Loading

Ubytovanie v Gaderskej doline

(14 objektov)

Chata v Turci

Mošovce, na okraji obce / mesta, v areáli kúpaliska
Chata s krbom v atraktívnom prostredí!

Dom Pod Lipami

Blatnica, na okraji obce / mesta, na horách
Ubytovanie v ekologickom domčeku

Ubytovanie v súkromí

Blatnica, v obci / v meste, pri vode
V krásnom tichom prostredí pri potôčiku

Chata Pohoda - Blatnica

Blatnica, v obci / v meste, pri vode
Relax v chate Pohoda, energiu Vám dodá!

Privát Gader

Blatnica, v obci / v meste, pri potoku
Pohoda a relax pri potoku

Domček a Privát Pod Plešovicou

Blatnica, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Ticho pod horou,požičovňa elektrobicykov

Chata Drienok 818

Mošovce, v rekreačnej oblasti, v areáli kúpaliska
Ubytovanie v areáli kúpaliska

Chata Studnička

Mošovce, v obci / v meste
Pekná chatka v tichom prostredí

Apartmány Chatová osada Gader

Blatnica, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Apartmány v nádhernej prírode

Domček Hanko

Blatnica, v obci / v meste, pri vode
Krásne prostredie, pokoj a relax
1 - 14 / 14

Gaderská dolina

Gaderská dolina 1

Zákutia tiesňav a skalných stien Gaderskej doliny

V srdci turčianskej Veľkej Fatry, v Žilinskom kraji, v okrese Martin, sa vinie Gaderská dolina. Preslávená svojimi bralami, vysokými tiesňavami, skalnými stenami vypínajúcimi sa do neba, prevismi a týčiacimi sa hrebeňmi vrcholcov. Človek si až uvedomuje malosť svojho bytia a zároveň obdivuje majestátnosť i silu diela prírody.

Všade kam Vaše oko dovidí je len čistá krásna zeleň. Počas výletu v letných teplých mesiacoch Vám Gaderská dolina poskytne príjemný tieň a schladenie v obklopení prírody a monumentálnych stromov. Ten pokoj sálajúci okolo Vás nasávate plnými dúškami, až Vás to napĺňa dobrou náladou a energiou. Gaderská dolina je preto viac než vhodná pre aktívnu dovolenku.

Medzi drsnými skalami a nepoddajnými stenami svahov kopcov si vytvoril cestu Gaderský potok. Očarí Vás svojou malebnosťou a kaskádami. Po stáročia si modeloval zaujímavé vodné koryto a obmývaním okolitej prírody prispel k dotvoreniu uceleného obrazu fascinujúcej flóry. A tak Vás na Vašej túre bude sprevádzať nielen uchu lahodiaci zvuk bystrého potôčika, ale i pestrá paleta lesných a horských kvetov (ako plesnivec alpínsky či poniklec slovenský), i liečivých rastlín, ktorá je akousi pomyselnou čerešničkou na torte.

Romantické prechádzky, výlety s deťmi i cyklo-potulky - to všetko môžete zažiť v Gaderskej doline

Naprieč Gaderskou dolinou vedie popri potoku dobre upravená poľná, miestami i asfaltová cesta vhodná pre cyklistov s prevažne nenáročným stúpaním, pre rodiny s deťmi na výlety s kočíkmi, pre seniorov či pre milovníkov romantických prechádzok a slovenských zákutí. Trasa je súčasťou Turčianskej cyklomagistrály. Výbornou atrakciou pre adrenalínových nadšencov je aj lanový park pri autokempingu.

Blatnica je akousi vstupnou bránou do Gaderskej doliny. Atmosféra obce láka k tomu, aby ste ju pri potulkách neobišli. Architektúra miestnych domčekov s klenutými bránami či menších domových sýpok si zachovala tradičné prvky z čias, kedy miestni olejkári cestovali po svete a obchodovali s bylinnými olejmi.

