Loading

Ubytovanie v Medvedej hore - Zemplínskej Šírave

(2 objekty + 30 objektov v okolí 25 km)

Chata Sivá

Medvedia hora - Zemplínska Šírava, v rekreačnej oblasti, pri...
Novo zrekonštruovaná chata pre rodiny

Chata Zelená - Zemplínska Šírava

Medvedia hora - Zemplínska Šírava, v rekreačnej oblasti, pri...
Nová chata- na okraji lesa, tiché okolie

Europenzión Salaš

Kaluža - Zemplínska Šírava (Medvedia hora - Zemplínska Šírav...
Spokojnosť istá. Deti do 6 rokov zadarmo

Chata Thermal

Kaluža - Zemplínska Šírava - Zemplínska Šírava - Thermalpark...
Moderná klimatizovaná chata,TOP lokalita

Chata nad Šíravou u Laca

Kaluža - Zemplínska Šírava (Medvedia hora - Zemplínska Šírav...
Terasa s výhľadom na Zemplínsku Šíravu!

Hotel Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT

Kaluža - Zemplínska Šírava (Medvedia hora - Zemplínska Šírav...
Luxusné ubytovanie priamo v areáli

Chata Iva Šírava

Vinné (Medvedia hora - Zemplínska Šírava 0,6 km vzdušne), v...
Chata blízko aquaparku, pláže a prístavu

Chatová osada Pri bazéne

Kaluža - Zemplínska Šírava (Medvedia hora - Zemplínska Šírav...
Chatky na Zemplínskej Šírave!

Chata Eva

Kaluža - Zemplínska Šírava (Medvedia hora - Zemplínska Šírava 0,6 km vzdušne), v re...
Lacné ubytovanie pri kúpalisku!

Chata Fénix

Kaluža - Zemplínska Šírava (Medvedia hora - Zemplínska Šírav...
Ubytovanie blízko Zemplínskej Šíravy!
1 - 32 / 32

Medvedia hora - Zemplínska Šírava

Medvedia hora - Zemplínska Šírava 1

Medvedia hora patrí medzi sedem rekreačných stredísk, ktoré sa nachádzajú na brehu Zemplínskej Šíravy. Stredisko sa rozprestiera na malom polostrove neďaleko obce Kaluža, vybiehajúcom do vodnej hladiny nádrže.

Zemplínska Šírava je svojou rozlohou druhou najväčšou vodnou priehradou na Slovensku. Rozloha vodnej plochy je 33 km2 a jej priemerná hĺbka je 3,5 metra. Na sever od Zemplínskej Šíravy sa rozprestierajú Vihorlatské vrchy. Priehrada bola vybudovaná v 60. rokoch minulého storočia a pri jej výstavbe neboli zatopené žiadne obce ani ľudské obydlia. Keďže tu býva ustálené letné počasie, pri ktorom hladina vody zvyčajne neklesá pod 20 stupňov, na svoje si tu prídu najmä milovníci vody, plávania, vodných športov, či rybárčenia. Jedinečné sú plavby vyhliadkovou jachtou, ktoré začínajú pri stredisku Hôrka, ktoré sa rozprestiera pri vodnej ploche pod obcou Vinné.

Na kúpanie môžete okrem prírodnej vody v obci Kaluža využiť neplavecký bazén, ktorý je plnený vodou z miestnych studní. Má dĺžku 112 metrov, šírku 12 metrov a hĺbku 1,2 metra. Sú tu aj 2 menšie detské bazény s hĺbkou 0,4 metra.

Ďalšou výnimočnou atrakciou pre kúpanie a zábavu je novovybudovaný Thermalpark Šírava v katastri obce Kaluža. Jeho areál Vodný svet bol oficiálne otvorený iba v júni 2014. Pre návštevníkov sú k dispozícii 4 vnútorné celoročne otvorené bazény - masážny, vlnový, relaxačný a aj detský pre najmenších návštevníkov. Vo vonkajšom areáli je sedací termálny bazén s geotermálnou vodou, oddychový a plavecký bazén. Sú tú aj ďalšie atrakcie ako dlhá šmýkačka, krátka šmýkačka, divoká rieka, či hojdací záliv. Na poschodí nájdete Wellness centrum na ploche 800 metrov štvorcových, kde môžete využiť aj parnú, či suchú saunu. Možností je naozaj neúrekom. Mimochodom, je to jediné turistické miesto na Zemplíne, ktoré sa môže pýšiť využitím geotermálnej vody. Taktiež by tu mala byť sprístupnená aj nová pláž.

