Loading

Ubytovanie v Krakovanoch

(0 objektov + 23 objektov v okolí 25 km)

Ubytovanie Trebatice

Trebatice (Krakovany 1,2 km vzdušne), v obci / v meste
Deti do 3 rokov zadarmo

LakeView Apartments

Piešťany (Krakovany 6,4 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, p...
Výhľad na jazero

Royal City Apartment

Piešťany - Centrum (Krakovany 6,4 km vzdušne), v obci / v meste, pri vode
TOP mezonetový apartmán v centre Piešťan

Rekreačné Stredisko Prašník - Dúbrava

Prašník (Krakovany 7,5 km vzdušne), mimo obce / mesta, v lese
Na rekreáciu a výlety, pre veľké skupiny

Penzión u nás doma

Kočín - Lančár (Krakovany 7,5 km vzdušne), na okraji obce / mesta
Útulný penzión na okraji obce

Penzión Tóth

Moravany nad Váhom (Krakovany 7,7 km vzdušne), v obci / v me...
Prijemný pobyt nielen pre rodiny s deťmi

Pension Danninger

Piešťany (Krakovany 7,8 km vzdušne), v obci / v meste, pri k...
Štýlové, blízko kúpeľov a super cena!

Privát Bednár

Moravany nad Váhom (Krakovany 8,3 km vzdušne), v obci / v meste
Ubytovanie s vonkajším bazénom

Ubytovňa Čachtice

Čachtice (Krakovany 12,0 km vzdušne), v obci / v meste
Príjemné ubytovanie za výhodné ceny

Chata pri Horárni

Modrová (Krakovany 12,7 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, p...
Komfortná chata s kaďou,bazénom, saunou!
1 - 23 / 23

Krakovany

Krakovany 1

Obec Krakovany leží v západnej časti Slovenska v stredo-severnej časti Trnavského kraja medzi Piešťanmi a Vrbovým. Od západu sa k nim zvážajú výbežky Malých Karpát, od východu je to Považský Inovec. Obec má v centre nadmorskú výšku 165 m n. m. V roku 1944 bola ku Krakovanom pričlenená aj obec Stráže.

Prvá písomná zmienka o Krakovanoch je v Zoborskej listine z roku 1113. Krakovany vtedy patrili do majetku benediktínskeho kláštora sv. Hypolita na Zobore v Nitre. Územie však bolo osídlené oveľa skôr - už v dobe kamennej. Po Keltoch a Germánoch postupne osídľovali územie v 7. až 8. storočí Slovania počas veľkého sťahovania národov. Krakovany boli vo vlastníctve najprv hradu Bana, neskôr patrili k spomínanému zoborskému kláštoru, ktorý prebralo do vlastníctva nitrianske biskupstvo. Stráže boli vo vlastníctve Oponických a plnili úlohu mýtneho miesta na ceste smerom na Nové Mesto nad Váhom. V stredoveku bola v oboch obciach pevnosť. Obce trpeli tureckými nájazdmi a boli vypálené. Stráže táto udalosť opätovne postihla aj v roku 1600.

Krakovany, ktoré boli majetkom cirkevného zemepána, boli známe najmä varením piva, pestovaním chmeľu, pálením pálenky a pestovaním tabaku. Spoločenský život obohacovali ľudové zvyky a pranostiky. Neskôr sa v obci rozšírila spolková činnosť, nacvičovali sa divadlá. Známa bola výroba čipiek technikou paličkovania a výšivkárstvo. Na prelome 19. a 20. storočia vznikli spolky ochotníckeho divadla, folklórnych súborov a dychovej hudby, ktoré tu majú doteraz bohatú činnosť. Tradičný život, remeslá a ľudovú kultúru dokumentuje etnografické múzeum Za Krakovskú bránu. Pozornosť venuje aj spomínanej krakovianskej paličkovanej čipke, ktorá je svetovým unikátom.

Krakovany 2

Aké pamiatky na Vás čakajú v obci? V Strážoch sa nachádza jedinečná pamiatka stredovekej gotiky, kde na Vás dýchne história - starobylý gotický kostol sv. Gála zo 14. storočia. Zaujímavosťou je, že sa zachoval v takmer jeho pôvodnej podobe nenarušenej prestavbami. Kostol je obohnaný múrom a nájdete tu pútavé kamenné náhrobné kamene. Interiér kostola ukrýva cenné zvyšky prastarých fresiek, a tak toto miesto určite nevynechajte. V Strážoch sa nachádza aj národná kultúrna pamiatka - vodný mlyn a kúria. V zrekonštruovanej historickej budove starej kúrie z roku 1736 sa nachádza Vínny dom Chateau Krakovany. Ten poskytuje ubytovacie a stravovacie služby, ku ktorým patrí aj vínotéka s vínami z vlastnej produkcie. Nájdete tu aj saunu, vírivku, masáže, billiard, požičovňu horských bicyklov, tenisové kurty či futbalové ihrisko s umelou aj živou trávou.

