Loading

Ubytovanie v Kostolných Kračanoch

(1 objekt + 33 objektov v okolí 25 km)

Penzión Gódány

Kostolné Kračany, v obci / v meste, pri kúpalisku
Nadštandardné ubytovanie

Apartmány Termál

Dunajská Streda (Kostolné Kračany 2,3 km vzdušne), v obci...
Apartmány prepojené s Thermalparkom!

AKA ubytovňa Thermal

Dunajská Streda (Kostolné Kračany 2,4 km vzdušne), v rekreač...
Dovolenka snov v areáli Thermalparku!

Apartmány Fulleová

Dunajská Streda (Kostolné Kračany 2,6 km vzdušne), v obci...
Len 150 metrov od termálneho kúpaliska

APARTMÁN KOMFORT

Dunajská Streda (Kostolné Kračany 2,6 km vzdušne), v obci...
Iba 150 metrov od termálneho kúpaliska!

Szaki apartmány

Povoda (Kostolné Kračany 4,8 km vzdušne), v obci / v meste, v centre mesta
Nové apartmány v blízkosti kúpaliska

Apartmány Ohrady

Ohrady (Kostolné Kračany 9,2 km vzdušne), v obci / v meste, v centre mesta
Dlhodobé ubytovanie v pokojnej obci

Chalupa na samote "Majer Biffar"

Jahodná (Kostolné Kračany 11,0 km vzdušne), na samote, pri vode
Krásna chalupa na samote na Žit. ostrove

Penzión Alba Regia Egri a chata Alba Regia

Jahodná (Kostolné Kračany 11,5 km vzdušne), v rekreačnej obl...
rekreacna oblast pri Malom Dunaji

Chata Rita

Jahodná (Kostolné Kračany 11,7 km vzdušne), v rekreačnej obl...
Chata v lese, pri ramene Malého Dunaja
1 - 34 / 34

Kostolné Kračany

Kostolné Kračany 1 Obec Kostolné Kračany sa rozprestiera na juhozápad od okresnej Dunajskej Stredy na Žitnom ostrove. Obec tvorí niekoľko ďalších častí, ktoré majú v názve slovo Kračany. Celkovo ju tvoria Kostolné, Pinkové, Šipošovské, Amadeho Kračany, Kyncelové a Moravské Kračany. Jazykovedci vysvetľujú pôvod od slova karcsa, ktoré je zo starej turečtiny a významovo predstavuje menší opevnený dvor. Písomná zmienka o mieste s latinským názvom Corcha pochádza z roku 1215. Do roku 1289 sa vyskytujú názvy Caracha, Karacha, Karcha, Carchan, Korchan. Názov Karcha, pričom písmeno ch v latinskom texte znamená č, sa spomína od konca 13. storočia. Listina z roku 1308 potvrdzuje založenie kaplnky na žiadosť miestnych zemanov.
 
Kostolné Kračany boli oddávna náboženským centrom oblasti Kračanska, a je tak aj dnes. V obci sa nachádza rímskokatolícky kostol sv. Bartolomeja, pochádzajúci z roku 1819. Má klasicistické a barokové prvky. Posledná rekonštrukcia kostola bola v roku 2000. Nad hlavným oltárom je v kostole umiestnený obraz Ukrižovanie Pána Ježiša z 19. storočia.
 
Aké atrakcie na Vás čakajú v blízkom okolí? Na severovýchode nad Dunajskou Stredou môžete navštíviť hneď niekoľko lokalít so vzácnymi technickými pamiatkami – a síce vodnými mlynmi. Vodné mlyny tu boli v minulosti hojne rozšírené, iba v Jahodnej ich bolo napríklad 11. Dodnes zostalo zachovaných niekoľko a sú lákadlom pre turistov. Pýtate sa, kde sa za nimi môžete vydať? Kostolné Kračany 2Vodný kolový mlyn od 19. storočia stojí pri obci Dunajský Klátov na Malom Dunaji. Mlelo sa tu ešte v 40. rokoch minulého storočia. Mlyn je zrekonštruovaný a nachádza sa tu expozícia o vodnom mlynárstve.
 