V obci Blatnica sa tiež nachádza barokovo-klasicistický kaštieľ, kúria so zaujímavým portikusom, v ktorom dnes sídli múzeum venované fotografovi Karolovi Plickovi. Ďalej tu nájdete evanjelický a rímskokatolícky kostol. Žiaľ, meč z 8. storočia (z damascénskej ocele a strieborného plechu, pozlátený 24-karátovým zlatom a ozdobený červenými rubínmi), ktorý sa našiel v hrobe slovenského veľmoža v katastri obce, bol kedysi podarovaný do budapeštianskeho múzea.

Nad Gaderskou dolinou sa hrdo vypína Blatnický hrad. Svojím veľkolepým vzhľadom a vysokými múrmi svedčí o slávnych, ale dávno minulých časoch. Vznikol v druhej polovici 13. storočia a časom dohliadal na ochranu cesty Magna Via (obchodná cesta z Nitry na sever). Keď sa však začala využívať západná cesta, jeho význam klesol. Po mnohých majiteľoch ho opäť zveľadili až Révayovci. Po povstaní upadol, nepomohla ani rekonštrukcia v roku 1944. Od roku 1970 už nebol obývaný a postupne pustol.

Vodné mlynčeky potešia malých i veľkých

Čarokrásne zákutia Veľkej Fatry ponúkajú nielen prírodné úkazy, ale vďaka dobrovoľníkom a seniorom z Blatnice, i tie človekom vytvorené. Areál Mlynčekovo pozostáva z prepracovaných, zaujímavých a úsmevných vodných mlynčekov na toku potoka. Pohľad na ne poteší malých i veľkých. Tak ak uvažujete, kam s deťmi, toto by ich mohlo rozhodne zaujať.

Gaderská dolina 2

Cyklisti a turisti objavia pri svojich potulkách bývalú horáreň. Z vrchu na nich bystrým okom dohliadajú vrchy Tlstá a Ostrá, ktoré strážia pocestných počas celej cesty. Ukrývajú však svoje tajomstvá. Pod prírodnou scenériou doliny, ktorá sa nám predostiera na svetle sveta, sú pred zrakmi bežných ľudí uschované krásy podzemných jaskynných chodieb.

Ak Vás láka nahliadnuť do tajomných útrob zeme s jej kvapľovou výzdobou, stalagnátovým stĺporadím a očarujúcimi jazierkami, navštívte najbližšiu, a z tu prítomných, najznámejšiu jaskyňu Mažarná.

Nachádza sa pod vrchom Tlstá, pod veľkým bralom. Z obce Blatnica Gaderskou dolinou sa vydáte po chodníku označenom žltou farbou a následne pokračujete pod vrch modrou farbou. Jaskyňa Vám počas letnej dovolenky ponúkne príjemné schladenie a úkryt pred horúcimi lúčmi rozpáleného slnka.

O nič menej jej neuberá na kráse ani zima. Práve naopak. Oblečie ju do ľadovej rozprávky, pokreslí zimnou výzdobou a vyčarí nádherné cencúle. Ak sa však rozhodnete spojiť zimnú dovolenku v Gaderskej doline s jej návštevou, neurobíte tak ako jediný. Radi ju navštevujú aj netopiere, ktoré ju využívajú na prezimovanie. Jaskyňa je voľne prístupná a za vlastného osvetlenia je možné ju prejsť po vyznačenej trase.

Ak pokračujete ďalej po chodníku so žltou značkou, dostanete sa k monumentálnemu a vyhľadávanému bodu tejto oblasti. Je to úzky prechod medzi dvoma skalnými stenami tzv. Čertova brána, ktorá spolu s dolinou, jej skalnými prevismi a zaujímavým vzhľadom, láka nielen turistov, ale aj filmárov (domácich i zahraničných). Najznámejším filmovým počinom, ktorý využil krásu tejto prírody a jej ohromujúcu silu je Jánošík, ale i Dolina alebo Plavčík a Vratko. Čertova brána uzatvára prechádzku Gaderskou dolinou, príďte sa sami presvedčiť na vlastné oči, že právom patrí medzi najkrajšie doliny Veľkej Fatry.

