Loading

Kam na výlet v Látkach

(2 atrakcie + 33 atrakcií v okolí 25 km)

Biele Vody

Hriňová

Dobrá lyžovačka neznamená ísť len do veľkého lyžiarskeho areálu s množstvom lanoviek, ľudí a hluku. Nemusíte sa obávať preplnených zjazdoviek a zjazdu dolu svahom pre veľký počet iných lyžiarov. Môžete to skúsiť inak, vyraziť si za tichom, pokojom a dokonalým relaxom. Jedným z takýchto miest predstavuje rekreačná oblasť Biele Vody.

Túto horskú dedinku nájdete pri meste Hriňová, ktoré je známe predovšetkým vďaka vodnej nádrži a rekreačnému stredisku. Mesto Hriňová leží východne od Zvolena, neďaleko folklórom preslávenej Detvy. Cez Hriňovú budete pokračovať ďalej, smerom do hôr. Po 12 km jazdy sa dostanete do obce Biele Vody, ležiacej v nadmorskej výške 900 – 1100 metrov.

Už vďaka nadmorskej výške môžete vedieť, že Biele Vody sú v zime skutočne biele. Počas celej zimy je tu dostatok snehu a lyžiarska sezóna trvá až do jari. Túto oázu pokoja nájdete vo Veporských vrchoch. Aj v zimnom období si môžete urobiť túru po okolitých vrchoch, tým najznámejším je bezpochyby bájna Poľana. Časť obce je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Poľana a je dokonca aj chránenou poľovnou oblasťou. Pri potulkách prírodou si budete pripadať ako v inom svete, v dokonalom spojení s krásou okolo Vás.

Okolitá príroda je síce nádherná a rozprávková, no Vy na Biele Vody v zime zamierite hlavne kvôli prvotriednej lyžovačke. K dispozícií je Vám tu jedna modrá zjazdovka, na svoje si tak prídu hlavne začínajúci lyžiari. Ide o ideálne stredisko, kde sa naučíte stáť na lyžiach. Málo ľudí, pokoj, žiadne rady, ústretoví domáci a veľmi dobré ceny ubytovania aj lyžovania.

Zjazdovka má dĺžku približne 1 km. Obsluhujú ju 2 vleky. Ten kratší má 140 metrov a je vhodný hlavne pre tých najmenších. Dlhší meria 850 metrov, čo nie je málo. Modrá náročnosť zjazdovky je vhodná na pohodovú rodinnú lyžovačku či príjemný relax. Lyžiarske stredisko sa rozprestiera v nadmorskej výške 874 až 992 metrov nad morom. Ak by bola zima náhodou skúpa na sneh, o dobré lyžiarske podmienky sa stará systém umelého zasnežovania. Samozrejmosťou je aj pravidelná úprava trate ratrakom.

V spodnej časti strediska nechýba servis lyží či ich požičovňa. Nemusíte tak so sebou brať vôbec nič, kompletnú výstroj si môžete požičať priamo na svahu.

Okrem Poľany je v okolí viacero turistických atrakcií, ktoré si môžete po lyžovačke pozrieť. Či už ide o Čiernohronskú železnicu, Lesnícky skanzen Čiernom Balogu alebo vodopád Bystré, v každom prípade ide o zaujímavosti, ktoré treba vidieť.

Jednou z najpodstatnejších vecí, ktoré budete potrebovať pri skvelej lyžovačke je príjemné a útulné ubytovanie. Horská obec je obľúbeným rekreačným strediskom, preto tu nájdete dostatok možností ubytovania. Je tu hotelové ubytovanie, penzióny či typické horské chaty. Najlepšie na tom všetkom je, že po celý čas si budete užívať lyžovanie priamo v lone prekrásnej prírode. Príďte sa o tom presvedčiť sami.

zobraziť viac

Ski centrum Košútka

Hriňová

To, že tie najlepšie lyžiarske strediská musia byť v najznámejších slovenských pohoriach nemusí byť vždy pravda. Príkladom je lyžiarske stredisko Košútka. Nájdete to v strede Slovenska, krásnom a na tradície bohatom kraji. Leží len kúsok od známej Poľany, našej najznámejšej sopky.

Košútka leží približne na pol ceste medzi ZvolenomLučencom. Je neďaleko Detvy, ktorá sa preslávila folklórnym festivalom. Len 1,5 km od strediska je mestečko Hriňová, ktorá sa nachádza v centrálnom pásme Veporských vrchov. Tie aj keď nepatria k tým najznámejším, ponúkajú rozprávkové výhľady do širokého okolia.

Stredisko sa rozprestiera v nadmorskej výške 514 až 714 metrov nad morom, čo predstavuje presne 200 metrové prevýšenie. Neďaleký vrchol Košútka má len o 12 metrov viac ako najvyšší bod strediska, čo samo o sebe zaručuje dokonalý výhľad.

K dispozícií je Vám až 2,5 km zjazdoviek, ktoré sú určené širokému spektru lyžiarov. Najväčšiu dĺžku v stredisku majú modré zjazdovky, tie najmenej náročné, určené predovšetkým začínajúcim lyžiarom. Tvoria niečo viac ako polovicu celého strediska. Myslelo sa však aj na už skúsenejších lyžiarov. Nájdete tu červenú, stredne náročnú a dokonca aj čiernu, najnáročnejšiu zjazdovku, na ktorej si užijú aj profesionálni lyžiari. Práve v tejto časti sa pravidelne usporadúvajú preteky pre vyznávačov adrenalínu v akrobatických skokoch na lyžiach.

