Loading

Ubytovanie v Švedlári

(0 objektov + 37 objektov v okolí 25 km)

Chata Diana

Poráč (Švedlár 7,5 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri le...
Veľmi pekná chata pri lese

Drevenica Poráčska Dolina

Poráč (Švedlár 7,6 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri le...
Nová drevenička, blízko vleku!

Chata Anna

Poráč (Švedlár 7,6 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri le...
Relax v peknom a príjemnom prostredí

Chata Madam

Poráč (Švedlár 7,7 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri vl...
Ubytovanie pre rodiny a turistov
1 - 37 / 37

Švedlár

Obec Švedlár sa nachádza v Hnileckej doline vo Volovských vrchoch na oboch brehoch rieky Hnilec, medzi obcami NálepkovoMníšek nad Hnilcom. Patrí k najstarším obciam Hnileckej doliny. Jej okresným mestom je Gelnica.

Chotár obce je zväčša zalesnený, a to najmä smrekovými, či jedľovými porastmi. Z listnatých stromov sa tu nájde najmä buk, breza a javor. Menšiu časť chotára tvoria lúky a pasienky.

Prvá písomná zmienka o obci Švedlár je z roku 1243 a jej história sa spája predovšetkým s baníctvom. Obec založili nemeckí baníci. V 17. storočí bol Švedlár jedným z najľudnatejších banských miest v regióne Spiša. Boli tu v prevádzke bane na meď, neskôr v 18. a 19. storočí aj vysoká pec a sídlil tu aj banský úrad. Bohužiaľ, rozvinuté baníctvo začalo koncom 19. storočia upadať. Časť obyvateľov nemeckej národnosti bola po roku 1945 vysídlená. V súčasnosti predstavujú majoritnú časť obyvateľstva Rómovia. Z iných národností tu žijú Karpatskí Nemci a Ukrajinci. Bohužiaľ, v súčasnosti takmer 30 percent ekonomicky aktívneho obyvateľstva tvoria nezamestnaní.

Medzi hlavné pamiatky obce patrí pôvodne gotický katolícky kostol sv. Margity z druhej polovice 14. storočia. V obci je aj klasicistický evanjelický kostol, ktorý bol postavený v roku 1787 na pôdoryse gréckeho kríža. Zaujímavosťou je aj drevený krytý most cez rieku Hnilec z druhej polovice 19. storočia. Pri ústí Starovodského potoka sa kedysi nachádzalo ryžovisko zlata.

Ak ste vyznávačom turistiky, v obci sa nabáda využiť modrú turistickú značku vedúcu severným smerom najprv na vrch Bukovec, ktorý je s nadmorskou výškou 1127 m n. m. najvyšším vrchom Hnileckých vrchov. Jeho vrcholovú časť tvorí plochý hrebeň, ktorý je porastený pasienkovými spoločenstvami so vzácnou faunou a flórou. Táto časť Volovských vrchov je pomerne málo navštevovaná, a tak tu určite nestretnete davy turistov a budete si môcť v kľude vychutnávať krásy prírody.

Bukovca môžete ďalej po modrej značke pokračovať na Holý vrch. Jeho názov prezrádza, že ho tvoria hole, a tak isto oceníte pekné výhľady najmä do Hnileckej doliny. Ak máte šťastie na dobrú viditeľnosť, z Holého vrchu môžete uzrieť štíty Západných, Vysokých a aj Belianskych Tatier. Ak navštívite tieto lokality v lete, môžete si tu pochutnať na lesných plodoch - čučoriedkach, brusniciach, černiciach, či malinách. Pre kratší prístup na Holý vrch môžete zvoliť modrú značku z obce Poráč a prejsť cez Sedlo pod Holým vrchom. Na tomto mieste sa smerom na západ odpája zelená turistická značka vedúca až do obce Závadka. Na tejto trase má krajina v nižších partiách hôľny charakter, a tak je to dobrý tip na výlet za krásnymi výhľadmi. Veľkou výhodou je, že táto zelená značka je vhodná aj na bicykel.

V smere na juh od obce môžete po modrej značke preskúmať tajomné okolie Zlatého stola, najvyššieho vrcholu Volovských vrchov s nadmorskou výškou 1322 m n. m. Pri putovaní hrebeňom nájdete panenskú divokú prírodu. Miestni obyvatelia zvyknú toto miesto nazývať Kráľov stôl - vraj tu kedysi na tomto mieste obedoval kráľ Matej Korvín. Ale kráľa tu v súčasnosti nenájdete, namiesto neho je na Zlatom stole železobetónový pilier ako geodetický bod trigonometrickej siete.

A aké máte možnosti, ak chcete nasadnúť na bicykelNuž, nemusíte ísť nikam ďaleko. Celou Hnileckou dolinou prechádza totiž Hnilecká cyklomagistrála spájajúca južnú časť Slovenského raja na západe s umelou vodnou nádržou Ružín na východe. Na svojej dĺžke 70 km prechádza celkovo 11 obcami regiónu. V smere od Slovenského raja ku okresnej Gelnici trasa vo výškovom profile prakticky klesá, a tak je vhodná aj pre menšie deti. Môžete si z nej vybrať menší úsek. Ak budete unavení, môžete bicykel vymeniť za cestu vlakom.

V čase zimy si milovníci lyžovania môžu prísť na svoje v lyžiarskom stredisku Poráč, kde sa dostanete cez Gelnicu. Sú tu zjazdové trate všetkých stupňov náročností, ako aj detský lanový vlek, či služby inštruktorov lyžovania. V Poráči je vybudovaný aj veľký park pre relax a šport so širokou paletou aktivít ako tenis, basketbal, minigolf, lezenie na lezeckej stene, bowling, či wellness. Ak sem zavítate po turistickom výlete, či cyklistike alebo tu strávite aj celý deň, budete spokojní.

Či sa rozhodnete stráviť vo Švedlári predĺžený víkend, dovolenku alebo lyžovačku s rodinou, ubytovanie si môžete vyberať zo širokej ponuky súkromných chát a chalúp alebo rekreačných zariadení. Ak sa chcete len tak túlať lesmi a oceníte pekné výhľady alebo máte chuť krásy okolia spoznávať na bicykli, v okolí obce Švedlár máte čo objavovať.