Ďalšie letné a zimné aktivity počas Vašej dovolenky v Gaderskej doline

Ak sa rozhodnete pre oddych a ubytovanie v Gaderskej doline, tak v jej blízkom okolí máte ďalšie rozmanité možnosti využitia voľného času. Po výdatnej turistike a cykloturistike Vám pomôžu zrelaxovať Vaše telo kúpele Turčianske Teplice. Obľúbený aquapark s liečivou minerálnou vodou ponúka ozdravovacie, relaxačnéwellness pobyty. Využijete tu masáže, bazény aj tobogany.

Ani zimná dovolenka v tejto oblasti nesklame športových nadšencov. Na skok sa nachádza totižto lyžiarske stredisko Jasenská dolina. Areál v letných mesiacoch prevádzkuje požičovňu elektro kolobežiekbikepark na spoznávanie okolitých krás, ale tiež či Chodník rozprávkovým lesom. Zimnú dovolenku si užijete i v blízkej Snowland Valča alebo na Martinských holiach.

Po dobrej lyžovačke padne vhod vyhriať sa v termálnej vode aquaparku spomínaných neďalekých Turčianskych Tepliciach alebo zájsť si do kúpeľovRajeckých Tepliciach. Rozhodne sa tak nebudete nudiť.

Kde sa môžete ubytovať v Gaderskej doline?

Hoci si už dnes nemôžete vyskúšať bývanie na Blatnickom hrade, ponuka súčasných ubytovacích zariadení v Gaderskej doline je veľmi lákavá a pestrá. Každý si dokáže vybrať. Od lacného, cenovo prijateľného a zároveň pekného ubytovania v súkromí až po ubytovanie v penziónoch, ktoré tiež poteší Vašu peňaženku.

Gaderská dolina 3

Pre milovníkov prírody a žitia v jej tesnej blízkosti je tou pravou voľbou bývanie v chatovej oblasti. Chaty a chalupy s romantickou tradičnou architektúrou, príslušnou k tejto oblasti, sú dobovým pripomenutím čias minulých. Samozrejme, že väčšina spomínaných chát disponuje všetkými vymoženosťami našej doby.

Apartmány ponúkajú všetok komfort potrebný k dotvoreniu tej pravej dovolenky. Balkón, vlastné sociálne zariadenia, televízor, ohnisko, altánok, posilňovňu i požičovňu bicyklov a športových potrieb - to všetko ponúkajú ubytovacie zariadenia. Ak máte radi volejbal, poteší Vás ihrisko.

Deťom urobí radosť detské ihrisko s preliezkami a hojdačkami. Po výdatnom výlete Vás potešia reštauračné služby. Dopriať si môžete aj celý balíček doplnkových služieb vrátane wellness centra, ktoré Vám vedia ponúknuť miestne hotely.

Gaderská dolina Vás uchváti svojou malebnosťou, dych berúcimi prírodnými skalnými úkazmi, všade sa rozpínajúcou zeleňou a rozliehajúcim tichom. Navštívili ste už túto malú oázu pokoja? Príďte sa presvedčiť sami, príjemne zrelaxovať a dobiť si energiu.

