Loading

Ubytovanie Jasovská jaskyňa

(24 objektov v okolí 25 km)
Jasovská jaskyňa

Jasovská jaskyňa

Jasov

Jaskyniarstvo na Slovensku má dlhú tradíciu. Veľký vplyv na to má množstvo jaskýň na tak malom území. Obzvlášť v oblasti Slovenského rajaSlovenského krasu. Do druhého menovaného sa teraz pozrieme. Na jeho okraji sa nachádza ďalší z klenotov zapísaných v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO, Jasovská jaskyňa.

Nie je až taká známa ako napríklad Domica, no dokáže zaujať a ak budete v blízkosti Košíc, určite sa oplatí navštíviť ju. Nachádza sa medzi KošicamiRožňavou. V Moldave nad Bodvou odbočíte smerom na sever a keď dorazíte do dediny Jasov, ste na mieste.

Ku jaskyni sa dostanete pohodlne a pred jej areálom sa na prehliadku môžete navnadiť štúdiom informačných tabúľ. Tie obsahujú informácie o okolí, vzniku jaskyne, jej bohatstvách, ale aj o ochrane jej vzácneho prostredia.

Jasovská jaskyňa má jedno zaujímavé prvenstvo. Je najstaršou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Jej časť bola tunajšími mníchmi sprístupnená už v roku 1846. História podzemnej krásavice je však oveľa dlhšia. Prvé zmienky o jaskyni pochádzajú z 12. storočia. Preukázateľný je rok 1452, kedy vznikol jeden z nápisov na stene jaskyne. Nové časti boli odhalené hlavne medzi roku 1922 až 1924. V spomínanom roku 1924 sa vybudovali betónové chodníky a umelé osvetlenie, ktoré zjednodušilo prístup. K úplnému osvetleniu prišlo o dva roky neskôr.

Jaskyňa má neobvykle bohatú sintrovú výzdobu, nájdete tu mnoho dómov, siení či stalagmitov a kamenných vodopádov. Najväčšie stalagnáty, ktoré tu nájdete majú obvod až 18 metrov. V jaskyni sa našli aj pozostatky jaskynného medveďa. Živočíchy tu prebývajú dodnes, jaskyňa je známa výskytom až 19 druhov netopierov. Celkový počet druhov žijúcich na Slovensku je 24, to znamená, že tu môžete vidieť takmer všetky druhy netopierov.

Na prehliadkovú trasu sa pripravte teplejším oblečením, v jaskyni je obvykle okolo 9 stupňov Celzia. Prehliadková trasa má dĺžku 720 metrov, 339 schodov a v podzemí strávite približne trištvrte hodinu. Prevýšenie je však malé, takže sa nemusíte príliš obávať.

Slovenský kras patrí medzi tie menej známe miesta Slovenska. Ukrýva mimoriadne pestré prírodné bohatstvo, dobre skryté pred očami turistov. Takou je aj Jasovská jaskyňa, ktorej by ste sa nemali vyhnúť. Spoznávať Slovenský kras môžete z mnohých dediniek na okolí, napríklad zo spomínaného Jasova. Nájdete tu nielen hotely a prepychové penzióny, ale aj priváty z ktorých dýcha rodinná atmosféra. Prenajať si môžete svoju chatku alebo dokonca rekreačný dom a vrhnúť sa do dobrodružstiev, ktoré na Vás čakajú.

... zobraziť viac

Motel Orgován

7,6 km od Jasovská jaskyňa, Moldava nad Bodvou, na okraji obce / mesta, pri lese...
Krásne okolie, záhrada, reštaurácia

Ubytovňa Jánošík Pub

14,7 km od Jasovská jaskyňa, Košice - Šaca, v obci / v meste, v centre mesta
Výhodné ubytovanie v Košiciach!

Penzión U námorníka

14,9 km od Jasovská jaskyňa, Košice - Šaca, na okraji obce / mesta
Reštaurácia s domácou kuchyňou

Ubytovňa City

15,5 km od Jasovská jaskyňa, Košice - Šaca - Košice - Šaca, v...
Kvalitné ubytovanie za atraktívne ceny!

Penzión Zlatý Jeleň

18,6 km od Jasovská jaskyňa, Košice - Sever - Košice - Sever,...
Wellness penzión a súkromie lesa :)

Rezort Lúčka

19,4 km od Jasovská jaskyňa, Lúčka (okres Rožňava), na okraji...
S vonkajším bazénom a altánkom!

MEI Hostel

19,4 km od Jasovská jaskyňa, Košice - Západ, v obci / v meste...
Komfortné ubytovanie za výhodné ceny!

Penzión ROZÁLIA

19,7 km od Jasovská jaskyňa, Košice - Sever, v obci / v meste...
Izby s vlastnou kupelňou, TV a WiFi

Apartmány Kukučín

20,8 km od Jasovská jaskyňa, Košice - Juh, v obci / v meste
Luxusné apartmány len 5 min. od centra!

Apartmán Moyzesova

20,8 km od Jasovská jaskyňa, Košice - Staré Mesto, v obci / v...
V centre Košíc od 49 EUR apt/noc/2 osoby
1 - 24 / 24