Loading

Ubytovanie v Lužiankach

(1 objekt + 22 objektov v okolí 25 km)

Ubytovňa pri Lipe

Lužianky, v obci / v meste
Lacné ubytovanie

Ubytovanie v súkromí Nitra - Lužianky

Nitra - Lužianky (Lužianky 0,9 km vzdušne), na okraji obce...
Dlhodobý nájom možný - cena dohodou!

Ubytovňa Dobrotka

Nitra (Lužianky 1,8 km vzdušne), v obci / v meste, pri vode
Ubytovňa s vonkajším bazénom!

Rekreačný dom Nitra

Nitra - Dražovce (Lužianky 2,0 km vzdušne), v obci / v meste
Moderné ubytovanie s bazénom

Apartmány Drážovce

Nitra - Drážovce (Lužianky 2,2 km vzdušne), v obci / v meste
Ubytovanie v centre za výbornú cenu

Ubytovanie Čakajovce

Čakajovce (Lužianky 2,6 km vzdušne), v obci / v meste, v centre mesta
Nové ubytovanie pre robotníkov-TOP cena

Ubytovanie Bastards

Čakajovce (Lužianky 2,6 km vzdušne), v obci / v meste
Ubytovanie blízko Jaguára-Land Rovera

Ubytovanie Jaguár

Čakajovce (Lužianky 2,7 km vzdušne), v obci / v meste, pri rieke
Cenovo výhodné ubytovanie pri Jaguári

Apartmány Nicol

Nitra (Lužianky 5,2 km vzdušne), v obci / v meste, v centre mesta
Ubytovanie v centre za výhodné ceny!

Penzión PKO

Nitra (Lužianky 5,4 km vzdušne), v obci / v meste, v centre mesta
Ubytovanie v centre za výhodné ceny
1 - 23 / 23

Lužianky

Lužianky 1

Malá obec Lužianky sa rozprestiera na severozápad od Nitry. Jej katastrom tečie rieka Radošina, ktorá sa vlieva do Nitry. V roku 2013 Lužianky oslavovali 900. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Lužianky sa prvýkrát spomínajú v Zoborskej listine pochádzajúcej z roku 1113. 

Aké zaujímavé stavby tu nájdete? Hlavnou sakrálnou stavbou je kostol Narodenia Panny Márie, ktorý tu stojí od roku 1938. Je dielom staviteľa Ladislava Terčanského z Hlohovca. Ku kostolu patrí aj sakristia a 32 metrov vysoká veža. Jeho oltár vytvorili rakúski majstri, socha Nepoškvrneného Počatia Panny Márie je nad oltárom. V minulosti boli Lužianky rímskokatolíckou filiálkou obce Zbehy, kde bola fara už v roku 1397. Miestny kostol sa stal farským kostolom so všetkými právami prislúchajúcimi takýmto kostolom a Lužianky sa stali samostatnou farnosťou až v roku 1968. Pred kostolom stojí socha sv. Trojice zo začiatku 20. storočia a pred vchodom kostola je kríž sv. misií. Najstarší kríž stojí už od roku 1776 na miestnom cintoríne. V strede obce si určite všimnete sochu Panny Márie ružencovej z prelomu 19. a 20. storočia.

V okolí sa nachádza mnoho zaujímavých a pútavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Tu sú tipy na niektoré z nich. Nad blízkymi Dražovcami je postavený na skalnatom brale starý románsky kostolík zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Je považovaný za jednu z najkrajších sakrálnych stavieb na Slovensku. Pohľad na kostolík ste už s najväčšou pravdepodobnosťou videli. Na toto miesto Vás zavedie z Dražoviec zelená značka. Chodník od kostolíka vedie ku Liečebnému ústavu Zobor, odkiaľ je to iba na skok k Svoradovej jaskyni, ktorá je voľne prístupná verejnosti. Nesie meno zoborského pustovníka sv. Svorada, ktorý ju vraj v 11. storočí obýval. Jaskyňa je dlhá 30 metrov, prístupná je jej vstupná sieň na začiatku. Vo vnútri jaskyne je kamenný oltár sv. Svorada. Nad jaskyňou stojí starý, železný kríž z veže zrúcaného nitrianskeho farského kostola sv. Jakuba.

Lužianky 2

Od jaskyne sa dá pokračovať po modrej a červenej značke cez sedlo pod Zoborom na takmer 590 metrov vysoký Zobor. Na jeho predvrchole Pyramída sa týči rozhlasový a televízny vysielač, ktorý ku Zoboru patrí a pomáha vytvárať jeho nezameniteľnú siluetu. Pod vrcholom sa rozprestiera Zoborská lesostep, kde rastie teplomilná kvetena. V minulosti tu bolo hradisko ako aj benediktínsky kláštor. Zobor patrí ku pohoriu Tríbeč a do Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.

