Loading

Kam na výlet v Strelníkoch

(2 atrakcie + 81 atrakcií v okolí 25 km)

Ski Strelníky

Strelníky

Slovensko je krajinou, ktorá sa v zime mení na zasneženú rozprávku. Nájdete tu množstvo najrôznejších lyžiarskych stredísk, mestečiek a obcí, ktoré ožívajú hlavne v zime. Niekoľko z nich leží aj na strednom Slovensku, ktoré je charakteristické svojimi výbornými snehovými podmienkami.

Okolie Banskej Bystrice je z hľadiska zimných športov významné hlavne pre bežcov na lyžiach. Tým sú k dispozícií desiatky kilometrov tratí v prekrásnom prostredí. No ukrátení nie sú ani klasickí zjazdoví lyžiari. Jedným z lyžiarskych stredísk, kde by mali viesť ich kroky sú určite Strelníky.

Dedinka Strelníky leží necelých 30 km východne od Banskej Bystrice. Ide o horskú obec, ktorej centrum je v nadmorskej výške 660 metrov nad morom. Vďaka nej a predovšetkým vďaka polohe uprostred hôr majú domáci každý rok bohatú snehovú nádielku. A tá poteší hlavne lyžiarov v miestnom lyžiarskom stredisku.

Ski Strelníky sú ideálnou možnosťou pre všetkých nenáročných lyžiarov, hľadajúcich pokojnú a rodinnú lyžovačku. Nenájdete tu davy turistov, nikde sa nebudete musieť tlačiť a zjazdovky budú patriť len a len Vám. Lákavá predstava, však?

Lyžiarske stredisko Strelníky ponúka svojim návštevníkom dvojicu vlekov. Ten kratší využívajú skôr deti, ten dlhší, merajúci rovných 600 metrov je vhodný pre náročnejších lyžiarov. Svahy strediska sa rozprestierajú na lúkach nad obcou pod vrcholom Vtáčnik. Nadmorská výška strediska je 700 750 metrov nad morom. Vďaka miernemu prevýšeniu ide o stredisko vyhovujúce predovšetkým začínajúcim lyžiarom.

Nenájdete tu umelé zasnežovanie a vďaka tomu si vždy užijete jazdu na stopercentne prírodnom snehu. Lyžiarom sú k dispozícií spolu 4 zjazdovky. Tri z nich sú značené modrou farbou a sú určené začiatočníkom. Pokročilejší lyžiari ocenia stredne náročnú zjazdovku, značenú červenou. Tá je s dĺžkou 500 metrov druhou najdlhšou v stredisku, pričom najdlhšia zjazdovka má ešte o 200 metrov viac. Ide o ideálne vzdialenosti pre lyžiarov, ktorí radi zlyžujú celý svah na jeden „záťah“. Celková dĺžka všetkých zjazdoviek v stredisku je 1900 metrov.

V okolí lyžiarskeho strediska Strelníky nájdete aj neupravenú bežeckú trať. Samozrejmosťou je blízke bezplatné parkovisko a funguje tu aj požičovňa lyžiarskej snowboardovej výstroje. Po výdatnej lyžovačke si dáte buď niečo malé v miestnom bufete alebo uprednostníte pochúťky z tradičnej koliby so slovenskou kuchyňou.

Obec Strelníky nepatrí k tým najznámejším, no ponúka mnoho možností trávenia voľného času. V zime ide o skvelú lyžovačku a pokiaľ si ju chcete užívať viac ako len jeden deň, budete potrebovať ubytovanie. Priamo v dedine nájdete predovšetkým mnohé priváty a ubytovanie na súkromí. V blízkom okolí si môžete zabezpečiť taktiež ubytovanie v penziónoch s vyšším štandardom. Nebudete tak mať problém nájsť také ubytovanie, aké Vám bude dokonale vyhovovať. Stačí len prísť a presvedčiť sa na vlastnej koži.

zobraziť viac

Ľupčiansky hrad

Slovenská Ľupča

Naša krajina je plná mnohých hradov, známych, menej známych aj tých úplne neznámych. Pre mnohých je celkom neznámym dozaista aj Ľupčiansky hrad. Napriek tomu, že leží len pár kilometrov od Banskej Bystrice o ňom veľa turistov nevie. Všeobecne je južná strana Nízkych Tatier opomínaná. Skúste to zmeniť, vyberte sa do Slovenskej Ľupče a uvidíte, že nebudete ľutovať.

Na mieste súčasného hradu stálo pôvodne drevené hradisko. V roku 1241 na naše územie vtrhli Tatári a dobyli staré drevené hrady. Tie murované ich útoku odolali. Tým sa inšpirovali aj stavitelia Ľupčianskeho hradu a v roku 1250 postavili moderný kamenný hrad.

Hrad mal významnú obrannú polohu a chránil prístupové cesty do známych banských miest. Najznámejšími sú zaiste Banská BystricaBanská Štiavnica. Zaujímavosťou je, že hrad poškodil jeden netradičný prírodný živel. Požiare boli v tom období bežné, hrad v Slovenskej Ľupči bol však poškodený niečím iným. Zemetrasením. To postihlo kraj v roku 1443 a veľmi poškodilo aj samotný hrad nad Hronom. Po opravách nasledovali viaceré prestavby, najvýznamnejšiu má na svedomí Pavol Rubigall, ktorý s ňou začal v roku 1572.

Hrad zažil po tomto období mimoriadne časté zmeny svojich majiteľov. Pravidelne ho dobýjali, rabovali a stále mu vládol ktosi iný. Od roku 1707 tu bola umiestnená rakúska vojenská posádka a zároveň aj väzenie. Od druhej polovice 19. storočia význam hradu poklesol. Zachvátil ho požiar a slúžil na iné účely. Bol tu sirotinec, škola, výchovný ústav pre mladistvých či učilište. Hrad je však národnou kultúrnou pamiatkou a je v zachovalom stave. Ukrýva viacero prekvapení, jedným z nich je úniková chodba z dna hradnej studne hlbokej viac ako 60 metrov. Unikátom je aj lipa, ktorá rastie na dolnom nádvorí. Domáci ju nazývajú Korvínova lipa a jej vek je pravdepodobne 700 rokov, vďaka čomu je jednou z najstarších líp v strednej Európe.

V súčasnosti je hrad aj vďaka rozsiahlej rekonštrukcii v mimoriadne dobrom stave. V 90. rokoch bol v správe Krajského pamiatkového ústavu a od roku 2002 ho vlastnia Železiarne Podbrezová. Aj vďaka netradičnému majiteľovi sa hrad dočkal druhej šance. Prebehli významné rekonštrukčné práce a hrad bol sprístupnený pre verejnosť.

Slovenská Ľupča má v svojej blízkosti viacero zaujímavostí. Oddýchnete si v kúpeľoch Brusno a do nedávnej histórie nahliadnete v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Spoznáte bohatú banícku minulosť a to všetko v atraktívnom prostredí Horehronia. Príjemným bonusom navyše je tiché a útulné ubytovanie, či už v penziónoch alebo na priváte v súkromí. Táto forma je v poslednej dobe mimoriadne obľúbená vďaka komfortu a pokoju, ktoré poskytuje. Príďte si ho vyskúšať do Slovenskej Ľupče.

zobraziť viac
1 - 80 / 83