Loading

Kam na výlet na Zelenej vode

(21 atrakcií)

Ski Bezovec

Nová Lehota

Považie nie je práve najznámejšou lyžiarskou oblasťou. Prídu si tu na svoje milovníci histórie a hradov, rovnako aj tepla, vody a kúpeľov. Ale čo lyžiari? Oplatí sa im zavítať na Považie? Sú tu poriadne lyžiarske strediská? Svahy strmšie ako pole za dedinou? Odpoveď je jednoznačná, áno!

Vitajte v lyžiarskom stredisku Bezovec. Nájdete ho medzi mestami PiešťanyNové Mesto nad Váhom. Nachádza sa v pohorí Považský Inovec, ktoré je preslávené predovšetkým skvelými podmienkami na turistiku. Určite ho poznajú aj vyznávači horskej cyklistiky. Prechod pohorím v sedle bicykla je nezabudnuteľným zážitkom.

Považský Inovec vie byť nezabudnuteľný aj v zime. Lyžiarske stredisko Bezovec nájdeme v samom srdci pohoria. Najprv sa musíte dostať do obce Nová Lehota, odtiaľ už cestu nájdete bez problémov. Celé stredisko sa rozprestiera v okolí rovnomenného vrcholu Bezovec, ktorého nadmorská výška je 743 metrov. Leží na centrálnom hrebeni pohoria a to znamená jediné. Neopakovateľné výhľady počas lyžovačky, ktoré vyrážajú dych.

Lyžiarske stredisko Bezovec sa nachádza v nadmorskej výšky 460 až 700 metrov. Leží priamo v horách a vedzte, že tu vždy nájdete ideálne snehové podmienky. Navyše má komplexný systém umelého zasnežovania a novo vybudovanú vodnú nádrž, určenú na zásobovanie vodou. Stredisko sa môže pýšiť najlepšími podmienkami na lyžovačku široko ďaleko.

Zatiaľ to znie ako rozprávka. Verte, že zdanie neklame. Najlepšie na Bezovci je, že si tu prídu na svoje všetky výkonnostné skupiny lyžiarov. Začiatočníci, stredne pokročilí ale aj experti na lyžiach. K dispozícií Vám je až 6 zjazdoviek. Jedna z nich je modrá, vhodná predovšetkým pre začiatočníkov. Tá je aj najkratšia, meria len 200 metrov. Na druhej strane začiatočníci viac ani nepotrebujú. Nebudú sa báť pri pohľade do strmšieho údolia a budú to skúšať znova a znova. Ďalšie tri zjazdovky sú značené červenou farbou. Na nich sa vyblázni každý skúsenejší lyžiar. No a pre skutočných fajnšmekrov ponúka Bezovec dvojicu čiernych zjazdoviek. Jedna z nich meria až 1100 metrov, čím je najdlhšou v celom stredisku. Celková dĺžka všetkých tratí je viac ako 3 km, čo nie je málo.

O komfortnú dopravu v stredisku sa stará štvorica vlekov, vďaka ktorým nebudete musieť čakať v dlhých radoch. Okrem toho ponúka lyžiarske stredisko Bezovec aj mnoho doplnkových služieb, ktoré spríjemnia čas strávený na lyžiach. Nájdete tu snowpark s mnohými prekážkami, lyžiarsky servis, požičovňu lyžiarskej výstroje, miesto pre sánkarov, lyžiarsku školu, perfektnú reštauráciu a parkovanie hneď pri vlekoch.

A na záver príjemný bonus. Ak sa rozhodnete vybrať do lyžiarskeho strediska Bezovec na viac ako jeden deň, určite oceníte bohatú ponuku chát priamo pri zjazdovkách, Ráno stačí obuť lyže a vyraziť za dobrodružstvom. V blízkom okolí sú aj mnohé privátypenzióny, ponúkajúce kvalitné ubytovanie. Nemusíte sa preto obávať že sa pre Vás nenájde to správne ubytovanie. Príďte sa presvedčiť a zažiť neopakovateľnú lyžovačku v tomto nádhernom kraji.

zobraziť viac

Čachtický hrad

Čachtice

Takmer s každým hradom sa spájajú dávne povesti, ktoré mnohokrát naháňajú hrôzu. Jedna z desivých historiek, ktorú určite poznáte, je o Alžbete Báthoryovej. Jej domovom bol práve Čachtický hrad. Zosnulej vládkyne hradu sa už báť nemusíte, čaká Vás len prekrásny výhľad a históriou dýchajúce hradby.

