Loading

Ubytovanie v Štiavniku

(0 objektov + 42 objektov v okolí 25 km)

Bungalovy Rybník Modlatín

Horná Mariková (Štiavnik 11,3 km vzdušne), v obci / v meste,...
Lyžovačka, rybačka, oddych

Penzión WOLFLAND

Horná Mariková (Štiavnik 14,2 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa (PB 21,9 km vzdušne)
SUPER LYŽOVAČKA, pod. veľ. dobré 50cm!!!

Chata Tisové

Lazy pod Makytou (Štiavnik 19,1 km vzdušne), mimo obce / mes...
Krásne horské prostredie a čistý vzduch.

Škola v prírode Lazy pod Makytou

Lazy pod Makytou (Štiavnik 18,4 km vzdušne), v obci / v meste, pri lese / na okraji lesa (PU 7,8 km vzdušne)
Bezkonkurenčná cena a pestré zariadenie!
1 - 42 / 42

Štiavnik

Obec Štiavnik, ktorá je pomenovaná podľa potoka rovnakého mena, sa nachádza na Strednom Považí neďaleko Bytče. Patrí medzi najdlhšie obce na Slovensku. Obec vznikla v 14. storočí, keď sa začala osídľovať severozápadná časť Slovenska. Od vzniku patril Štiavnik ku panstvu Považského hradu. Prvýkrát sa obec spomína v listine z roku 1439. Ku jej vlastníkom patril aj Ladislav Podmanický. Vtedy v tejto oblasti žilo aj valaské obyvateľstvo, ktoré postupne prenikalo do riedkoobývaných a ešte pustých neobývaných oblastí. Časť obyvateľstva sa začala zaoberať prácou na poliach vo vyššie položených miestach. V druhej polovici 16. a začiatkom 17. storočia vyššie položené oblasti zaľudňoval aj slovenský ľud a valasi sa zmiešali so slovenskými obyvateľmi. Sakrálnou pamiatkou je kostol svätého Františka z Assisi pochádzajúci z roku 1721. Stojí približne v strede obce.

Zo Štiavnika to nie je ďaleko do Bytče. Tu stojí určite za povšimnutie jej Sobášny palác, ktorý je pekne zrekonštruovaný a zaujme už svojim upraveným vzhľadom. Je spojený s rodom Thurzovcov – palatín Thurzo ho dal vystavať pre sobáše jeho dcér. V súčasnosti tu má pracovisko Považské múzeum a konajú sa tu zaujímavé výstavy. Pred vstupom do areálu sa nachádza aj detské ihrisko, ktoré poteší najmenších. V renesančnom zámku sídli Štátny oblastný archív. Ďalšou vzácnou pamiatkou je bytčianska synagóga, ktorá však nie je v dobrom stave a potrebovala by rekonštrukciu.

V okolí Štiavnika sú ako stvorené na výlety Strážovské vrchy, ktoré sa rozprestierajú na druej strane údolia hneď za Váhom. Cez Jablonové sa môžete odviezť do Súľova a pozrieť si jedinečné a turisticky nenáročné Súľovské vrchy. Je to pohorie, ktoré má biele skalné bralá a vežičky, či rôzne skalné útvary. Hojne navštevovanou je Gotická brána, od ktorej to nie je ďaleko na Súľovský hrad. Z jeho najvyšších častí sú krásne kruhové výhľady na celý veniec Súľovských vrchov. Ak pre prístup k nemu zvolíte modrú značku z lúky pod hradom, čakajú na Vás aj rebríky a záverečný strmší výstup ku hradu. Od hradu sa dá popod Bradu pokračovať na Roháč. Nachádza sa tu aj zaujímavá Šarkania diera, ktorá je voľne prístupná. Na druhej strane hrebeňa Súľovských vrchov môžete pokračovať cez Kečku až do sedla Patúch. Nad ním je druhý najvyšší vrch Súľovských vrchov - Žibrid. Tým najvyšším je Veľký ManínManínskej tiesňave.

Ak máte radi hrady, zavítajte na Hričovský hrad. Vedie k nemu náučný chodník z Hričovského Podhradia, ale prísť sem sa dá aj od spomínaného Roháča. Z jeho najvyšších častí je pekný kruhový výhľad. V diaľke môžete obdivovať Žilinu a hrebene Malej Fatry ako aj Martinských holí. Zaujímavým pre návštevu je aj Hlbocký vodopád. Oplatí sa ho navštíviť na jar, keď sa po zime topí sneh. Z hradov sa blízko nachádza aj spomínaný Považský hrad, ktorého okolie je v súčasnosti pekne očistené od náletov a tak sa jeho hradby na vŕšku pekne vynímajú. Ku hradu vedie turistická značka z Považskej Bystrice. Určite si všimnete aj tunajší kaštieľ, ktorý nahradil postupne funkciu Považského hradu a poskytoval jeho majiteľom komfortnejšie a pohodlnejšie bývanie. Návštevu ruín hradu môžete spojiť aj s výletom na pútavé Klapy, z ktorých sú veľmi pekné výhľady do okolia ako aj na Nosickú priehradu. Pod Klapmi sa rozprestiera pekná malá osada Záklapie, ktorá má iba niekoľko domov. Na druhej strane Váhu sa nabáda na návštevu Manínska tiesňava a Veľký Manín.

Na severozápad od Štiavnika sa nachádza Chránená krajinná oblasť Kysuce a pohorie Javorníkov. Z časti Ráztoka, ktorá ešte patri ku Štiavniku, sa nabáda ako turistický cieľ Veľký Javorník, či Kasárne, ktoré sú v zime hojne navštevované bežkármi. Na Stratenci sa nachádza malá drevená rozhľadňa a pamätník trom príslušníkom 1. československého armádneho zboru padlým počas oslobodzovacích bojov na konci 2. svetovej vojny. Cez Malý Javorník prídete až na horskú chatu Portáš, ktorá má svoju jedinečnú atmosféru a kde Vám určite radi pripravia nejakú dobrú miestnu špecialitku na zahnanie hladu.

V lete môžete za vodou vyraziť na kúpalisko v Považskej Bystrici, či vo vzdialenejšej Žiline. V zime sa oplatí navštíviť lyžiarske stredisko v Makove alebo neďaleké stredisko Ski Podjavorník. Hlavný hrebeň Javorníkov je atraktívny v každom ročnom období. V zime je pri dostatku snehu ako stvorený na bežkovanie. Vzdialenejšími lyžiarskymi strediskami sú svahy v Rajeckej Lesnej alebo vo Vrátnej za Žilinou, či Martinské hole, kde si na svoje prídu aj bežkári.

Štiavnik a jeho okolie je ako stvorené na oddych, turistiku, či bicyklovanie alebo návštevu kultúrnych pamiatok v okolitých mestách. Považie ponúka naozaj veľa možností. Záleží len na Vás, čomu dáte prednosť a čo máte radi. Ponuka ubytovania je široká - chaty a chalupy, drevenice, či penzióny. Prajeme Vám veľa pohody a zábavy pri objavovaní miestnych krás.