Ďalší mlyn, ktorý patrí Západoslovenským energetickým závodom, sa nachádza v už spomínanej Jahodnej. Pôvodne to bol lodný mlyn, neskôr sa z neho stal pobrežný kolový mlyn. Je zrekonštruovaný do pôvodného stavu, a tak sa jeho návšteva určite oplatí. Známym je vodný mlyn v Tomášikove, v ktorom sa mlelo až do konca 50. rokov 20. storočia. Jeho mlynské koleso má priemer až 7 metrov a mlynica má šindľovú strechu. Mlynské zariadenie, ktoré ukrýva, je plne funkčné. Tieto miesta majú svoje nezameniteľné čaro, a bola by škoda si ich nepozrieť. Jeden vodný mlyn je aj v Jelke. Jeho raritou je, že má až tri podlažia, čo je pre mlyn dosť nezvyčajné.
 
V spomínanej Dunajskej Strede stojí za návštevu napríklad Múzeum Žitného ostrova, umiestnené v peknej historickej budove Žltého kaštieľa. V jeho stálych expozíciách si môžete obzrieť vybavenie sedliackej kuchyne, či sedliacke izby. Zaujmú aj zbierky historických zbraní, či ľudovo-umeleckých predmetov a rozličných pracovných nástrojov. Dozviete sa tu napríklad aj to, že na ostrove sa ryžovalo zlato. Časť expozície sa zaoberá archeologickými nálezmi v okolí.
 
Na kúpanie je bezpochyby najväčšou atrakciou Dunajskej Stredy jej termálny park. Je celoročne otvorený. Okrem rôznych bazénov plnených termálnou vodou, ktorá je vhodná aj pre choroby pohybového ústrojenstva, je tu pláž, solárium, deti sa potešia detským ihriskám. Dá sa tu hrať aj minigolf alebo plážový volejbal, či zrelaxovať pri masáži. Termálnu vodu môžete vymeniť za vodu prírodného jazera, kde sa dá člnkovať.
 
Pre milovníkov cyklistiky je výbornou lokalitou na aktívne bicyklovanie povodie Dunaja, ktorým vedú značené cyklotrasy. Vydať sa môžete, či už po ľavej alebo po pravej strane rieky. Na trasy je možné sa napojiť napríklad pri Gabčíkove, kde sa dá vystúpiť na zaujímavú rozhľadňu, ktorá tu bola vybudovaná v roku 1992. Pri obci Kyselica budete môcť využitím miestnej kompy prejsť na druhú stranu Dunaja a vrátiť sa naspäť.Kostolné Kračany 3
 
Pekným zážitkom je aj návšteva Ostrova orliaka morského, či Šulianskeho ramena, ktoré patrí do Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy. Ak máte radi dlhšie putovanie, zavítajte až na Čunovské jazerá. Mnohí ich považujú za najkrajšie v okolí Bratislavy. Vďaka štrkovým plážam majú naozaj čistú priezračnú vodu. Jazerá sú súčasťou prírodnej rezervácie Ostrovné lúčky a tiež spomínaných Dunajských Luhov. Ak Vás zaujímajú lužné lesy, obdivovať ich môžete práve tu. Výborným tipom počas dovolenky je aj spoznávaním kultúry. Danubiana, ktorej názov je – veď ako inak - spätý s Dunajom, predstavuje jedno z najmladších múzeí moderného umenia. Budova má tvar rímskej galéry. V priľahlom veľkom parku sú vystavené aj sochárske diela, ako ďalší druh umenia. 
 
Kostolné Kračany sú vhodné pre tých, ktorí počas svojho voľna a dovolenky uprednostňujú pre bývanie, pokojné a tiché miesto. Okolie poskytuje vskutku množstvo voľnočasových aktivít. Veríme, že Vás ponuka ubytovania v chate alebo chalupe, penzióne či hoteli osloví a splní Vaše priania. Prajeme Vám príjemnú dovolenku a radostné chvíle voľna s rodinou, priateľmi či blízkymi.