Loading

Kam na výlet v Kremnici

(6 atrakcií + 28 atrakcií v okolí 25 km)

Skalka arena - Skalka pri Kremnici

Kremnica

Čo takto zažiť lyžovačku uprostred Slovenska? Ba dokonca v srdci Európy? Pokiaľ zavítate do Kremnických vrchov, zažijete takúto lyžovačku na vlastnej koži. Nachádza sa tu moderné a kvalitné lyžiarske stredisko Skalka arena – Skalka pri Kremnici.

Nájdete ho niekoľko kilometrov severne nad historickým banským mestom, ktoré preslávila mincovňa, Kremnicou. Skalka arena je v samom srdci Kremnických vrchov a cez obec Krahule tu vedie asfaltová cesta. V areáli na Vás čaká dostatok voľných parkovacích miest, ktoré sú k dispozícií zdarma.

Vynikajúca poloha uprostred pohoria v strede Slovenska s relatívne vysokou nadmorskou výškou zaručuje lyžiarom v stredisku dlhú lyžiarsku sezónu. Nadmorská výška je 987 až 1252 metrov nad morom, vďaka čomu je v Skalka arene dostatok prírodného snehu počas celej zimy. V prípade potreby je k službám samozrejme aj komplexný systém umelého zasnežovania.

Lyžiarske stredisko Skalka arena má čo ponúknuť všetkým lyžiarom. Nájdete tu dve ľahké zjazdovky, štyri stredne náročné a dve najnáročnejšie. Deti sa môžu učiť lyžovať na tých menej náročných zjazdovkách a ostatným príde vhod aj prítomnosť čiernych zjazdoviek, kde sa môžu zdokonaľovať vo svojom lyžiarskom umení.

Buďte si istý, že lyžovať je kde. Stredisko ponúkne až 5,5 km udržiavaných zjazdoviek perfektnej kvality. Najdlhšia z nich meria 1100 metrov. O vaše pohodlie sa budú starať 4 vleky a jedna štvorsedačková lanovka. Zabudnete na dlhé rady a budete sa venovať tomu, pre čo ste prišli. Lyžovaniu.

Samozrejmosťou je komplexná ponuka doplnkových služieb. K nim patria reštaurácie, bufety, lyžiarska škola, snowpark. Veľa lyžiarov určite ocení umelé osvetlenie, vďaka ktorému môžete lyžovať až do neskorých večerných hodín.

Viete, čím je Skalka pri Kremnici preslávená? Je to slovenská Mekka bežeckého lyžovania. Každoročne sa tu usporadúvajú najznámejšie slovenské preteky v bežeckom lyžovaní s názvom Biela stopa. Každý priaznivec bežeckého lyžovania si musí vyskúšať tunajšie upravené bežecké trate, ktorých dĺžka je neuveriteľných takmer 60 km.

Pokiaľ sa rozhodnete stráviť svoju zimnú dovolenku práve tu, v Skalka arene, máte na výber množstvo zaujímavých miest na výlety. Či už ide o starobylú Kremnicu, podzemnú krásu Harmaneckej jaskyne alebo relax v kúpeľoch v Turčianskych Tepliciach. Na svoje si príde skutočne každý, pretože Kremnické vrchy stoja za to, aby ste ich spoznali lepšie.

Priamo pod vlekmi nájdete v Skalke pri Kremnici množstvo možností ubytovania. Vyrastajú tu moderné apartmány, na výber máte aj z hotelového ubytovania či typických horských chát, kde sa budete po každej lyžovačke s radosťou vracať. A ráno sa budete tešiť na nové zážitky na svahoch Skalka areny.

zobraziť viac

Mestský hrad v Kremnici

Kremnica

Stred našej krajiny, ukrytý hlboko v horách mal v minulosti svoje nezastupiteľné miesto na mape Slovenska. Vďaka rozvinutému baníctvu šlo o jednu z ekonomicky najdôležitejších oblastí vôbec. Jedným z takýchto banských miest, ktoré bezpochyby netreba predstavovať je Kremnica.

Kremnická mincovňa je známa už aj deťom na základných školách. Toto starobylé mestečko má ďalšiu zaujímavosť hodnú zmienky, ktorou je mestský hrad. Zaujímavý je tým, že to v podstate ani hrad veľmi nie je. Ak si pod pojmom hradu predstavíte majestátne vysoké hradby, niekoľko metrové múry a rozpadnuté hradby, to tu viac menej nenájdete.

Mestský hrad Kremnici tvorí komplex budov, ktoré vznikli v inom období. Tým sa na malom mieste sústredilo viacero architektonických štýlov a milovník histórie to zaručene ocení. Hradný kopec bol osídlený už pred stavbou mestského hradu. Dokazujú to početné archeologické nálezy v oblasti.

