Loading

Ubytovanie Zvolenský hrad

(75 objektov v okolí 25 km)
Zvolenský hrad

Zvolenský hrad

Zvolen

Nenavštevujete hrady z dôvodu náročného prístupu k nim? Nebaví Vás šplhať sa strmým svahom hore, kdesi uprostred lesa a navštíviť len zabudnú zrúcaninu? Môžete to skúsiť aj inak. Vyberte sa na hrad priamo v centre mesta. Možností máte viacero, jednou z nich je aj Zvolenský hrad.

Zvolenský hrad sa nachádza v rovnomennom meste Zvolen, niekoľko kilometrov južne od Banskej Bystrice. Hrad sa často nazýva zámkom, dôvodom je jeho moderná architektúra a určenie.

Zaujímavosťou je, že dnešný Zvolenský hrad mal svojho predchodcu. Bol ním terajší Pustý hrad nad sútokom riek SlatinaHron. Z pôvodného hradu sa dnes zachovalo len veľmi málo, na jeho mieste je len niekoľko pozostatkov jeho základov. Práve výhodnejšia poloha mala za následok vybudovanie nového, dostupnejšieho hradu. Nového Zvolenského hradu.

Hrad bol vybudovaný medzi rokmi 1360 a 1382. Na svedomí ho mal samotný kráľ Ľudovít I., ktorý sa inšpiroval talianskymi mestskými hradmi. Po ich vzore vybudoval zámok, ktorý dnes nájdete na konci Námestia SNP. Na zámku sa dokonca uskutočnili zásnuby Ľudovítovej dcéry Márie so Žigmundom Luxemburským.

Zvolenský hrad takmer vždy ovládali tie najznámejšie a najmocnejšie rody. Vládol mu napríklad Matej Korvín až do roku 1490 a bezprostredne po ňom rod Thurzovcov. Tí dali hradu novú tvár, pristavali vonkajšie opevnenie, ktoré tu pôvodne nebolo. Rovnako sa rozhodli pre vybudovanie štyroch obranných bášt. V dôsledku útokov Turkov hrad ešte zlepšili a vybudovali celé jedno poschodie so strieľňami. Pred rokom 1600 sa pristavila aj delostrelecká veža a z hradu sa stala moderná a dobre vybavená pevnosť. Vďaka zachovalému stavu bol hrad vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Čo v Zvolenskom hrade uvidíte dnes? Hradné priestory spravuje Slovenská národná galéria. Je tu umiestnená expozícia venovaná gotickému umeniu. Jej najväčšiu časť tvoria architektonické vzácnosti hradu. Nachádzajú sa tu aj kolekcie známych svetových maliarskych škôl stredoveku, Talianska, Francúzska a iné. A aby toho nebolo málo, každý rok sa na hrade usporadúvajú zámocké hry.

Zo Zvolena to je iba na skok do neďalekej Banskej Bystrice. Mesta v srdci Slovenska. Návšteva je vhodná pokiaľ chcete spoznať našu novodobejšiu históriu. O nej sa dozviete v Múzeu SNP. Alebo si priamo vo Zvolene zájdite na hokej, derby s ich severným susedom sú vždy plné napätia.

Vo Zvolene je miesto pre každého. Počas svojho výletu za poznaním budete môcť bývať nielen v štýlových hoteloch, ale môžete ušetriť a uprednostniť lacné ubytovne. Mimoriadne pestrá je ponuka najrôznejších privátov. Stačí len prísť.

... zobraziť viac

Penzión AIRA

0,5 km od Zvolenský hrad, Zvolen, v obci / v meste, v centre mesta
Ubytovanie v historickom centre mesta

Penzión RELAX

3,9 km od Zvolenský hrad, Kováčová (okres Zvolen), v obci / v...
Ubytovanie blízko kúpeľov a aquaparku

Chalupa u Marky

4,6 km od Zvolenský hrad, Kováčová (okres Zvolen), na okraji...
RELAX, KÚPALISKO, PRÍRODA

Chata Kováčová

5,7 km od Zvolenský hrad, Kováčová (okres Zvolen), v rekreačn...
Chata v nádhernom lesnom prostredí

Chata Sielnica

7,7 km od Zvolenský hrad, Sielnica, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Prosíme o telefonické rezervácie/dopyty

Chata pod lipou

11,9 km od Zvolenský hrad, Kozelník, na samote, pri lese / n...
Chata s jazierkom na samote pri lese

Zruby Pod Borovicou

13,0 km od Zvolenský hrad, Trnavá Hora, mimo obce / mesta, pr...
Nadštandard v Kremnických vrchoch :)

Chalupa Babuchnovo

13,5 km od Zvolenský hrad, Pliešovce - Zaježová, na samote, pri lese / na okraji lesa
Útulná chalupa v tichom prostredí

Babeho Chata

15,3 km od Zvolenský hrad, Banská Belá, na samote, pri lese...
Štýlová chata pri potôčiku u lesa.

Apartmán Amália

15,6 km od Zvolenský hrad, Banská Bystrica, v obci / v meste,...
Krásne okolie a blízko do centra mesta!