Loading

Ubytovanie Nitriansky hrad

(30 objektov v okolí 25 km)
Nitriansky hrad

Nitriansky hrad

Nitra

Turisticky najzaujímavejšie sú predovšetkým mestá s bohatou históriou. Niekoľko ich máme aj na Slovensku. Bezpochyby sa k nim smelo radí starobylá Nitra. Bohatá minulosť, známe panovnícke mená a vždy krásne počasie lákajú do nitrianskych uličiek čoraz viac ľudí. Bola by škoda obísť jednu z jej najväčších dominánt, Nitriansky hrad.

Nitrianskom kniežatstve sa učíme už na základnej škole. Miesto, kde sa kniežatstvo nachádzalo si budete môcť prezrieť aj dnes. Jadrom bol hradný vrch, kde vyrástlo prvé opevnené hradisko. Stál tu aj Pribinov kostol a to sa písalo len 8. storočie nášho letopočtu.

Hradný vrch mal veľmi výhodnú strategickú polohu. Vyvýšenina je obkolesená riekou Nitra a tvorila tak prirodzenú obrannú líniu. O samotnom hradisku sa vie od roku 871, v 11. storočí bola vybudovaná bazilika, ktorá stojí dodnes. Bazilika je zasvätená sv. Emeranovi a keď si uvedomíte, že tu stojí už takmer 1000 rokov, donúti Vás to zamyslieť sa nad krátkosťou ľudského života.

Nitriansky hrad nevznikol ako zámerne postavená pevnosť. Hradný vrch sa postupne opevňoval a vznikal tak nový hradný komplex. Pôvodný kamenný hrad určite stál už v roku 1241, kedy odolal zdrvujúcemu útoku Tatárov. To svedčilo o jeho dobrej pozícií a sile.

Hrad aj s katedrálou boli výrazne poškodené v roku 1271 a museli byť obnovené. Ďalšia rana prišla v roku 1465, kedy vojská Mateja Korvína hrad spustošili. Následne prišlo na rad zosilnenie obranného systému hradu, vďaka čomu odolal opätovným tureckým nájazdom. Bol vybudovaný nový hradný palác spolu s bránou.

Postupom času prešiel hrad viacerými zmenami. Niektoré časti boli zrekonštruované, iné nanovo vybudované ako napríklad biskupský palác a len málo zostalo v pôvodnom stave. Najstaršou a najvzácnejšou je bezpochyby bazilika sv. Emerama. Dnes tu sídli biskupský úrad,no hradný komplex je prístupný aj verejnosti.

Mesto Nitra a jeho okolie je pre turistov mimoriadne zaujímavé. Okrem zachovalého historického jadra a hradu Vaše kroky povedú aj k iným zaujímavostiam. Vychádzka na Zobor patrí k povinnostiam každého turistu a odmenou za výstup bude prenádherný výhľad na celé mesto a časť Ponitria. Pekným výletom je vychádzka do blízkych Dražoviec. Nachádza sa tu Dražovský kostolík, ktorý ja vďaka prekrásnemu prostrediu vďačným objektom mnohých fotografov. V letných mesiacoch zas niet nad osvieženie na kúpalisku.

Hľadáte ubytovanie v luxusnom hoteli? V penzióne s domáckou atmosférou priamo v historickom centre? Alebo pokojné ubytovanie na priváte kdesi na okraji mesta, ďaleko od hluku a zhonu? Nitra Vám v každom prípade vyhovie. Množstvo voľných lôžok a najrôznejšie spektrum aktivít sú tým, prečo by ste sa mali vydať spoznať mesto pod Zoborom.

... zobraziť viac

Penzión PKO

0,3 km od Nitriansky hrad, Nitra, v obci / v meste, v centre mesta
Ubytovanie v centre za výhodné ceny

Ubytovanie Nitra

1,1 km od Nitriansky hrad, Nitra, v obci / v meste, v centre mesta
Moderné priestory v Nitre za super cenu!

Apartmány Nicol

1,6 km od Nitriansky hrad, Nitra, v obci / v meste, v centre mesta
Ubytovanie v centre za výhodné ceny!

Hotel AUTOJAS

3,6 km od Nitriansky hrad, Nitra, v obci / v meste
Bowling, sauna, tenis, svadby, školenia

Rekreačný dom Nitra

4,3 km od Nitriansky hrad, Nitra - Dražovce, v obci / v meste
Moderné ubytovanie s bazénom

Apartmány Agrotur

4,4 km od Nitriansky hrad, Nitra, na okraji obce / mesta, pri...
Ubytovanie v tichom prostredí

Ubytovňa Dobrotka

4,5 km od Nitriansky hrad, Nitra, v obci / v meste, pri vode
Ubytovňa s vonkajším bazénom!

Ubytovňa VPP

4,5 km od Nitriansky hrad, Nitrianske Hrnčiarovce, na okraji obce / mesta, pri lese...
Novo zrekonštruovaná ubytovňa-super cena

Apartmány Drážovce

4,7 km od Nitriansky hrad, Nitra - Drážovce, v obci / v meste
Ubytovanie v centre za výbornú cenu

Ubytovanie v súkromí Nitra - Lužianky

6,0 km od Nitriansky hrad, Nitra - Lužianky, na okraji obce...
Dlhodobý nájom možný - cena dohodou!
1 - 30 / 30