Loading

Ubytovanie v Suľovských vrchoch

(38 objektov)

Nová chata pod Jedľovinou

Varín, mimo obce / mesta, pri lese / na okraji lesa (ZA 11,...
Maximálny pokoj a krásna príroda!

Poľovnícka chata Kaňa

Plevník - Drienové, na samote, pri lese / na okraji lesa (P...
Príjemná drevenička v tichom lese

Penzión Pod Hradom

Lietava, v obci / v meste, pri lese / na okraji lesa (ZA 6,6 km vzdušne)
UBYTOVANIE-PRACOVNÉ CESTY, VÝRAZNÁ ZĽAVA

Chata pod Skalami

Súľov - Hradná, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji ...
Chata priamo pod Súľovským hradom!
1 - 38 / 38

Súľovské vrchy

Skalky, Súľovské skaly a Manínska vrchovina tieto časti bok po boku predstavujú dohromady Súľovské vrchy. Rozprestierajú sa východne od Považskej Bystrice a západne od Žiliny a mesta Rajec. Do súčasnej podoby vznikli Súľovské vrchy ešte v dávnych časoch treťohôr.

Na Súľovských skalách môžeme nájsť ruiny hradu Súľov. Súľovský hrad sa vryl do dejín už v roku 1193 kedy bol známy ako pevnosť Roháč. Jeho význam bol hlavne vojenský. Tak ako plynul čas aj hrad menil svojich majiteľov. Keďže sa hrad rozprestiera na vrcholkoch Súľovských skál predstavoval nedobytnú pevnosť aj z toho dôvodu došlo k tomu, že posledný majitelia sa rozhodli hrad opustiť. Od polovice 18. storočia hrad pustol a dnes po tejto pevnosti ostali ruiny, ktoré svojim tvarom krásne dotvárajú skalnaté prostredie. Okrem Súľovského hradu sa v prostredí Súľovských vrchov nachádzajú zrúcaniny hradu Hričov a Lietava. Obyvatelia obce sa živili prevažne chovom dobytka, spracovaním dreva a poľnohospodárstvom.

Centrom Súľovských vrchov je malebná dedinka Súľov – Hradná. Spočiatku to boli dve samostatné obce a od roku 1898 boli obce spojené do jednej pod názvom Súľov - Hradná.

Toto prostredie láka turistov a dovolenkárov predovšetkým svojou prírodou čo od roku 1989 potvrdzuje aj fakt, že Súľovské vrchy sú súčasťou chráneného krajinného územia Strážovské vrchy. Väčšiu časť tohto územia tvoria lesy. Krajné časti nepokryté lesom sa využívajú predovšetkým na poľnohospodárstvo. Súľovské vrchy sú tvorené z veľkej časti z vápenitých hornín spojené vápenitým tmelom. V prípade dovolenky v Súľovských vrchoch nesmiete vynechať ani návštevu Hlbockého vodopádu. Je to 14 metrov vysoký vodopád, ktorý je vytvorený Hlbockým potokom zo Súľovských zlepencov. Tí odvážni majú možnosť liezť po vodopáde za pomoci reťazí.

Ďalším prírodným úkazom je Gotická brána, ktorá Vám nesmie pri putovaní Súľovskými vrchmi ujsť. Vznikla rozširovaním pukliny vo vápenci a je vysoká až trinásť metrov. Jej názov sa spája s lomeným oblúkom, ktorý pripomína gotický sloh a tak vznikol najprv názov Lomená brána a neskôr Gotická brána. Okrem tejto brány je prostredie dotvárané rôznymi skalnými bralami, ihlami, oknami, skalami pripomínajúcimi rôzne predmety a postavy.

Dovolenkármi je veľmi často vyhľadávaná aj najznámejšia jaskyňa v Žilinskom krajinazývaná Šarkania diera. Jaskyňa je asi 20 metrov vysoká a dlhá približne 58 metrov. V jaskyni boli nájdené pozostatky jaskynného medveďa a dôkazy o osídlení človekom.

Ak milujete turistiku, skaly a krásnu prírodu dovolenka v Súľovských vrchoch bude pre Vás nádherne strávenou dovolenkou. Toto malebné prostredie Slovenska ukrýva krásy v každom ročnom období. Je vhodným miestom nielen pre skúsených horolezcov ale aj pre rodiny s deťmi či seniorov. Nachádza sa tu veľké množstvo pomocných lán a reťazi či rebríkov. Najobľúbenejšou trasou je náučný chodník Súľovských vrchov, ktorý predstavuje čarovnú prechádzku za novými vedomosťami. Sú tu umiestnené náučné tabule nielen o faune a flóre, ale aj tabule s informáciami a zaujímavosťami tejto lokality.

Ubytovanie v tejto lokalite je možné v rôznych apartmánoch, hoteloch, rodinných vilkách alebo štýlových penziónoch, ktoré Vám ponúknu príjemný oddych po turistike.

Súľovské vrchy vo Vás zanechajú príjemné a nezabudnuteľné pocity z nádhernej dovolenky. Mnoho turistov, ktorí navštívili tento kút Slovenska sa sem s radosťou vracajú.