Loading

Ubytovanie v Radobici

(0 objektov + 14 objektov v okolí 25 km)

Chata Veľké Uherce

Veľké Uherce (Radobica 3,0 km vzdušne), mimo obce / mesta, p...
Moderná chata v lese, blízko priehrady.

Zrub pod Končitou

Kamenec pod Vtáčnikom (Radobica 9,6 km vzdušne), v rekreačne...
Zrub pri horskom potoku na okraji lesa

Chalupa Kľak

Kľak (Radobica 10,6 km vzdušne), v obci / v meste, pri lese...
Chalupa s veľkým bazénom

Chata Dolinka

Ostrý Grúň (Radobica 11,2 km vzdušne), na samote, pri lese...
Chatka na okraji lesa v tichom prostredí

Ubytovňa 120

Zemianske Kostoľany (Radobica 11,7 km vzdušne), v obci / v meste
Cenovo veľmi výhodné ubytovanie

Apartmány Nezábudka

Župkov (Radobica 13,8 km vzdušne), v obci / v meste, pri lese / na okraji lesa
Apartmán v pokojnom prostredí pri lese

Chata Adamovka

Hrabičov (Radobica 13,8 km vzdušne), na samote, pri lese...
Štýlová chata v prírode s kúpacou kaďou!

Ubytovňa Queen Nováky

Nováky (Radobica 15,3 km vzdušne), v obci / v meste, pri potoku
Moderné ubytovanie s pocitom domova

Chata Horský Ranč

Nová Baňa (Radobica 15,4 km vzdušne), na samote, pri lese / na okraji lesa
Na ranči so zvieratami, ďaleko od stresu

Chata Kašná hôrka (pôvodne Chata Tajch)

Nová Baňa (Radobica 17,1 km vzdušne), na okraji obce / mesta
Pri jazere, mimo ruchu chatovej oblasti
1 - 14 / 14

Radobica

Radobica 1

Podhorská vidiecka obec Radobica sa rozprestiera v severovýchodnej časti pohoria Tríbeč na styku s pohorím Vtáčnik, v bočnom údolí Hornejského potoka.

Nadmorská výška v strede obce je 390 m n. m. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1324. Obec niesla aj názvy Radobicza, či Radowiche. Stáročia postupne zmenili pôvodne želiarsku osadu na obec, kde žili predovšetkým remeselníci - sitári, kováči, mlynári, tesári a roľníci. Pestovalo sa tu obilie, chmeľ, strukoviny, okopaniny, konope. Zo zvierat sa choval rožný statok, ovce, ošípané i hydina. Obec zaznamenala nárast obyvateľstva v najmä v 80. rokoch 20. storočia, kedy tu žilo 1007 obyvateľov. Zamestnanie poskytovala nábytkárska továreň vo Veľkých Uhercoch. To však nestačilo, a tak za prácou obyvatelia odchádzali do Čiech, Rakúska, Nemecka, či Francúzska. Najmä v poslednom období je obec vyhľadávaným miestom pre turistiku a rekreáciu - vyrástlo tu mnoho rekreačných chalúp. V obci pôsobí taktiež spevácky súbor Bukovinka.

Ku kultúrnym pamiatkam obce patrí rímsko-katolícky kostol Božského srdca Ježišovho, ktorý bol postavený v roku 1950 a na začiatku tohto storočia zrekonštruovaný. Pekným miestom pre prechádzku je kaplnka na Cerovej zasvätená Panne Márii, vzdialená 2,5 kilometra od Radobice. Bola postavená miestnym obyvateľom na vyjadrenie vďaky za návrat z talianskeho zajatia počas druhej svetovej vojny po roku 1945.

S okolitými obcami Horná Ves, Oslany, Veľké pole a Veľké Uherce tvorí Radobica mikroregión zvaný Medzihorie. A aké zaujímavosti v ňom nájdete? Najvyšší vrch mikroregiónu je výrazný bralnatý vrch Buchlova v pohorí Vtáčnik na severovýchode od obce. Radobica 2Môžete sa na neho vydať z Radobickej doliny po zelenej značke cez Hornoveskú dolinu a Zadnú lúku, odkiaľ vedie na skalnatý vrchol žltá turistická značka. Vypína sa do výšky 1041 m n. m. a je typickou ukážkou vulkanizmu s andetizovými bralami ako pozostatkami sopečnej činnosti v minulosti. Z vrcholu, na ktorom je kovový dvojkríž, sú kruhové výhľady na Vtáčnik. Pri dobrej viditeľnosti zočíte aj zahnutý malofatranský Kľak, či najvyšší vrch Tríbeča - Veľký Tribeč.

