obce...
Penzión priamo pod SPIŠSKÝM HRADOM

Privát pod hradom

Spišské Podhradie (Lipovce 15,9 km vzdušne), v obci / v meste, pri potoku
Príjemná atmosféra s výhľadom na hrad...

Casa Blanca

Spišské Vlachy (Lipovce 18,4 km vzdušne), v rekreačnej oblas...
V krásnom prostredí s rozľahlou záhradou

Villa Bella

Prešov (Lipovce 19,7 km vzdušne), v obci / v meste
Prijemné ubytovanie v Prešove
1 - 10 / 10

Lipovce

Lipovce 1

Obec Lipovce sa rozprestiera v doline Lipovského potoka. Jej okoliu dominujú pohoria Branisko a Šarišská vrchovina. Prvá písomná zmienka o Lipovciach pochádza z roku 1320, dedina však existovala aj predtým. Jej názov pochádza od názvu listnatej dreviny - lipy. Pôvodný názov obce znel Lypouch, neskôr Lipoch, Lypolch, Lipowecz, či Lipowce. Terajší názov Lipovce sa používa od roku 1927. K Lipovciam patrí aj na severozápade situovaný Lačnov. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1389. Táto časť niesla názvy ako Lachnow, Lacžnow, Laschno, Lačno. Názov Lačnov je zaužívaný od roku 1920. Môžeme predpokladať, že názov vznikol od mena šoltýsa - Lačnov, ktorý ho založil na zákupnom práve. Počas jeho histórie bol Lačnov vždy menšia osada ako Lipovce.

Dominantou Lipoviec je rímskokatolícky kostol zasvätený sv. Jurajovi, ktorý tu stojí od roku 1663. Jeho gotický štýl bol neskôr pozmenený na renesančný. V Lačnove stojí gréckokatolícky kostol. Nájdete tu typický podhorský ráz. Okolo obydlí tu aj dnes vidieť hospodárske budovy, ako napríklad stodoly, kôlne, či senníky. Veľkou vzácnosťou je, že tu zostala zachovaná pôvodná zástavba. Viaceré obytné domy sú kultúrnymi pamiatkami, pričom do pamiatkovej zóny je zakázaný vjazd motorových vozidiel. Toto všetko sú dôvody, aby ste na tieto miesta zavítali a vychutnali si naplno ich atmosféru.

V okolí je vskutku veľa možností na turistiku a aktívny oddych. Po červenej značke sa priamo z Lačnova môžete vydať do Lačnovského kaňonu vytvoreného na Lačnovskom potoku. Vedie tadiaľto aj náučný chodník s informačnými tabuľami. Nájdete tu vodopády, obrie hrnce a zaujímavé skalné útvary. Charakterom je kaňon podobný Slovenskému raju. Nad údolie smerom na Kamennú babu stúpa žltá značka. Ak sa po nej vydáte, prídete ku peknej skale, ktorá je zaujímavá svojím veľkým skalným oknom nazývaným Vrátnica. Skalu obľubujú a využívajú hlavne milovníci lezenia.

Lipovce 2

Po červenej značke sa v smere na západ z Lačnova dostanete cez Lačnovské sedlo a miesta s utešenými lúkami s pasúcimi sa ovcami až do Vyšného Slavkova. Ak prejdete do časti, kde je lom, žltá turistická značka Vás zavedie cez výhľadovú Zelenú skalu na kruhovito rozložitú Smrekovicu. Práve tá je s jej výškou takmer 1200 m n. m. najvyšším vrchom Braniska. Pri dobrej viditeľnosti môžete z vrcholových častí pozorovať hrebeň Levočských vrchov a v diaľke aj majestátne štíty Vysokých Tatier. Na Smrekovici stojí kríž, sú tu aj lavičky, ohnisko i prístrešok. Táto lokalita je rajom pre poľovníkov. Cez výhľadové kopce KravcovúBoldigáň sa dá napojiť na zelenú značku a kruh uzavrieť v spomínanom Lačnovskom sedle. Tieto lokality sú pomerne málo známe miesta, a tak sa tu dá naplno vychutnať príroda a objavovanie.

Nad Lačnovom sa vypína aj vrchol Buče, patriaci do pohoria Bachureň, ktorý o pár metrov prevyšuje 1000 metrov. Je vhodnou lokalitou aj pre závesné lietanie. Celým pohorím s množstvom výhľadových miest vedie červená značka. Na severovýchodnom svahu je rekreačné stredisko. Na východ od Buče je ďalším skvelým výhľadovým miestom vrch Minžová. V juhovýchodnom svahu Vás zláka sprístupnená jaskyňa Zlá diera, nazývaná aj Zlá Džura. Pri jej prehliadke dostanete do ruky jaskyniarske karbidky, ktoré budú robiť svetlo v inak neosvetlenej jaskyni. Návšteva Vám aj Vašim deťúrencom prinesie nezabudnuteľný zážitok. Hrebeň je vhodný aj pre milovníkov horskej cyklistiky, Nájdete tu miesta plné pekných krajinárskych zátiší. Určite tu nestretnete davy turistov. Veľkou výhodou je to, že terén nie je náročný.

Na juh od Lipoviec sa nachádza obec Šindliar. Jeho názov pochádza z mena zakladateľa - nemeckého kolonistu Šindliara (Schindler). Obec je známa výrobou šindľov. Ukrýva aj vzácnu kultúrnu pamiatku, ktorou je stredoveký kostolík sv. Michala Archanjela z prvej polovice 14. storočia. Je zrekonštruovaný, pričom bol zachovaný jeho stredoveký vzhľad. V kostolíku sa slúžia omše a organizujú sa tu rôzne kultúrne akcie. Určite zájdite aj ku prameňu Salvator.Lipovce 3

Ďalšou skvelou lokalitou v širšom okolí je Spišské Podhradie s jedinečnou Spišskou Kapitulou. Milovníci hradov si prídu na svoje pri prehliadke Spišského hradu, ktorého komplex je jeden z najväčších a najrozsiahlejších nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Pútavou je aj lokalita Dreveníka s jeho skalnými vežami, jaskynkami, puklinami, či strmými zrázmi. Možností je naozaj veľa, nudiť sa tu určite nebudete.

Milovníci lyžovania môžu v pohorí Bachureň využiť lyžiarske stredisko Ski Búče. Je tu celkovo 6 zjazdoviek, po dve trasy ľahkej, strednej a stredne ťažkej obťažnosti. Lyžovačka tu však potrebuje prírodný sneh. Pri jeho dostatku môžete lyžovať aj večer. Pre prístup do strediska slúži obec Renčišov. K dispozícii je tu aj lyžiarska škola a detský lanový vlek. Bežkári tu nájdu trasy na bežecké lyžovanie - je tu 5, 7 a 8 kilometrový okruh. V prípade nedostatku prírodného snehu môžete využiť vzdialenejšie Relax centrum Plejsy na severných svahoch Krompašského vrchu. Tu na Vás čaká 9 zjazdoviek rôznych stupňov náročnosti, reštaurácia, servis a požičovňa lyží, či detský kútik.

Veríme, že pri dlhšej návšteve týchto miest nájdete vhodné ubytovanie či už v chate alebo ubytovni, ktoré Vám bude vyhovovať. Lipovce sa Vám za návštevu odmenia peknou prírodou a naozaj širokými možnosťami na aktívny relax v ich okolí.

Názory a odporúčania

Martin Sabol (rodina so staršími deťmi - návštevník) 21.7.2016
Nadhera