Medvedia hora - Zemplínska Šírava 2

Ak budete mať kúpania dosť, počas peších prechádzok si môžete pozrieť zvyšky prastarého kostolíka z 11. – 12. storočia. Nájdete ho v horskom masíve Senderov - Sv. Ondrej na juhovýchode od Vinného na južnom úpätí Vihorlatského pohoria, ktoré v týchto miestach prudko klesá do Východoslovenskej nížiny k Šírave. Kostolík bol zasvätený sv. Krížu a ležal uprostred lesov obývaných pustovníkmi. V 14. storočí bol opustený. Od kostolíka je pekný výhľad na priehradu i priľahlé časti Vinného, a tak toto miesto určite navštívte.

Ak máte radi hrady, neváhajte a navštívte ruiny Vinianskeho hradu s peknými výhľadmi do okolia. Prvá písomná správa o hrade je už z roku 1335. Hrad slúžil na ochranu cesty vedúcej do Poľska. Opustený bol v polovici 17. storočia, keď sa Sztárayovci presťahovali do Vinného, kde si postavili pohodlnejší kaštieľ. Ten je v súčasnosti v rukách dedičov, a teda nie je verejnosti prístupný, kaštieľ aj park prechádzajú rekonštrukciou. Hrad dal na začiatku 18. storočia pri likvidovaní protihabsburského povstania zbúrať vtedajší cisár, čo zavŕšilo jeho osud. Zaujímavosťou je, že lokalita je pri vhodných termických podmienkach vhodná aj pre termické lietanie.

V blízkosti Vinného sa nachádza ďalšia atrakcia, ktorú môžete využiť na kúpanie - Vinianske jazero, ktoré je vzdialené 3 kilometre od Zemplínskej Šíravy. Jazero vzniklo vytvorením umelej hrádze a privedením vody z Vinianskeho potoka. Rozlohou je jazero malé, s priemernou hĺbkou 3 metre patrí medzi teplejšie jazerá, vhodné na kúpanie, vodné športy ako aj rybolov. Z Medvedej hory sa sem dostanete pešo alebo na bicykli po zelenej a žltej turistickej značke. Od jazera môžete po žltej turistickej značke ďalej pokračovať až ku spomínanému Vinianskemu hradu.

Medvedia hora - Zemplínska Šírava 3

Ak máte radi turistiku a trúfnete si aj na vyššie nadmorské výšky, tak nevynechajte možnosť navštíviť najvyšší vrch sopečného pohoria Vihorlatské vrchy - Vihorlat, ktorý má nadmorskú výšku 1076 m n. m. Jeho horná časť pokrytá pralesmi, kde môžete nájsť naozaj staré mohutné stromy, tvorí prírodnú rezerváciu. Na hlavnom vyššom vrchole sa čnie betónový pilier s krížom. Z lúk na vrcholovom hrebeni sa Vám naskytne široký výhľad do okolia. Vihorlat sa využíva aj na závesné lietanie.

Samotné značené turistické chodníky končia na Poľane pod Vihorlatom, odtiaľ treba postupovať na vrchol po neznačenom chodníku. Ako východisko môžete zvoliť z juhu Porubu pod Vihorlatom alebo Remetské Hámre, zo severu je fajn začať v Zemplínskych Hámroch. Ďalším zaujímavým turistickým tipom je návšteva Morského oka, či Sninského kameňa s peknými výhľadmi do okolia.

Medvedia hora je lokalitou vhodnou pre milovníkov vody a vodných športov. Dá sa tu stanovať, ale taktiež je tu aj možnosť ubytovania v hoteli, chate, penzióne alebo v apartmáne. Veríme, že naša ponuka uspokojí Vaše predstavy. Prajeme Vám, aby ste tu prežili nezabudnuteľné chvíle so svojou rodinou, priateľmi, či známymi.

Názory a odporúčania

Valér Mihaľo (ubytovateľ) 24.5.2020
Chata je situovaná v katastri obce Vinné, blízko Zemplínskej Šíravy.V blízkosti sa nachádza Vinianský hrad, Vinné jazero , Zemplínska Šírava.
Zuzana Pčolová (skupina - návštevník) 18.5.2020
Odporúčam
Gabriela (rodina so staršími deťmi - návštevník) 12.8.2019
Obec spokojnost
Michaela Kardohelyová (skupina - návštevník) 31.7.2019
Veľmi pekná :)