Loading

Kam na výlet v Ilave

(1 atrakcia + 21 atrakcií v okolí 25 km)

Ilavský hrad

Ilava

Na Slovensku je mnoho hradov a zámkov, ktoré sú vyhľadávanými turistickými atrakciami. Predstavíme Vám jeden, ktorého prehliadku si žiaľ nevychutnáte. Zaujme však svojou históriou a zvláštnou atmosférou, ktorá vyžaruje z jeho stáročných múrov.

Hovoríme o meste IlavaIlavskom hrade. Mestečko nájdete na Považí, na ceste medzi ŽilinouTrenčínom. Ide o územie Slovenska, ktoré malo v minulosti významné postavenie. Nachádza sa tu preto neobvykle hustá sieť obranných hradov, chrániacich naše územie zo západu. Jedným z týchto strážnych hradov je aj Ilavský hrad.

História hradu je opradená mnohými tajomstvami. Už len dátum samotného vzniku je viac ako nejasný. Známy slovenský historik Matej Bel sa domnieval, že hrad stál už počas panovania rodu Arpádovcov, medzi rokmi 1000 a 1300. Všeobecne sa uznáva, že bol postavený na prelome 11. a 12. storočia. Uhorský kráľ Gejza II. povolil rytierskemu rádu Templárov usadiť sa na Slovensku a tí si vybrali práve Ilavu. Iné zdroje považujú za správny rok vzniku 1431.

Nech to bolo s počiatkom hradu akokoľvek, v roku 1457 sa stal majetkom kráľa Mateja Korvína. Dlhé roky ho spravoval rod Zápoľských, následne rodina Ostrošičovcov. Z hradu vytvorili prepychové a luxusné sídlo, neskôr sa zamerali na zveľadenie opevnenia z dôvodu obáv pred Turkami. Vládca Matej bol obvinený z povstania a na hrad vstúpili cisárske vojská. Tie zničili hradné opevnenie a zasypali všetky priekopy.

Nastalo mierumilovné obdobie v histórií Ilavského hradu. Bol tu založený prvý kláštor rehole trinitárov v Uhorsku. Hrad upravili v štýle baroka a užívali ho až do roku ich odchodu. Zanechali tu opustenú budovu hradu, kostola aj nemocnice. Celý komplex odkúpil v roku 1855 uhorský štát. Zriadil tu krajskú trestnicu. Podobne je tomu až dodnes.

Ilavský hrad si nebudete môcť prezrieť ako hocaký iný. Sídli tu totiž štátny nápravnovýchovný ústav, ľudovo povedané väzenie. Súčasná podoba hradu je tak do veľkej miery tajomstvom, nakoľko je zakázané budovu fotografovať. Je tu približne 800 odsúdených, dozorcov a ostatného personálu. Prehliadku hradu si tak vychutnáte len v prípade vraždy či krádeže. O takýto výlet však zaiste nikto nestojí.

Ilavský hrad je známy, no pravdepodobne nebude tou atrakciou, pre ktorú tu budete cestovať. Pokiaľ budete chcieť spoznať krásnu okolitú prírodu, spravte si určite výlet do Trenčína.  Možností na ubytovanie je však dosť aj priamo v Ilave. Od turistických ubytovní, cez penzióny až po hotely. Na svoje si prídu aj priaznivci súkromných privátov. Stačí nabrať odvahu, nebáť sa neznámej lokality a vychutnať si netradičný pobyt.

zobraziť viac

Ski Mojtín

Mojtín

Považie je vyspelý región, ktorý vyniká hlavne rozvinutým priemyslom ale aj prírodnými krásami. Jednou z nich sú rozhodne Strážovské vrchy. Na ich podhorí leží lyžiarske stredisko Mojtín.

Je možné, že ste o ňom ešte nepočuli. To dnes napravíme. Nájdete ho približne 20 km juhovýchodne od Púchova, južne od Považskej Bystrice. Mimoriadne vhodná je orientácia jeho zjazdoviek. Tie sú na severných svahoch Javoriny, Veľkého a Malého Grúňa.

Lyžiarske stredisko Mojtín sa nachádza v rozmedzí nadmorských výšok 697 až 942 metrov nad morom. Vzhľadom na orientáciu svahov sa však nedostatku snehu nemusíte vôbec obávať. Je ho tu stále dostatok a ak by náhodou skutočne chýbal, pomôže systém umelého zasnežovania.

Pre mnohých bude prekvapivá rozloha tohto lyžiarskeho strediska. Ponúka až 7,4 km zjazdoviek, čo je na naše pomery nadpriemerná hodnota.

Dalo by sa povedať, že sa zjazdovky strediska rozdeľujú na dve centrálne časti. Jednou z nich je masív Javoriny a druhou masív Grúňov. Navzájom sú prepojené lyžiarskymi cestami a Vy môžete bez obáv využívať všetky zjazdovky strediska.

Ski Mojtín ponúka vyvážený mix ľahkých a stredne náročných zjazdoviek pre veľkú časť lyžiarov. Nemusíte sa obávať krátkych zjazdoviek ako v mnohých lyžiarskych strediskách. Celkovo tu nájdete 7 zjazdoviek a až 5 z nich meria viac ako 1 km. Preto si zalyžujete skutočne do sýtosti. Najdlhšia zjazdovka meria až 1300 metrov. Ide o dostatočnú dĺžku aj pre náruživejších lyžiarov.

O prepravu lyžiarov v stredisku sa stará až 6 vlekov. Dokážu prepraviť takmer 3000 lyžiarov za hodinu, čo je viac ako dostatočná hodnota. Vyhnete sa tak dlhým radom ako tomu bolo kedysi.

Vyvážený je aj pomer medzi ľahkými a stredne náročnými zjazdovkami. Tie sú približne v rovnakom pomere. Niektoré vleky slúžia výhradne začiatočníkom. V stredisku nájdete taktiež lyžiarsku školu, ktorá naučí stáť na lyžiach aj najväčšie lyžiarske drevo.

Ski Mojtín ponúka mnoho iných možnosti športového vyžitia. Milovníci bežeckého lyžovania určite ocenia 1,5 km upravených bežeckých tratí v blízkom okolí.

Lyžiarske stredisko Mojtín je nenápadným a pritom rozľahlým strediskom s mnohými možnosťami. Dlhé kilometre zjazdoviek potešia všetkých lyžiarov, rovnako aj rozmanité možnosti ubytovania. Od horských chát, moderných penziónov až po jednoduché priváty ponúkajúce lacné ubytovanie. Záleží len na Vašich predstavách, vyberať máte z čoho.

zobraziť viac
1 - 22 / 22