Názory a odporúčania

Juraj Pavlovič (skupina - návštevník) 18.1.2020
je čo pozerať a pochodiť
Peter Púš (rodina s malými deťmi - návštevník) 5.11.2019
hrad Blatnica, turistika s peknými panorámami (vrch Tlstá, Ostrá), kúpele v Turčianskych Tepliciach
Zuzana Doláková (mladý pár - návštevník) 22.10.2019
Krásná příroda
JURAJ (skupina - návštevník) 21.10.2019
Malebna blatnicka dolina, uzasne vrcholy ostrej a tlstej, vyzitie v gaderskej doline.... a vela krasneho pre malych aj velkych turistov.
Tomáš Cséfalvay (mladý pár - návštevník) 27.9.2019
Krásný region
Andrea Košíková (skupina - návštevník) 12.9.2019
Nadherny kraj
lukas lukacovic (starší pár - návštevník) 12.9.2019
gaderska doluna
Petr Myslivec (starší pár - návštevník) 7.9.2019
Krásná krajina a dobří lidé.
rodina s dětmi a babičkou (rodina s malými deťmi - návštevník) 3.9.2019
Samozřejmě jsou i více "horské" regiony, jako Revúce, nebo Vysoké Tatry atp., ale co naplat - z ČR je to mnohem dostupnější. A kdo má rád krasové části Velké Fatry, dlouhé doliny, jeskyně, nebo cyklovýlety, koupání, podhorské louky, ... je to exkluzivní část Slovenska.
Marian Petras (starší pár - návštevník) 29.8.2019
Hrad Blatnica
Ivana (rodina s malými deťmi - návštevník) 25.8.2019
Aktivity v okolí boli zväčša turistické ale každý výlet stál za námahu.
Zuzana (rodina s malými deťmi - návštevník) 21.8.2019
Super na turistiku, aj s deťmi.
Pavol Jantošík (starší pár - návštevník) 9.8.2019
Gaderskú a Blatnickú dolinu...
Eva Lennerová (rodina s malými deťmi - návštevník) 8.8.2019
Nechodili sme veľmi po okolí, ale páči sa mi Valčianska dolina a Snowland aj cez leto.
Já První (skupina - návštevník) 5.8.2019
Turistika
Sikvia Jakubovičova (mladý pár - návštevník) 29.7.2019
Bicykel, turistika
Milan Petrik (mladý pár - návštevník) 27.7.2019
Turčianska kotlina je turcianska zahradka
Petronela Makuchová (rodina s malými deťmi - návštevník) 26.7.2019
Nadherne okolie, vsade kopce, zurcajuci potok a cisty vzduch. Krasna dolina, navstivili sme aj Turcianske Teplice, ktore sa nam velmi pacili, krasne centrum s parkom, velke termalne kupalisko, Vieska, ktore sa oplati navstivit.
Diana Šufliarska (rodina s malými deťmi - návštevník) 23.7.2019
Prekrásny kraj, odpočinutie pre telo i dušu
Marta Šmidáková (sólo hosť - návštevník) 20.7.2019
Turiec je nádherný kút Slovenska. Mne osobne mimoriadne blízky. Poskytuje mnoho príležitostí pre krásne zážitky
Kotasová (rodina so staršími deťmi - návštevník) 15.7.2019
Termální koupaliště v Turčianských Teplicích, kousek krásná Malá Fatra
Slavomír Lučenič (starší pár - návštevník) 10.7.2019
Turiec je úžasný
Anna (mladý pár - návštevník) 10.7.2019
Veľmi pekný región, možnosti turistiky priamo v obci aj okolí
Vladimir Kavec (rodina s malými deťmi - návštevník) 24.6.2019
Region Turiec je krasny!
Iveta Šuhajdová (skupina - návštevník) 12.6.2019
úžasné výhľady, krásna príroda a hlavne čo nás "zarazilo" ani toaletný papier ako odpad v okolí, ani plast ani NIČ jedinečná čistota
Stanislav Bureš (sólo hosť - návštevník) 7.6.2019
Krásný kout Slovenska s mnoha atrakcemi všeho druhu.
Adriana Stancelová (rodina s malými deťmi - návštevník) 3.6.2019
Hrad Blatnica, Kláštor pod Znievom, Turčianske Teplice, Gaderska dolina, Valčianska dolina pekne miesta sú tam.
Ľubomír Borodáč (skupina - návštevník) 2.5.2019
Krásny región Slovenska, je tam čo vidieť
Monika Durecová (rodina so staršími deťmi - návštevník) 28.4.2019
Turčianska kotlina je nádherná a vždy je kam ísť.
Ľuboš Némethy (skupina - návštevník) 23.4.2019
je to krásny region s množstvom voľnočasových aktivít, určite sa sem ešte vrátim