Loading

Kam na výlet vo Veľkej Fatre

(122 atrakcií)

PARK SNOW Donovaly

Donovaly

Pri hľadaní lyžiarskeho strediska pre začiatočníkov ste sa zaiste stretli s jedným veľkým problémom. Buď sú takéto strediská príliš malé, majú málo ľahkých zjazdoviek alebo sú priveľmi frekventované. Dnes Vám predstavíme jedno z najznámejších na celom Slovensku zamerané predovšetkým na začínajúcich lyžiarov a rodiny s deťmi. Vitajte v PARK SNOW na Donovaloch!

Donovaly ponúkajú vynikajúce snehové podmienky, krásne výhľady, kvalitné službymnožstvo zjazdoviek hlavne pre začiatočníkov. Kde ich nájdete? Ležia priamo na hlavnom ťahu medzi RužomberkomBanskou Bystricou. Jazda rozprávkovou zasneženou krajinou Vás na lyžovačku navnadí ešte skôr, ako na miesto vôbec dorazíte.

Na prvý pohľad Vás zaujme miestna architektúra, ktorá pripomína Alpy. Krásne hotelypenzióny, pomedzi ktoré lyžujú stovky spokojných lyžiarov. A čochvíľa sa k nim pridáte aj Vy. Stredisko sa rozprestiera v nadmorskej výške 915 až 1402 metrov nad morom, vďaka čomu je zaručená dlhá lyžiarska sezóna.

Čo všetko Donovaly ponúkajú? Až 11 km zjazdoviek, 1 sedačkovú lanovku, 1 kombinovanú sedačkovú lanovku s niekoľkými kabínkami a až 14 vlekov. O tom, že je stredisko zamerané na menej skúsených lyžiarov svedčí fakt, že približne tri štvrtiny celého strediska sú modro značené, teda najľahšie zjazdovky.

S deťmi budete tráviť čas na strane južne od cesty, kde sa nachádzajú najmenej náročné trate. Keď zatúžite po niečom strmšom, zjazdovky na severnej strane cesty vedúce z Novej hole sú pre tých náročnejších. Sú značené červenou a nájdete tu dokonca aj 100 metrov dlhý čierny úsek. Kombinovaná lanovka spolu s vlekom na vrchole sa postarajú o krátke rady a Vy si budete môcť dopriať zjazd na najdlhšej zjazdovke v stredisku, merajúcej až 2200 metrov.

Keďže sú Donovaly zamerané na rodiny s deťmi a ľudí, ktorí sa chcú baviť, nájdete tu detský Fun Park, ktorý je najväčší v Strednej Európe. Ponúka slalomové dráhy, rozprávkové postavičky, rôzne prekážky pre najmenších a až 9 posuvných pásov. To všetko pod dohľadom skúsených inštruktorov. Obľúbený je aj Riders Park, kde si užije každý freerider. Skoky, profesionálne prekážky, jednoduché skoky a k tomu príjemná hudba z reproduktorov rozprúdia krv v žilách každého skúseného lyžiara. Po dávke adrenalínu sa upokojíte pri pohodovej nočnej lyžovačke. Alebo na psom záprahu, pri bowlingu. či paraglidingu. Možných aktivít je tu skutočne dosť.

Donovaly ponúkajú nespočetné množstvo voľných lôžok v krásnych hoteloch a príjemných penziónoch priamo uprostred zjazdovky. Nachádzajú sa tu chatky, turistické ubytovne, moderné wellness centrá. Záleží len od Vašich preferencií. Donovaly potešia nielen telo, ale aj ducha.

zobraziť viac

Ski Park Ružomberok Malinô Brdo

Ružomberok

Perfektná lyžovačka, dlhé kilometre zjazdoviek a prekrásne výhľady na okolitú krajinu. Vystihli sme všetko po čom Vaše lyžiarske srdce piští? Ak áno, zbystrite pozornosť. Všetko a ešte oveľa viac nájdete v lyžiarskom stredisku Malinô Brdo pri Ružomberku.

Ružomberok, mesto v prekrásnom prostredí hôr v zovretí Chočských vrchovVeľkej Fatry. Práve na svahoch Veľkej Fatry sa nachádza Ski Park Ružomberok Malinô Brdo, ktoré patrí k tým najobľúbenejším strediskám Slovenska. Priamo z mesta to je na zjazdovky len niekoľko kilometrov.

