Loading

Ubytovanie Spišský hrad

(99 objektov v okolí 25 km)
Spišský hrad

Spišský hrad

Spišské Podhradie

Je len málo prípadov, kedy sa snúbi prírodné bohatstvo s tým kultúrnym. Jeden z nich je na Spiši, jednom z najznámejších a najnavštevovanejších regiónov Slovenska. A nejde len o slovenský, ale európsky unikát. Spišský hrad. Jeden z najväčších v celej Európe.

Hrad vďaka svojej majestátnosti je nemožné prehliadnuť. Uvidíte ho zďaleka, už od diaľnice. Pod ním leží mestečko Spišské Podhradie, ktoré je preslávené svojou katedrálou a kňazským seminárom. Spišský hrad je na miestnom travertínovom vrchu a so svojou rozlohou vyše 40 000 metrov štvorcových je jedným z najväčších v celej Európe.

Celé hradné bralo je dokonca národnou prírodnou pamiatkou. A samotný hrad je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Travertínová kopa, na ktorej hrad stojí má vynikajúce strategické postavenie. Stojí totiž až 200 metrov nad okolitým terénom a záverečné metre sú takmer kolmé. V minulosti boli travertínové bralá veľkou prekážkou pre nepriateľov. Hradisko bolo obývané už v dávnej dobe starými kultúrami, dokonca ešte v dobe pred naším letopočtom. Obdobie od desiateho do trinásteho storočia znamenalo pre hrad veľký rozmach. Kvôli útokom zo strany Tatárov bola akútna potreba obranného hradu. Ako prvá sa postavila mohutná majestátna veža, ktorá bola zničená zemetrasením. V 13. storočí bola postavená jej nástupkyňa, veža, ktorá stojí dodnes.

V tomto období bol na hrade čulý stavebný ruch. Paradoxom je, že hrad napredoval aj napriek ničivým mongolským vpádom v roku 1241. O storočie neskôr došlo k ďalšiemu rozšíreniu hradu. Nádvorie s rozmermi 150 x 60 metrov bolo na svoje pomery mimoriadne priestranné. Spodné mohutné nádvorie, vďaka ktorému má hrad takú veľkú rozlohu začalo byť postupom času na príťaž. Bolo zbytočné mať tu hliadky a brániť tak veľké územie. Preto sa postupom času začalo využívať takmer výhradne na hospodárske účely.

Hradu vládli najznámejšie panovnícke rody. Za zmienku stoja Thurzovci, Zápoľskí a Čákovci. Postupom času začal hrad pustnúť a poslednú úlohu zohral počas povstania. Sídlili tu cisárske vojská, ktoré hrad neskôr opustili. Klincom do rakvy hradu bol požiar v roku 1780. Hrad potom chátral a to trvalo až do roku 1945. Na rekonštrukciu si ešte musel nejakú dobu počkať. Záchranné práce na hrade započali až v roku 1961.

Prehliadka hradu je zaujímavá pre každého. Hradná veža, mučiareň, expozícia dobových zbraní alebo prechádzka dolným nádvorím ponúka široké spektrum toho, čo môžete vidieť. Bolo by škodou vynechať aj atrakcie v okolí, katedrálu sv. Martina v Spišskej Kapitule či historickú Levoču.

Najvýhodnejšie ubytovanie s najlepším prístupom na Spišský hrad nájdete v Spišskom Podhradí alebo neďalekej Žehre, ktorá sa pýši kostolíkom zapísaným rovnako v zozname UNESCO. Na výber budete mať predovšetkým z privátov, no nájdete aj cenovo dostupné a príjemné penzióny. Spoznajte naše európsky známe unikáty a vydajte sa spoznávať taje Spiša.

... zobraziť viac

Penzión Podzámok

0,9 km od Spišský hrad, Spišské Podhradie, na okraji obce / m...
Penzión priamo pod SPIŠSKÝM HRADOM

Casa Blanca

8,4 km od Spišský hrad, Spišské Vlachy, v rekreačnej oblasti,...
V krásnom prostredí s rozľahlou záhradou

Penzión Farkys

9,8 km od Spišský hrad, Jamník (okres Spišská Nová Ves), v ob...
Pokojná atmosféra, komfort, výhodná cena

Ubytovanie u Alžbetky

10,1 km od Spišský hrad, Vyšný Slavkov, v obci / v meste
Wellness + ukážka výroby múky a chleba

Zlaté kopyto Kopytovská dolina

12,5 km od Spišský hrad, Lipovce, na samote, pri lese / na o...
Vhodné pre veľké skupiny

Chalupa Pri hradbách

13,5 km od Spišský hrad, Levoča, na okraji obce / mesta, pri...
Chalupa s krbom a saunou

Four Seasons Cottage

13,6 km od Spišský hrad, Poráč, v rekreačnej oblasti, pri vleku
Nádherné prostredie pre rodiny s deťmi!

Chata Dáša

13,6 km od Spišský hrad, Poráč, v rekreačnej oblasti, pri les...
V nádhernom prostredí pri lyž. stredisku

Privát Oáza

13,6 km od Spišský hrad, Levoča, v obci / v meste, v centre mesta
Príjemné ubytovanie s free WiFi

Chata Madam

13,7 km od Spišský hrad, Poráč, v rekreačnej oblasti, pri vleku
Ubytovanie pre rodiny a turistov