Loading

Ubytovanie vo Vihorlatských vrchoch

(26 objektov)

Chata Zuzana

Hôrka - Zemplínska Šírava, v rekreačnej oblasti, pri vode (MI 7,6 km vzdušne)
Príjemná chata na Zemplínskej Šírave!

Chata Fénix

Kaluža - Zemplínska Šírava, v rekreačnej oblasti, pri lese /...
Ubytovanie blízko Zemplínskej Šíravy!

Hotel Armales

Stakčín, v obci / v meste (SV 5,8 km vzdušne)
Reštaurácia, sauna, vírivka, pobyty...

Hafičová chyža

Ulič, v obci / v meste (SV 20,0 km vzdušne)
Srdce NP Poloniny
1 - 26 / 26

Vihorlatské vrchy

Vihorlatské vrchy na východe našej krajiny patria k destinácií, ktorú vyhľadáva stále viac a viac turistov. Čistý vzduch, jedinečná fauna a flóra prostredia, nádherné prírodné scenérie a mnoho možností na turistiku, rekreáciu a oddych, robí z tohto miesta dokonalý únik pre dovolenkárov.

Región Vihorlat, ktorý zahŕňa Vihorlatské vrchy a ich blízke okolie sa nachádza na najvýchodnejšej časti Slovenskaa tvorí ho územie s rozlohou približne 950 km 2 . Vihorlatské vrchy sú pohorím vytvoreným sopečnou činnosťou a väčšinu tohto územia tvorí Chránená krajinná oblasť Vihorlat. Prostredie regiónu je pomerne členité, najnižší bod predstavuje Zemplínska šírava – 103 m n m. a najvyššie položený bod územia a zároveň najvyšší vrch Vihorlatských vrchov je Vihorlat s nadmorskou výškou 1076 m. Vihorlat je zaradený do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO – Karpatské bukové pralesy.

Komplex Vihorlatských vrchov je známy aj svojimi jazerami. Najväčšie a najznámejšie z nich, Morské oko, sa rozkladá na ploche 13,8 ha a leží v rovnako pomenovanej národnej prírodnej rezervácií. Je to tretie najväčšie jazero Slovenskej republiky a v roku 2007 bolo zaradené medzi sedem divov Slovenska. K tomuto jazeru je možné sa dostať asfaltovou cestou alebo využiť jednu z mnohých turistických trás na okolí. Západne od tohto jazera leží aj ďalšie – Male morské oko, ktoré je súčasne prírodnou pamiatkou. Jeho vodná plocha zaberá len 0,33 ha. Pre svoju čistú vodu je aj domovom raka riečneho.

Turisticky atraktívny je aj Sninský kameň, čo je vlastne skalný hrebeň s dvoma plošinami. Je to najkrajšia rozhľadňa v okolí a z jej vrcholu sa Vám naskytne panoramatický pohľad na celý Vihorlat.

Vihorlatské vrchy sú lákadlom pre turistov najmä v lete. Nachádza sa tu aj slovenské more alebo vodná nádrž Zemplínska šírava. Toto viacúčelové vodné dielo vybudované v rokoch 1961-1965 zabezpečuje ochranu pred povodňami a zároveň slúži na pestré rekreačno - športové aktivity. Rekreačných stredísk na Zemplínskej šírave je hneď niekoľko – Biela hora, Hôrka, Medvedia hora, Kaluža, Kamenec, Klokočov a Paľkov.  Všetky strediská ponúkajú možnosti športového vyžitia pre všetky generácie, napr. vodné lyže, skútre, vodné bicykle, surfovanie a jachtárstvo. V rekreačnom prostredí Zemplínskej šíravy, ktorá poskytuje priaznivé podmienky na kúpanie si každý návštevník príde na svoje. Či už si vyberiete možnosť previezť sa vyhliadkovou loďou alebo si požičiate čln a vodnú nádrž preskúmate „na vlastnú pasť“, tento jedinečnú kúsok východu Vás očarí od prvého okamihu. V niektorých zo stredísk sú vybudované aj plavecké či sedacie bazény. O kultúru na šírave je taktiež postarané. Každoročne sa tu uskutočňujú zaujímavé podujatia, najznámejšie z nich sú určite letné festivaly Fun rádio DOHODA alebo Šírava fest.

Neďaleko od Zemplínskej šíravy sa nachádza ďalšie jazero pri obci Vinné - Vinianske jazero. Trávnaté pláže a teplá voda sú devízou najmä pre rodiny s deťmi. V zime sa jazero premení na prírodné klzisko, ktoré je s obľubou využívané na rekreačné korčuľovanie. Nad Vinianskym jazerom sa týči ďalšia turistická atrakcia, gotický Viniansky hrad z druhej polovice 13.storočia. Slúžil ako strážny hrad na ceste do Poľska. V súčasnosti je hrad sprístupnený verejnosti, čiastočne aj zrekonštruovaný a okolie hradu je vyčistené od vegetácie.

Región ponúka aj možnosti agroturistiky. V obci Vinné sa nachádza hipocentrum, ktoré je zamerané na poskytovanie služieb pre turistov v oblasti jazdenia. Hipocentrum ponúka jazdenie s doprovodom, samostatne jazdenie aj výučbu jazdenia s inštruktorom.

Vybavenie okolia stravovacími a ubytovacími zariadeniami je samozrejmosťou. Vihorlat ponúka všetky typy ubytovania. Ubytovacie služby sú sústredené najmä v okolí Zemplínskej šíravy a Vinianskeho jazera, ale ubytovanie je samozrejme možno zabezpečiť aj v okolitých mestách. Každému môže región ponúknuť ubytovanie podľa jeho predstáv. Hotely, penzióny a množstvo chatových oblastí, pre menej náročných a pre dobrodružnejšie povahy je tu aj možnosť stanovania v autokempoch.

Vihorlatské vrchy sa prosto oplatí navštíviť a stráviť tu nezabudnuteľnú dovolenku. Vzduch tak čistý, že štípe v pľúcach, západ slnka nad Zemplínskou šíravou, kúzelné prechádzky chránenými lesmi, pri ktorých kdesi v diaľke stále počujete zabudnuté vihorlatské úzkokoľajky. Čaro Vihorlatu si zamilujete aj Vy.