Loading

Ubytovanie v okrese Ilava

(3 objekty)

Chata Dúžavy

Pruské, mimo obce / mesta, pri lese / na okraji lesa (IL 6,...
Drevenica v prostredí Bielych Karpát

Turistická ubytovňa Belavý

Bolešov, v obci / v meste (IL 5,7 km vzdušne)
Lacné a útulné ubytovanie so saunou

Chata v Doline

Ilava, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa (IL ...
Murovaná, zateplená chata pod lesom
1 - 3 / 3

Okres Ilava

Okres Ilava – zaujímavé atrakcie na brehu Váhu

V čarovnej prírode Ilavskej kotliny, pod štítmi Bielych Karpát na západe a Strážovských vrchov na východe, je situovaný okres Ilava. Preteká ním naša najdlhšia rieka Váh, na ktorej sú postavené v rámci okresu aj vodné elektrárne. Okres má pomerne veľa susedov. Susedské vzťahy utužuje s Českou republikou a okresom Púchov, okresom Považská Bystrica, okresom Prievidza či okresom Trenčín. Územie okresu spadá do Trenčianskeho kraja. Tvorí ho štruktúra troch miest – Ilava, Dubnica nad VáhomNová Dubnica a 18 obcí.

Správne sídlo okresu je mesto Ilava. V minulosti známe remeselné mestečko, dnes sídlo rovnomenného okresu. Síce sa jedná o menšie mesto, ale svojím návštevníkom má rozhodne čo ponúknuť.

Svoju púť za pamiatkami Ilavy môžete začať zhliadnutím Ilavského hradu, postaveného na prelome 11. – 12. storočia za účelom ochrany vtedajších obchodných ciest a brodu cez rieku Váh. Povráva sa, že tento hrad bol postavený členmi rytierskeho rádu Templárov. Hrad sa môže pochváliť bohatou históriou, avšak jeho návšteva nie je možná, nakoľko v súčasnosti v ňom sídli známe nápravnovýchovné zariadenie.

V mestskej časti Ilavy Klobušice nájdete aj utešený, pôvodne renesančný, kaštieľ z roku 1840. Nielen v prípade priaznivého počasia určite navštívte okolitý anglický park, ktorý stojí za zhliadnutie. Príjemný večer strávite sledovaním predstavenia miestneho divadla či koncertu konaného v Dome kultúry. Taktiež každoročne sa v meste koná Bartolomejský jarmok, kde Vás zaujmú stánky s darčekovými predmetmi vhodnými aj ako suveníry.

Spoznajte históriu a možnosti na turistiku v okrese Ilava

Len 10 minút autom od Ilavy sa nachádza ďalšie z miest okresu – Dubnica nad Váhom. Zaujímavosťou je, že je to najväčšie mesto na Slovensku, ktoré nie je zároveň okresným mestom.

Pri prechádzke týmto mestom zazriete Kostol sv. Jakuba, v ktorom dominuje barokový hlavný oltár. V rámci kostola zaujmú aj vitráže, okrem iného aj od známeho slovenského maliara Vincenta Hložníka. Z historických pamiatok na návštevu láka aj ranobarokový kaštieľ z roku 1670 či renesančný kaštieľ z prvej polovice 17. storočia. Po vyčerpávajúcich potulkách po meste máte možnosť zhliadnuť vystúpenie folklórnych súborov či navštíviť zápasy populárneho futbalového klubu MFK Dubnica.

Druhým najväčším mestom okresu Ilava je Nová Dubnica, mesto pôvodne zamýšľané len ako sídlisko pre robotníkov pracujúcich v neďalekých závodoch. Koncept výstavby mesta vypracoval český architekt Jiří Kroha v roku 1951. Za návštevu stojí prvé panoramatické kino na Slovensku, postavené v 70. rokoch 20. storočia, v ktorom sa konajú rôzne kultúrne podujatia či výstavy.

História či turistické atrakcie sa však nekoncentrujú len v mestách. Dôkazom o tom je zrúcanina hradu VršatecBielych Karpatoch, ktorý slúžil na obranu obchodných ciest. Neďaleko Ilavy sa nachádza obec Bohunice, ktorá ukrýva kaštieľ z 2. polovice 17. storočia. Vystriedal viac majiteľov, jeden čas patril aj rodine spisovateľky Ľudmily Podjavorinskej, ktorá vraj svoje známe príbehy o vrabčiakovi Čimovi napísala práve v jeho priestoroch. Ak máte chuť vychutnať si atmosféru v kaštieli či pozrieť skvosty Múzea Bielych Karpát, určite neodkladajte jeho návštevu.

Obdivuhodným počinom nadšencov je zriadenie Leteckého múzea Slavnici, v ktorom sú pod holým nebom umiestnené zrekonštruované staršie typy lietadiel – vojenských aj civilných. Ak túžite počas horúcich letných dní po ochladení, máte možnosť navštíviť kúpalisko Košeca a aktívne zrelaxovať plávaním v bazéne či hraním plážového volejbalu. Obec Košecké Podhradie je tiež známa zrúcaninou hradu, ku ktorému vedie nenáročný chodník.

Dovolenka v okrese Ilava - vyberte si vhodné ubytovanie pre Vás

Zaujal Vás okres Ilava? Jeho pamiatky či možnosť kultúrneho vyžitia? Rozhliadnite sa po voľných kapacitách ubytovania. V mestách sa naskytajú možnosti ubytovania typu hotely, penzióny a apartmány, vhodné aj pre náročnejších hostí s bohatou ponukou služieb. V mestách je dostupná aj široká ponuka stravovania, nákupov či nočného života. V obciach sa ponúka alternatíva v podobe privátov, chát či dreveníc, kde si v pokojnej atmosfére, mimo ruchu mesta, oddýchnete a zrelaxujete.

Už ste navštívili Kaštieľ Klobušice? Videli zrúcaniny hradu Vršatec a hradu Košeca? Ak nie, tak je ta pravá chvíľa to napraviť. Vydajte sa na dobrodružnú cestu okresom Ilava, ktorý Vám rád vydá svoje tajomstvá. Určite budete ešte dlho spomínať.