Rímskokatolícky farský kostol sv. Mikuláša v Krakovanoch pochádza z roku 1702. Za družstevným vinohradom smerom na Vrbové stojí kaplnka Krvi Pána Ježiša Krista. V obci je celkovo šesť historických prícestných krížov a súsoší: Mariánsky stĺp, Stĺp Panny Márie s dieťaťom, Stĺp sv. Trojice, Socha sv. Jána Nepomuckého, Socha sv. Floriána a Súsošie sv. Rodiny.

Ak máte radi hrady, v okolí nevynechajte prehliadku ruín Čachtického hradu, ktorý môžete navštíviť z obce Čachtice, odkiaľ k nemu vedie zelená turistická značka. Keď máte radi dlhšie výlety, zvoľte modrú turistickú značku zo Šípkového, na sever od Vrbového, ktorá vedie cez Veľký Plešivec. Tento vrch je pekným výhľadovým miestom na údolie Váhu a na Považský Inovec. Za dobrého počasia odtiaľto môžete pozorovať aj iné hrady, ktoré strážili uhorsko-českú hranicu na Považí. S hradmi súvisí Park miniatúr v Podolí iba pár kilometrov od Krakovian. Tu si poobzeráte na jednom mieste sústredené zmenšené verné modely hradov, zámkov, kostolíkov a iných zaujímavostí Slovenska. Tie z nich ktoré sú v súčasnosti v ruinách, modely zobrazujú v čase ich najväčšej krásy. Je tak možné pustiť uzdu fantázii a vrátiť sa späť do starých čias.

Zaujímavým turistickým cieľom v Malých Karpatoch je Malá pec so skalnou pieskovcovou bránou vytvorenou pôsobením vetra. Skalná brána aj vrch tvoria chránenú prírodnú pamiatku. Pútavá je aj Veľká Pec, kde je verejnosti voľne prístupná 15 metrov dlhá jaskyňa, patriaca do Dobrovodského krasu. Našli sa v nej pozostatky ľudského osídlenia z doby kamennej a tiež kosti mamuta.Krakovany 3 Do týchto aj podobne pútavých lokalít sa dostanete po neznačených lesných chodníkoch z obce Prašník. Odporúčame sa na cestu popýtať miestnych obyvateľov.

V lete sa taktiež oplatí na kúpanie, či rybárčenie využiť vodnú nádrž Čerenec pod Malými Karpatmi na severozápad od obce. Pri nádrži nájdete aj možnosti pre ubytovanie, stravovanie, či požičovňu športových potrieb. Iným riešením je kúpanie na väčšej Sĺňave na juh od Piešťan. Milovníci vodných športov sa tu môžu naplno venovať windsurfingu, vodnému lyžovaniu, kanoistike, jachtingu alebo len pokojnému člnkovaniu. Pri Ratnovciach je vodno-lyžiarsky vlek. Okolo priehrady vedie aj cyklistická trasa. Nádrž má zaujímavý vtáčí ostrov, ktorý je chránenou prírodnou rezerváciou zapísanou v zozname UNESCO.

Ak uprednostňujete termál, navštívte termálne kúpalisko Eva v Piešťanoch, ktoré je dokonca kultúrnou pamiatkou. Cez leto poskytuje otvorený 50 metrový bazén, kľudový bazén ako je detský bazén. Jeho súčasťou sú aj plochy na opaľovanie a pre rôzne športy ako plážový volejbal, kriket a tenis. Samozrejme, Piešťany sú známe aj pre ich kúpele, ktoré využívajú minerálnu termálnu vodu a jedinečné sírne bahno.

Ak máte radi vidiecky štýl, dobré vínko a hľadáte ubytovanie v kľudnom prostredí s peknou okolitou prírodou, stačí si vybrať z ponúk bývania v privátoch alebo v penziónoch a dovolenka môže začať. Prajeme Vám, aby ste tu zažili nezabudnuteľné chvíle!