Čachtický hrad sa nachádza nad rovnomennou dedinkou Čachtice. Tie nájdete veľmi jednoducho. Nachádzajú sa na úpätí Malých Karpát, medzi mestami Nové Mesto nad VáhomPiešťany.

Považie je notoricky známe vysokou koncentráciou hradov. Tie mali chrániť nielen obchodné cesty ale aj Uhorsko pred útokmi zo západu. Práve Čachtický hrad sa nachádzal v pomyslenej prvej línií. Postavený bol v roku 1260, hradný vrch bol však obývaný oveľa skôr.

Prvú veľkú udalosť zaznamenal hrad krátko po postavení. Už v roku 1273 musel čeliť masívnemu útoku českého kráľa Přemysla Otakara II. Mnoho hradov jeho vojskám padlo za obeť, no Čachtický hrad, aj keď s veľkými stratami, odolal.

Neskôr patril hrad viacerým vládcom, bezpochyby najznámejším bol Matúš Čák Trenčiansky. Po jeho smrti prevzal štafetu kráľ Žigmund, ktorý ho daroval svojmu oddanému pobočníkovi Stiborovi zo Stiboríc. Ten vlastnil až 15 hradov a oprávnene sa nazýval „pánom celého Považia“. Najznámejším hradom, ktorý vlastnil bol Beckov.

Od roku 1569 sa dostal ku vláde nad hradom rod Nádasdyovcov. Po smrti Tomáša Nádasdyho ho ovládla jeho žena, ktorá sa hradu chcela zbaviť. Predkupné právo na hrad využil jej syn František Nádasdy. Čachtické panstvo mu síce patrilo, no o dva roky ho čakala smrť a tak bola panovaním nad hradom poverená jeho manželka, bájna Alžbeta Báthoryová. Alžbeta sa vydávala už ako 15 ročná a je veľmi pravdepodobné, že trpela psychickými problémami. Jej stavu nepomáhala ani odluka od manžela, ktorý bol takmer neustále vo vojne. Samota mala na svedomí nárast sadizmu u známej grófky. Povráva sa, že jej raz slúžka pri česaní vytrhla vlas. Namosúrená grófka slúžku udrela tak, až ju poranila do krvi. Slúžkina krv dopadla na Báthoryovej tvár a tá mala pocit, že omladla. Začala masovo zabíjať mladé dievčatá pre ich krv, ktorá ju vraj robila mladšou. O život pripravila pravdepodobne 690 dievčat a mnohé z nich mučila. Tieto praktiky boli časom podozrivé a tak 2. januára 1611 usadla pred súd. Trestom jej bolo doživotné domáce väzenie, kde v lete 1614 zomrela. Jej pozostatky sú vraj pochované v niektorom z hradným múrov.

Hrad nečakala príliš ružová budúcnosť. Roku 1708 bol hrad dobytý vojskami Františka II. Rákociho a slúžil len ako väzenie až do roku 1799, kedy vyhorel. Odvtedy je opustený a chátra. Prešiel niekoľkými rekonštrukciami, tá najnovšia má skončiť v roku 2014. Návšteva hradu je určite zaujímavá, hlavne v prípade, že chcete vidieť drsnú vojenskú pevnosť stredoveku. Čachtický hrad bol bojovou pevnosťou a romantické architektonické výstrelky tu nemali miesto. Po rekonštrukcií budú niektoré časti dokonca zastrešené, uvidíte tak Čachtický hrad v celkom novom šate.

Aby ste si hrad vychutnali dostatočne, môžete sa ubytovať v tesnej blízkosti. Priamo pod jeho múrmi ležia dedinky ČachticeVišňové. Obe Vám ponúkajú dostatok privátov a rodinných domčekov na prenájom, takže sa budete môcť zobúdzať so siluetou hradu za oknami. Ak hľadáte rušnejší život, v Novom Meste nad Váhom sa Vám rozhodne zapáči. K dispozícii sú tu aj hotely, penzióny alebo turistické ubytovne zaručujúce lacnú dovolenku. Pozrite sa na krásy Považia s nadhľadom z Čachtického hradu.

zobraziť viac
1 - 21 / 21