Zo Zobora môžete pokračovať po červenej značke lesmi cez Trojchotár popod vrchol Haranč až na Žibricu. Jej samotný vrchol je zalesnený, avšak pod Žibricou nájdete odlesnené miesta tvoriace prírodnú rezerváciu rovnakého mena s peknými výhľadmi na Nitriansku pahorkatinu a Zoborské vrchy. Miesto je jedinečné aj výskytom mnohých vzácnych rastlín. Rastie tu napríklad orchidea, jazýčkovec jadranský či hrachor benátsky. Ten nikde inde na Slovensku nenájdete. Ak tu budete dovolenkovať s malými deťmi, ktoré zvládnu len kratšie prechádzky, navštívte novú vyhliadkovú vežu nad obcou Podhoranmi. Veža tu bola postavená na mieste pôvodnej, ktorá tu stála do roku 1960. Je to pekné miesto na posedenie a relax. Sú tu aj lavičky, hojdačka a šmykľavka.

Milovníci hradov môžu navštíviť vzdialenejší hrad Gýmeš. K hradu vedú turistické značky napríklad z Kostoľan pod Tríbečom - kratšia trasa alebo z Jelenca - dlhšia trasa. Z hradu sú pekné výhľady na Kostoliansku kotlinu, spomínanú obec Kostoľany a Veľký Lysec. Hrad Gýmeš pochádza z 13. storočia. Je zaujímavé, že na tomto hrade prebiehali stavebné práce ešte v 18. storočí, kedy bol gotický palác premenený na rodovú kryptu Forgáčovcov - posledných šľachtických majiteľov. Tí opustili hrad až v polovici 19. storočia. Neďaleko sa nachádza zaujímavá Jelenská gaštanica, ktorá býva uzatvorená iba v čase zberu gaštanov. Z Kostoľan pod Tríbečom, ako ich názov napovedá, sa dá po červenej turistickej značke zavítať až na Veľký Tribeč, ktorý je najvyšším vrchom pohoria Tríbeč. Má 830 metrov. Na vrchu sa v minulosti nachádzalo slovanské hradisko.

Ďalším zaujímavým a pomerne ľahko dostupným hradom v okolí je Oponický hrad, ktorý stojí nad obcou rovnakého mena. Podobne ako Gýmeš pochádza z 13. storočia. Tento hrad však Turci nikdy nedobyli. Jeho osud zavŕšilo rozhodnutie cisára hrad poškodiť po stavovských povstaniach. K hradu Vás zavedie zelená turistická značka. V obci stojí za návštevu renesančný kaštieľ patriaci rodu Apponyiovcov na prelome 16. a 17. storočia. V jeho interiéroch je Apponyiho múzeum, v ktorom sú sprístupnené exponáty patriace spomínanému šľachtickému rodu, či rôzne poľovnícke trofeje.

Lužianky 3

V lete môžete na kúpanie využiť napríklad letné kúpaliskoNitre, ktoré sa nachádza v Mestskom parku na Sihoti. Priamo z neho je výhľad na Nitriansky hrad. Je tu 50 metrov dlhý plavecký bazén, kratší relaxačný bazén a detský bazén. Sú tu aj tobogány, detské ihrisko a ihrisko pre plážový volejbal. V Nitre sa to pamiatkami len tak hemží. Okrem hradu je tu množstvo kostolov a kláštorov. Sídli tu Nitrianska galéria, či Slovenské poľnohospodárske múzeum alebo Botanická záhrada miestnej univerzity. Na toto malebné mesto, ktoré má aj peknú kalváriu, si určite vyhraďte viac času. Na oddych a kúpanie v prírodnej vode sa ponúka taktiež vodná nádrž Sĺňava, kde môžete vyskúšať vyhliadkovú plavbu. Možností je naozaj veľa.

Cyklisti nájdu široké možnosti pre cyklistiku mimo hlavných motorizovaných ciest v povodí Váhu medzi mestami Sereď, HlohovecPiešťany. Záleží len na Vás, čomu dáte prednosť a čo si vyberiete.

Lužianky sú vhodnou lokalitou pre tých, ktorý uprednostňujú bývanie v malej obci, v kľudnom a pokojnom prostredí. Pohorie Tríbeča či blízka Nitra ponúkajú veľa možností pre aktívny oddych ako aj spoznávanie kultúrnych a historických krás. Stačí si nájsť vhodné ubytovanie, buď v hoteloch, na ubytovni alebo iných zariadeniach. Určite sa tu nebudete nudiť. Prajeme Vám krásne chvíle voľna.

Názory a odporúčania

Katarína Radakova (sólo hosť - návštevník) 4.7.2019
Ok