Loading

Ubytovanie Mestský hrad v Kremnici

(95 objektov v okolí 25 km)
Mestský hrad v Kremnici

Mestský hrad v Kremnici

Kremnica

Stred našej krajiny, ukrytý hlboko v horách mal v minulosti svoje nezastupiteľné miesto na mape Slovenska. Vďaka rozvinutému baníctvu šlo o jednu z ekonomicky najdôležitejších oblastí vôbec. Jedným z takýchto banských miest, ktoré bezpochyby netreba predstavovať je Kremnica.

Kremnická mincovňa je známa už aj deťom na základných školách. Toto starobylé mestečko má ďalšiu zaujímavosť hodnú zmienky, ktorou je mestský hrad. Zaujímavý je tým, že to v podstate ani hrad veľmi nie je. Ak si pod pojmom hradu predstavíte majestátne vysoké hradby, niekoľko metrové múry a rozpadnuté hradby, to tu viac menej nenájdete.

Mestský hrad Kremnici tvorí komplex budov, ktoré vznikli v inom období. Tým sa na malom mieste sústredilo viacero architektonických štýlov a milovník histórie to zaručene ocení. Hradný kopec bol osídlený už pred stavbou mestského hradu. Dokazujú to početné archeologické nálezy v oblasti.

Pôvodne tu stál románsky kostol, ktorý sa postupom času dočkal opevnenia a nových susedov. Samotné opevnenie bolo vybudované koncom štrnásteho storočia. Jeho súčasťou bola veľká vstupná veža, jedna menšia veža a obranná bašta. Tak nadobudol celý komplex vizuál hradu.

Opevnenie hradu tvorí mohutný dvojitý obranný múr. Vstup do tejto časti areálu zabezpečuje kamenný most, kedysi tu bol aj vyklápací drevený. Hradby chránili aj najväčší kremnický poklad, sklad vyťaženého zlata a mincí. Vstupná brána hradu mala dôležitú úlohu. Okrem samotnej obrany areálu v nej býval správca hradu. Unikátom mestského hradu je aj prítomnosť najstaršej budovy v meste, karneru. Ten sa skladá z kaplnky a priestoru, kde sa ukladali kosti zosnulých, vykopané zo starších hrobov.

Mohutnou a neprehliadnuteľnou bola aj banícka bašta, plniaca hlavne obrannú úlohu. Kvôli zlej statike však jednu dobu bola zmenšená a tak ju už nemôžete vidieť v celkom pôvodnom stave. Ústrednou budovou hradného komplexu je kostol sv. Kataríny, ktorý uvidíte už z diaľky. Veža bola v roku 1560 poškodená, no vďaka vtedajšej prestavbe je dnes taká vysoká. Na kostolnej veži sú hodiny premiestnené zo susednej, hodinovej veže. Pýchou chrámu je miestny orgán, ktorý v sebe ukrýva neuveriteľných takmer 3500 píšťal.

Za zmienku stojí aj budova starej radnice. Čo na Vás čaká v Mestskom hrade Kremnica dnes? Sprístupnený je karner, výstava plastík, expozícia tradičných zvonov a zvonárstva, nájdete tu archeologické vykopávky ako aj výstavu tradičných spôsobov obrany mesta v minulosti. Hradný komplex v Kremnici Vám dokáže vyplniť celé popoludnie.

Ubytovanie si môžete vybrať dokonca priamo pod hradom, na námestí. V starých meštiackych domoch sú dnes penzióny, čakajúce len na Vás. Hľadať môžete aj ďalej od centra. Tu sa ponúkajú mnohé priváty na súkromí za prijateľné ceny. Už Vám nič nebráni navštíviť toto starobylé mesto.

... zobraziť viac

Chatka Kolibka Kremnica

0,4 km od Mestský hrad v Kremnici, Kremnica, v obci / v meste
Útulná chatka s krbom a posedením

Hotel Centrál

0,6 km od Mestský hrad v Kremnici, Kremnica, v obci / v meste...
Na pešej zóne s reštauráciou a kaviarňou

Soler Pension

0,7 km od Mestský hrad v Kremnici, Kremnica, na okraji obce...
Len pár minút od historického centra

Chalupa Lúčky

2,1 km od Mestský hrad v Kremnici, Lúčky (okres Žiar nad Hron...
Chalupa v tichom prostredí pri lúke

Modrá chalúpka

2,2 km od Mestský hrad v Kremnici, Kremnické Bane, na okraji...
Víťaž súťaže "Chalupa s naj atmosférou"

Chata Skalka

6,0 km od Mestský hrad v Kremnici, Kremnica, v rekreačnej obl...
V areáli lyžiar. strediska Skalka aréna!

Horská chata Limba

6,1 km od Mestský hrad v Kremnici, Kremnica, v rekreačnej oblasti, pri vleku
Školy - LVVK a ŠvP,Športové sústredenia

Penzión Horec

8,0 km od Mestský hrad v Kremnici, Králiky, mimo obce / mesta...
Priamo na svahu zjazdovky, so saunou...

Chata Borinka

8,1 km od Mestský hrad v Kremnici, Králiky, v rekreačnej obla...
V krásnom a tichom lesnom prostredí

Chata na Králikoch

8,6 km od Mestský hrad v Kremnici, Králiky, mimo obce / mesta...
Príjemná chata v pokojnom prostredí lesa