Pôvodne tu stál románsky kostol, ktorý sa postupom času dočkal opevnenia a nových susedov. Samotné opevnenie bolo vybudované koncom štrnásteho storočia. Jeho súčasťou bola veľká vstupná veža, jedna menšia veža a obranná bašta. Tak nadobudol celý komplex vizuál hradu.

Opevnenie hradu tvorí mohutný dvojitý obranný múr. Vstup do tejto časti areálu zabezpečuje kamenný most, kedysi tu bol aj vyklápací drevený. Hradby chránili aj najväčší kremnický poklad, sklad vyťaženého zlata a mincí. Vstupná brána hradu mala dôležitú úlohu. Okrem samotnej obrany areálu v nej býval správca hradu. Unikátom mestského hradu je aj prítomnosť najstaršej budovy v meste, karneru. Ten sa skladá z kaplnky a priestoru, kde sa ukladali kosti zosnulých, vykopané zo starších hrobov.

Mohutnou a neprehliadnuteľnou bola aj banícka bašta, plniaca hlavne obrannú úlohu. Kvôli zlej statike však jednu dobu bola zmenšená a tak ju už nemôžete vidieť v celkom pôvodnom stave. Ústrednou budovou hradného komplexu je kostol sv. Kataríny, ktorý uvidíte už z diaľky. Veža bola v roku 1560 poškodená, no vďaka vtedajšej prestavbe je dnes taká vysoká. Na kostolnej veži sú hodiny premiestnené zo susednej, hodinovej veže. Pýchou chrámu je miestny orgán, ktorý v sebe ukrýva neuveriteľných takmer 3500 píšťal.

Za zmienku stojí aj budova starej radnice. Čo na Vás čaká v Mestskom hrade Kremnica dnes? Sprístupnený je karner, výstava plastík, expozícia tradičných zvonov a zvonárstva, nájdete tu archeologické vykopávky ako aj výstavu tradičných spôsobov obrany mesta v minulosti. Hradný komplex v Kremnici Vám dokáže vyplniť celé popoludnie.

Ubytovanie si môžete vybrať dokonca priamo pod hradom, na námestí. V starých meštiackych domoch sú dnes penzióny, čakajúce len na Vás. Hľadať môžete aj ďalej od centra. Tu sa ponúkajú mnohé priváty na súkromí za prijateľné ceny. Už Vám nič nebráni navštíviť toto starobylé mesto.

zobraziť viac

Múzeum gýča

Kremnica

Unikátna zbierka gýčov na Slovensku, ktorá Vás pri svojej návšteve jednoznačne nenechá bez úsmevu.

Múzeum gýča predstavuje aktuálne jediné múzeum svojho druhu v Európskej únii. Jeho stála expozícia je Vám k dispozícii v Kremnici pri Mestskom úrade. Návštevu si musíte ale dobre naplánovať v závislosti od sezónne sa meniacich otváracích hodín múzea.

zobraziť viac

Ski Krahule

Krahule

Každý má rád štipku výnimočnosti, resp. kúsok jedinečnosti. Predsa nikto nechce byť len priemerný, resp. zažiť priemernú lyžovačku. Čo myslíte, aké by to bolo lyžovať v geografickom strede Európy? Presne takú lyžovačku môžete zažiť na vlastnej koži. Stred Európy sa nachádza severne od Kremnice, pri dedinke Krahule. A práve tu sa nachádza lyžiarske stredisko doslova v srdci Európy, Ski Krahule.

Z lyžiarskeho strediska budete mať široké okolie ako na dlani. Nachádza sa na vrchoch v nadmorskej výške okolo 1000 metrov nad morom. Navyše je orientované na južnú stranu, čo znamená, že počas lyžovačky sa budete doslova kúpať v slnečných lúčoch. Nezabudnite preto na opaľovací krém, ostré zimné slniečko vie poriadne pripáliť. Aby toho nebolo málo, Krahule si pre Vás pripravili výhľad ako pre bohov. Celá Žiarska kotlina ako aj Štiavnické vrchy budú priamo pred Vami.

Dosť bolo opisu prekrásneho okolia, vrhnime sa na to hlavné, zjazdovky. Tie sú určené predovšetkým stredne pokročilýmmenej náročným lyžiarom. Najnáročnejšie zjazdovky tu nenájdete, nie je však nad pohodovú lyžovačku. Nájdete tu malý krátky vlek pre najmenších, 4 klasické vlekysedačkovú lanovku, vďaka ktorej zabudnete na dlhé rady. Pripravte sa na poriadne široké zjazdovky, ktorých šírka dosahuje až 200 metrov. Nemusíte sa tak báť tlačenice alebo toho, že do niekoho vrazíte. Miesta má každý dosť.