Toto prímestské lyžiarske stredisko pri hlavnom dopravnom ťahu spájajúcom východ Slovenska so západom sa rozprestiera v nadmorskej výške 567 1209 metrov nad morom. Pomerne veľké prevýšenie sľubuje mnoho zjazdoviek zameraných na všetky výkonnostné kategórie.

Čo na Vás čaká? Kilometre zjazdoviek všetkých náročností, moderné prepravné zariadenia a vždy perfektné služby. Nájdete tu takmer 2 km dlhú kabínkovú lanovku, ktorá Vás vyvezie do hlavnej časti strediska.

Ski Park Ružomberok ponúka až 12 km zjazdoviek pre každého. Deti a začínajúci lyžiari ocenia vleky na miernom svahu, kde sa naučia základom lyžovania. Takéto vleky sa v stredisku nachádzajú až 4, preto sa nemusíte báť tlačenice v radoch. 

Pre ostatných je určené celé spektrum stredne náročných zjazdoviek a niekoľko čiernych, najnáročnejších úsekov. Túto časť obsluhujú dva lyžiarske vlekysedačková lanovka. Samozrejmosťou v stredisku je komplexný systém umelého zasnežovania. Vďaka tomu sa nikdy nemusíte báť nedostatku snehu.

Poďme k tomu najzaujímavejšiemu. Stredisko sa môže pýšiť jednou z vôbec najdlhších zjazdoviek na Slovensku, takmer 4 km dlhou zjazdovkou vedúcou až z vrcholu Malinô Brdo. Dá zabrať aj zdatnejším lyžiarom a jazda po nej je skutočným zážitkom. Pod zjazdovkami nájdete bufety, požičovňu lyží, servis, lyžiarske školy, skrátka všetko, čo budete potrebovať k skvelej lyžovačke.

Región Liptova je okrem skvelých podmienok na lyžovanie bohatý aj na iné, kultúrne krásy. Zo svahu to je len malý kúsok do dedinky Vlkolínec, ktorá je vďaka dodnes živým tradíciám zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Malinô Brdo ponúka množstvo možností na perfektné ubytovanie. Hneď pri lanovke nájdete chatovú osadu so štýlovými chatkami, horský hotel či cenovo dostupné apartmány.  Ak by Vám predsa len bolo málo, v blízkom Ružomberku sa nachádza dostatok privátov, ktoré Vás určite radi privítajú. Tak si zbaľte lyžiarsku výstroj a smelo na biele zjazdovky.

zobraziť viac

Snowland Valčianska dolina

Valča

Trendom súčasnosti sú lyžiarske strediská zamerané na rodinnú lyžovačku. Vyznačujú sa kvalitne upravenými, pritom nie príliš strmými zjazdovkami a hlavne širokou ponukou služieb. Jedným z takýchto stredísk je aj Snowland Valčianska dolina.

Stredisko cestovného ruchu - Snowland vo Valčianskej doline pri Martine (približne 12,5 km) je zaujímavou a vhodnou lokalitou pre trávenie voľného času v krásnom prostredí Malej Fatry, konkrétne v jej Lúčanskej časti. Môže byť východiskovým bodom viacerých horských a peších túr, je jedným z cykloturistických cieľov v Turci. Poskytuje možnosti na kúpeľný a zdravotný cestovný ruch (kúpele a areál Spa & Aquapark Turčianske Teplice s celoročnou prevádzkou), vidiecky cestovný ruch – agroturistiku, poľovnícko-rybársky cestovný ruch ako aj kultúrno-poznávací cestovný ruch.

Snowland, založený v roku 2001 pôvodne ako lyžiarske stredisko, neustále rozširuje ponuku svojich služieb a postupne sa profiluje ako celoročné stredisko cestovného ruchu vhodné aj pre rodiny s deťmi. Snowland je veľmi dobre prístupný počas celého roka motorovými vozidlami a poskytuje takmer neobmedzené možnosti parkovania.

Moderný objekt skicentra ponúka komfortné sociálne zázemie a široké možnosti stravovania vo viacerých prevádzkach reštaurácií, otvorené terasy, bufety, skibar, fitness centrum, požičovňu športových potrieb, služby športových trénerov, babysitting a ďalšie služby. Ubytovacie kapacity ponúkajú penzióny, hostely, hotely, ako napr. Hotel IMPOZANT, súkromné chaty, aj ubytovanie v súkromí. K dispozícii je wellness, bazén, sauna.