Dopravu v stredisku zabezpečujú 3 vleky, ktoré majú viac ako dostatočnú kapacitu. Práve vďaka nim budete na Košútke pri Hriňovej lyžovať od rána do večera. A možno ešte viac. Lyžiarske stredisko ponúka možnosť večerného lyžovania a tak si môžete upravené zjazdovky vychutnávať aj po zotmení. Pre začiatočníkov a menej smelých lyžiarov je k službám lyžiarska škola, ktorej inštruktori dokážu hotové zázraky.

Z ostatných služieb spomenieme bufet, reštauráciu priamo pri svahu, požičovňu lyží či snowboardov. Okrem spomenutých adrenalínových pretekov sa počas zimnej sezóny v Košútke stretnete s viacerými zaujímavými akciami, napríklad skialpinistickými pretekmi či karnevalom na snehu.

Košútka je v zimnom období populárne lyžiarske stredisko, no zaujímavé je aj v lete. Vtedy si tu vychutnáte adrenalínový zjazd na kladke pripevnenej o lano. Túto formu zábavy možno poznáte z rôznych akčných videí. Najdlhšia lanová zip wire dráha na Slovensku tu má dĺžku takmer pol kilometra. Okrem toho sa v areáli nachádza downhillová trať pre horské bicykle či trampolínyskákací hrad pre najmenších.

Ubytovanie v blízkosti lyžiarskeho strediska Košútka nájdete na každom rohu. Azda najzaujímavejšou alternatívou pre lyžiarov je možnosť bývania v hoteli priamo pri svahu. Okrem toho ponúka blízke okolie zaujímavé penzióny či ubytovanie v niektorej z chát alebo na priváte. To pravé tu nájdu nároční ale aj skromnejší turisti a nikto lyžovačku v Ski centre Košútke neoľutuje. Vyskúšajte ju a presvedčíte sa na vlastnej koži.

zobraziť viac

Poľana nad Detvou

Hriňová

Napriek tomu, že Poľana nepatrí k najvyšším vrcholom našej krajiny je určite jedným z najznámejších. Vďačí tomu nie len ľudovým piesňam, ktoré poznajú hoc aj malé deti, ale aj vďaka skutočnosti, že ide o najznámejšiu vyhasnutú sopku na Slovenku. A možno práve Vy zažijete v jej bezprostrednom okolí tú najlepšiu lyžovačku.

Lyžiarske stredisko Poľana nad Detvou Vás určite prekvapí kvalitou lyžovačky, ktorú tu budete môcť zažiť. Samotné stredisko leží na južných svahoch známej Poľany, v chránenej krajinnej oblasti. Už len tento fakt napovedá o tom, že Vás tu čaká čosi výnimočné. Prekrásna príroda a hromady snehu v zime. Čo viac si priať?

Do tohto lyžiarskeho strediska sa dostanete z Hriňovej, ktorá je preslávená ozdravnými pobytmi či vodnou nádržou. Z nej budete pokračovať horskou cestou asi ďalších 12 km. Do strediska Poľana nad Detvou sa je možné dostať aj z folklórom preslávenej Detvy. Ak si zvolíte túto možnosť a nepôjdete cez Hriňovú, spoznáte typické detvianske kopanice.

Určite Vás prekvapí prenádherný výhľad do doliny. Pravdepodobne nečakáte, že sa bude lyžiarske stredisko rozprestierať vo vysokej nadmorskej výške. Opak je však pravdou. Zjazdovky začínajú vo výške 1184 a končia vo výške 1320 metrov nad morom. Verte nám, ten výhľad stojí za to!

V lyžiarskom stredisku nájdete trojicu vlekov, ktoré zaisťujú komfortnú a rýchlu prepravu všetkých lyžiarov. Poľana nad Detvou sa pýši dvojicou zjazdoviek, ktoré zaujmú hlavne menej náročných lyžiarov.

Prvá zjazdovka je značená modrou farbou a je určená úplným začiatočníkom, prípadne deťom. Tí skúsenejší lyžiari určite ocenia červenú, stredne náročnú zjazdovku. Znova musíme pripomenúť prekrásny výhľad, ktorý na Vás pri brázdení zasnežených plání čaká.

Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku je 1,7 km. Pre najmenších drobcov je určená lyžiarska škôlka a samostatný detský vlek. Tu sa naučia lyžiarskemu umeniu buď v doprovode rodičov alebo prostredníctvom kvalifikovaných lyžiarskych inštruktorov.

Okrem všetkého spomenutého poteší aj bohatá ponuka doplnkových služieb a kvalitné zázemie lyžiarskeho strediska. Čaká Vás tu bezplatné parkovisko, bufet, kvalitná reštaurácia, požičovňa a úschovňa lyžiarskeho výstroja či skiservis. Lyžiarske stredisko Poľana nad Detvou myslí aj na priaznivcov bežeckého lyžovania. Tí tu nájdu až 7 km udržiavaných tratí v prekrásnom prostredí okolitých lesov.

Vzhľadom na to, že sa stredisko nachádza hlboko v horách budete musieť počítať s tým, že ubytovanie bude o niečo viac vzdialené. Výnimkou je horský hotel priamo na svahu. V okolitých obciach je však dostatok najrôznejších chát, privátovapartmánov, ktoré vyhovejú aj tým najnáročnejším. Viac už rozmýšľať nemusíte, stačí sa zbaliť a vyraziť na cesty.

zobraziť viac
1 - 35 / 35