Loading

Kam na výlet v Suchej nad Parnou

(1 atrakcia + 22 atrakcií v okolí 25 km)

Hrad Červený kameň

Častá

Na Slovensku sa nachádza množstvo hradných zrúcanín. No hradov, ktoré dodnes vyzerajú presne tak, ako pred stáročiami je už podstatne menej. Pokiaľ chcete nahliadnuť do života tých najbohatších v minulosti a vidieť ako žili a bývali, máte jedinečnú šancu. Hrad Červený Kameň je mimoriadne zachovalý a dodnes vyzerá presne tak, ako pred stáročiami.

Hrad nájdete v horách Malých Karpát. Leží neďaleko od mesta Modra, známeho nielen prekrásnou a vzácnou keramikou, ale aj tradičným vinárstvom. Dostanete sa k nemu z obce Častá alebo z dedinky Píla. Prístup k hradu je vhodný aj pre starších ľudí a deti. Zaparkovať, resp. nechať sa vyviezť autobusom, môžete až priamo pred hrad.

História hradu siaha už do prvej polovice 13. storočia. Postavila ho česká kráľovná, vdova, Konštancia Uhorská. Neskôr sa hrad stal kráľovským hradom a tvoril dôležitú obrannú líniu hraničnej zóny. Tá sa tiahla od Bratislavy, celým Považím až ku Žiline. Hrad prešiel rukami viacerých významných rodov. Panovali mu Matúš Čák Trenčiansky, rod Zápoľských či Turzovcov.

Nová história hradu Červený Kameň sa začala písať v roku 1535. Hrad získala jedna z najbohatších európskych rodín, Fuggerovci. Tí sa pustili do významnej prestavby. Z hradu chceli urobiť obrannú pevnosť, kde by skladovali tovar. Táto obchodnícka rodina začala hrad búrať a zároveň stavala nové časti. Dnešná podoba hradu pochádza práve z tohto obdobia. Na obranu pevnosti slúžili štyri mohutné obranné bašty a postupne boli pristavované aj obytné budovy. Dominantnou je obrovské obytné krídlo. Z hradu sa stala moderná a komfortná obchodná pevnosť s vynikajúcou obchodnou polohou, neďaleko Viedne.

Politická situácia sa zhoršovala a riziko vpádu Turkov a Tatárov bolo čoraz akútnejšie. Rod Fuggerovcov sa nakoniec rozhodol hrad predať a kupcami sa stali Pálffyovci. Tí vlastnili hrad od roku 1588 až do roku 1945. Niekoľko rokov potom bol hrad vyhlásený za štátny kultúrny majetok. Dnes tu nájdete krásne expozície nábytku, kobercov a tradičných bojových umení. Najväčší koberec na hrade pokrýva viac ako 44 metrov štvorcových. V miestnej knižnici je neuveriteľných 14 312 kníh a ak by ste ich chceli dať iba do jedného radu, bol by dlhý takmer 300 metrov. Hrad je plný superlatívov a niekdajšieho luxusu, o ktorom sa môžete presvedčiť na vlastné oči.

Malé Karpaty sú obľúbené u turistov nielen vďaka krásnej prírode. Práve jednou z najväčších atrakcií je hrad Červený Kameň. Ubytovanie nájdete priamo pod hradom, v obci Častá. Sú tu mnohé priváty a možnosti ubytovania v súkromí v rodinných domoch. Pokiaľ hľadáte ruch mesta tak si vyberte ubytovanie v Modre. Sú v nej mnohé hotelypenzióny, niektoré aj so svojou vlastnou pivničkou, ktorú ocenia hlavne milovníci vína. Príďte aj Vy objaviť krásy Malých Karpát

zobraziť viac

Jaskyňa Driny

Smolenice

Až budete tráviť dovolenku v Malých Karpatoch alebo pri Smoleniciach, preslávených romantickým zámkom, urobte si výlet do jaskyne Driny. Nemajte obavy, žiadna drina Vás nečaká, jaskyňa patrí medzi tie menšie. Čo však stráca na veľkosti, to dobieha na kráse podzemného sveta.

Jaskyňa Driny sa vyznačuje jedným unikátom. Je jedinou sprístupnenou jaskyňou na Západnom Slovensku. Nájdete ju severovýchodne od mesta Trnava, len jeden kilometer od spomínaných Smoleníc. Ku jaskyni sa dostanete pohodlnou lesnou cestou, na jej konci sa pripravte na zdolanie posledných 100 schodov. Pri jaskyni nájdete niekoľko informačných tabúľ o pôvode pohoria, jaskyne ale aj o živočíchoch žijúcich v okolitých lesoch. Po výstupe sa môžete osviežiť v priľahlom bare s originálnym názvom - Speleobar.

Prvé zmienky o jaskyni pochádzajú z roku 1866, kedy pri jej vstupe táborili pruské vojská počas rakúsko-pruskej vojny. Tie nemali za cieľ skúmať jaskyňu, prvé objaviteľské pokusy začali až v roku 1920. Zaujímavé je, že jeden z prieskumníkov bol aj Štefan Banič. Že je Vám toto meno povedomé? Malo by. Ide o človeka, ktorý objavil padák. Prístup do jaskyne skúmal spolu so svojim synom Jánom, ktorý vchod o 9 rokov neskôr, v roku 1929 aj objavil. Sprístupnenia pre verejnosť sa jaskyňa dočkala v roku 1934. Dnes je jaskyňa otvorená každý deň okrem pondelka. Na internete nájdete aj presné časy vstupov podľa toho, či sa ju rozhodnete navštíviť počas alebo mimo turistickej sezóny.

Dĺžka sprístupnenej trasy je 450 metrov a prehliadka jaskyne Vám zaberie niečo viac ako pol hodinku. Prevýšenie v nej je 10 metrov, takže ho ani nepocítite, pričom teplota predstavuje príjemných 7-8 stupňov Celzia. V zimných mesiacoch sa tak pod zemským povrchom dokonca zohrejete.

V jaskyni na malej ploche sa nachádza mnoho krasových výtvorov ako napríklad sintrové jazierka alebo závesy s charakteristickým zúbkovaním, typické len pre jaskyňu Driny. Jaskyňa vznikla vďaka systému puklín, ktoré voda po tisíce rokov rozširovala. Nájdete v nej predovšetkým úzke chodby a len niekoľko väčších jaskynných priestorov, siení. Jednou z nich je Sieň Slovenskej speleologickej spoločnosti. Aj napriek malej rozlohe jaskyne je mimoriadne obľúbená u netopierov. Svoj domov tu má až 11 druhov týchto zvierat.

Malé Karpaty sú samy o sebe turisticky mimoriadne atraktívne. Nachádza sa tu množstvo turistických chodníkov, Smolenický zámok, hrad Červený Kameň, rekreačné stredisko Jahodník či práve jaskyňa Driny. Vďaka týmto atrakciám nebude problém nájsť ubytovanie v niektorej z blízkych dediniek. Najbližšie sú Horné Orešany a Smolenice. Tu nájdu nároční klienti hotelové ubytovanie so všetkým potrebným komfortom a starostlivosťou. K dispozícii máte aj možnosť rodinného ubytovania v penziónoch alebo si môžete prenajať pre svoj pobyt chatku len pre seba, z ktorej sa bude možné vydať hocikedy na výpravu do podzemia jaskyne Driny.

zobraziť viac
1 - 23 / 23