V stredisku Snowland sú celoročne organizované zaujímavé športové, kultúrne a spoločenské akcie pre verejnosť. Areál strediska, ako aj jednotlivé priestory je možné využiť aj na individuálne firemné alebo súkromné akcie.

Snowland Valčianska dolina je moderným a atraktívnym strediskom. To vyžaruje aj z jeho architektúry, je moderná a podobná ako v strediskách v Alpách. Dedinky v okolí ponúkajú taktiež dostatočné možnosti nájsť si nocľah. Vo Valčianskej doline sa nachádza ubytovanie od najjednoduchších privátov až po prepychové penzióny. Tu nájdete skutočne všetko.

zobraziť viac

Ľupčiansky hrad

Slovenská Ľupča

Naša krajina je plná mnohých hradov, známych, menej známych aj tých úplne neznámych. Pre mnohých je celkom neznámym dozaista aj Ľupčiansky hrad. Napriek tomu, že leží len pár kilometrov od Banskej Bystrice o ňom veľa turistov nevie. Všeobecne je južná strana Nízkych Tatier opomínaná. Skúste to zmeniť, vyberte sa do Slovenskej Ľupče a uvidíte, že nebudete ľutovať.

Na mieste súčasného hradu stálo pôvodne drevené hradisko. V roku 1241 na naše územie vtrhli Tatári a dobyli staré drevené hrady. Tie murované ich útoku odolali. Tým sa inšpirovali aj stavitelia Ľupčianskeho hradu a v roku 1250 postavili moderný kamenný hrad.

Hrad mal významnú obrannú polohu a chránil prístupové cesty do známych banských miest. Najznámejšími sú zaiste Banská BystricaBanská Štiavnica. Zaujímavosťou je, že hrad poškodil jeden netradičný prírodný živel. Požiare boli v tom období bežné, hrad v Slovenskej Ľupči bol však poškodený niečím iným. Zemetrasením. To postihlo kraj v roku 1443 a veľmi poškodilo aj samotný hrad nad Hronom. Po opravách nasledovali viaceré prestavby, najvýznamnejšiu má na svedomí Pavol Rubigall, ktorý s ňou začal v roku 1572.

Hrad zažil po tomto období mimoriadne časté zmeny svojich majiteľov. Pravidelne ho dobýjali, rabovali a stále mu vládol ktosi iný. Od roku 1707 tu bola umiestnená rakúska vojenská posádka a zároveň aj väzenie. Od druhej polovice 19. storočia význam hradu poklesol. Zachvátil ho požiar a slúžil na iné účely. Bol tu sirotinec, škola, výchovný ústav pre mladistvých či učilište. Hrad je však národnou kultúrnou pamiatkou a je v zachovalom stave. Ukrýva viacero prekvapení, jedným z nich je úniková chodba z dna hradnej studne hlbokej viac ako 60 metrov. Unikátom je aj lipa, ktorá rastie na dolnom nádvorí. Domáci ju nazývajú Korvínova lipa a jej vek je pravdepodobne 700 rokov, vďaka čomu je jednou z najstarších líp v strednej Európe.

V súčasnosti je hrad aj vďaka rozsiahlej rekonštrukcii v mimoriadne dobrom stave. V 90. rokoch bol v správe Krajského pamiatkového ústavu a od roku 2002 ho vlastnia Železiarne Podbrezová. Aj vďaka netradičnému majiteľovi sa hrad dočkal druhej šance. Prebehli významné rekonštrukčné práce a hrad bol sprístupnený pre verejnosť.

Slovenská Ľupča má v svojej blízkosti viacero zaujímavostí. Oddýchnete si v kúpeľoch Brusno a do nedávnej histórie nahliadnete v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Spoznáte bohatú banícku minulosť a to všetko v atraktívnom prostredí Horehronia. Príjemným bonusom navyše je tiché a útulné ubytovanie, či už v penziónoch alebo na priváte v súkromí. Táto forma je v poslednej dobe mimoriadne obľúbená vďaka komfortu a pokoju, ktoré poskytuje. Príďte si ho vyskúšať do Slovenskej Ľupče.

zobraziť viac
1 - 80 / 122