Zaujímavým a často navštevovaným miestom je prírodná rezervácia Dobrotínske skaly na juhozápad od obce. Ku skalám vedie zelená turistická značka, na ktorú sa môžete napojiť za obcou. Je to turisticky veľmi vďačné a atraktívne miesto s peknými výhľadmi na Hrubý vrch a Oselný vrch. Rezervácia tu bola vyhlásená v roku 1980 kvôli ochrane flóry. Sú tu pekné lesy, lesostepi, stepi a skalné stepi. Na južnej strane skál je situovaná 26 metrov dlhá Dobrotínska jaskyňa - tiež prírodná rezervácia. Za ďalšími peknými výhľadmi sa môžete vydať na čiastočne odlesnenú Suchú horu po žltej turistickej značke z osady Cerová, ktorá patrí ku Radobici. Značka Vás zavedie do sedla pod Rajtokom a odtiaľ po červenej značke prídete na Suchú horu. Zo severu sa dá na jej vrchol vystúpiť aj zo spomínanej Hornoveskej doliny. V lesoch rastú predovšetkým duby, hraby a buky, miestami aj jedle, smreky a borovice.

Okrem turistiky si tu prídu na svoje aj hubári, či milovníci cyklistiky. Priamo v obci sa môžete napojiť na zelenú cyklocestu vedúcu okruhom Medzihorie. Cyklotrasa bola vybudovaná v roku 2002 a má celkovú dĺžku 44 km. Môžete ju využiť na spoznávanie krás a kultúrnych pamiatok v okolitých obciach. Vedie cez Veľké Uherce, samozrejme Radobicu, až do Veľkého Poľa.

V lete je na kúpanie najbližšia Veľkouherecká priehrada, z ktorej je napájané úžitkovou vodou aj mesto Partizánske. Priehrada slúži aj ako rybárska nádrž a miesto pre stanovanie. Pre kúpanie sa nabáda aj kúpalisko Dúha, situované pod lesom v Partizánskom, ktoré slúži verejnosti od roku 2000. V roku 2004 bolo vyhlásené za najlepšie regionálne kúpalisko na Slovensku. V jeho areáli na Vás čaká veľký plavecký bazén, detské brodisko, sedací oddychový bazén, bazén s atrakciami, plážové volejbalové ihrisko a pieskoviská. Kúpalisko je otvorené celoročne - k dispozícii má aj parnú saunu, perličkový kúpeľ, krytý teplý a studený bazén.

Radobica 3

V Malých Bieliciach patriacich ku Partizánskemu je celoročne otvorený termálny kúpeľný komplex s vonkajším a krytými bazénmi na relax aj plávanie. V zime môžete vyskúšať služby wellness centra so saunou, parou, mentolové inhalácie, či turecké kúpele. Takže určite je z čoho si vyberať.

A kam sa môžete vydať na lyžovačku v zime? V obci je postavený detský lyžiarsky vlek, kde sa za dobrých snehových podmienok potešia lyžovaniu najmä tí najmenší.

Pre rodinnú lyžovačku sa ponúka lyžiarske stredisko Ski Blanc Ostrý Grúň – Kollárová v pohorí Vtáčnik. Nájdete tu 4 vleky a 5 zjazdoviek, skiservis, ako aj požičovňu lyžiarskeho vybavenia. Zviezť sa môžete aj na sánkarskej dráhe a okúsiť sa dá taktiež snowtubing.

Radobica a jej okolitá čarokrásna príroda má čo ponúknuť v každom ročnom prostredí. Neváhajte a vyberte si z ponuky ubytovania apartmánoch, chatách alebo chalupách a môžete si naplno užívať chvíle voľna s rodinou alebo priateľmi. Veríme, že tu budete spokojní.