Najdlhšia zo zjazdoviek má dĺžku približne 1 km a celková dĺžka všetkých tratí je okolo 3 kilometrov. Ski Krahule nepatria medzi najväčšie strediská, no vďaka veľkému počtu vlekov si zalyžujete viac ako inde. S radami sa stretnete len výnimočne. Samozrejmosťou je systém umelého zasnežovania tých najpopulárnejších zjazdoviek. Navyše sa zjazdovkám dostáva mimoriadnej pozornosti, udržované sú až dvakrát denne. V Krahuliach sa zábava na lyžiach nekončí popoludní. Po skončení lyžovačky si môžete zájsť do bufetu či reštaurácie, pochutnať si na dobrej večeri a potom pokračovať v lyžovaní za umelého osvetlenia. Počas večernej lyžovačky bude zážitok ešte o čosi magickejší.

Z obce Krahule to je len na skok do preslávenej historickej Kremnice. Určite nevynechajte jej návštevu, toto mesto si Vašu pozornosť zaručene zaslúži. Poloha Kremnice je výhodná aj vtedy, ak si nedokážete vybrať zo širokej ponuky rôznych chát, apartmánov a privátov priamo v Krahuliach. Kremnica ponúka ďalšie možnosti ubytovania, napríklad útulné penzióny v historických budovách alebo hotely pre náročnejších. Stačí si len vybrať, na Ski Krahule to ďaleko nebude a nič Vám nebráni zažiť super lyžovačku v srdci Európy.

zobraziť viac

Ski Králiky

Králiky

Radi objavujete menej rušné lyžiarske strediská, ktoré poznajú predovšetkým ľudia z okolitých obcí? Nemáte radi preplnené zjazdovky a nekonečné rady? V tom prípade sa vyberte do obce Králiky v srdci Slovenska.

Dedinka s týmto názvom sa nachádza v hustých lesoch len 10 km od Banskej Bystrice, smerom ku geografickému stredu Slovenska na Kremnické Bane. Tunajšia príroda je známa svojimi horami a tie znamenajú jediné, veľa snehu.

Vrchol lyžiarskeho strediska je v nadmorskej výške 929 metrov nad morom. Niektoré slovenské strediská v takejto výške len začínajú, no Králiky sa na nedostatok snehu nemôžu sťažovať. Ak by náhodou predsa len bola slabšia zima, takmer celé stredisko je vybavené systémom umelého zasnežovania. Oblasť Banskej BystriceKremnických vrchov má bohatú lyžiarsku tradíciu a vďaka dobrým snehovým podmienkam ide o najvyhľadávanejšiu oblasť pre bežeckých lyžiarov.

Kto si v stredisku Ski Králiky príde na svoje? Každý začínajúci lyžiar. Krahule sú totiž zamerané na začínajúcich lyžiarov a všetky zjazdovky sú značené modrou farbou, najmenšej náročnosti. Ak máte malé deti, chcete sa naučiť lyžovať vo vyššom veku alebo preferujete oddychové lyžovanie, ide o jednu z najlepších alternatív.

Celková dĺžka všetkých zjazdoviek je približne 2,5 km. Nie je to veľa, no pre začiatočníkov je dostatočná. O pohodlnú prepravu sa starajú 2 vleky, jeden z nich je detský a sedačková lanovka. Vďaka práve lanovke sa netvoria rady a nemusíte sa báť, že si nezalyžujete.

V stredisku je škola lyžovania, môžete tak využiť služby skutočných profesionálov. Rovnako tu nájdete inštruktorov snowboardingu. Keď Vás lyže omrzia, je tu snowtubing. A naopak, ak ich nebudete mať ani po skončení lyžovačky dosť, môžete si vychutnať večernú osvetlenú zjazdovku počas večerného lyžovania. Samozrejmosťou pri stredisku je občerstvenie vo forme bufetureštaurácie.

Ako sme už spomínali, stred Slovenska a predovšetkým Kremnické vrchy sú mimoriadne obľúbené u bežeckých lyžiarov. Priamo zo strediska vedie niekoľko prekrásnych trás, ktoré zaiste nesmiete vynechať.

Pri vlekoch sa nachádzajú chatky, z ktorých to budete mať na svah čo by jeden kameňom dohodil. Ďalšie možnosti ubytovania na Vás čakajú priamo v obci Králiky, priváty a penzióny rôznej kvality a ceny. Na výber je takmer všetko a určite tu nájdete taký typ ubytovania, ktorý obľubujete.

V prípade, že chcete preniknúť do tajov lyžovania a všetkých jeho krás, Ski Králiky budú pre Vás predstavovať skvelú voľbu.

zobraziť viac
1 - 34 / 34